Bajkalskie TOP 10

Bajkalskie TOP 10

Bajkalskie TOP 10

Bajkalskie TOP-10, czyli subiektywna lista dziesięciu rzeczy, które - naszym zdaniem - trzeba zobaczyć, spróbować, przeżyć, będąc nad Bajkałem i w jego okolicach. Kolejność jest przypadkowa.

1. Lód i zjawiska lodowe

Odkąd pierwszy raz zobaczyliśmy zamarznięty Bajkał, zawsze powtarzamy, że najbardziej niesamowicie jest tam zimą. Idealnie przezroczysty bajkalski lód i multum rozmaitych zjawisk lodowych, które powstają na morzu i na jego skalistych wybrzeżach to coś niepowtarzalnego.

2. Bania

Być nad Bajkałem i nie wygrzać się w bani - nie do pomyślenia. Najlepiej dać się porządnie wychłostać brzozowymi witkami i prosto z nagrzanego wnętrza "pariłki" wskoczyć do lodowatego Bajkału!

3. Omul

Endemiczna ryba występująca tylko w Bajkale, podstawowy składnik nadbajkalskiej diety. Omula można przyrządzić na dziesiątki sposobów, ale chyba najlepsze są dania ogniskowe: omul pieczony na "rożnach" i ucha z omula. No i jeszcze solony omul - najlepsza zakąska.

4. Góry Sajanu Wschodniego

Nad Bajkał, czyli w góry! A najlepiej z odpowiednim ekwipunkiem i dużą dozą rozsądku na wielodniowe dzikie szlaki w Sajanie Wschodnim - na przykład na Munku Sardyk (3491 m n.p.m.) albo do Szumackich Źródeł. Tam można poczuć potęgę syberyjskiej przyrody i dosłownie uciec od cywilizacji.

5. Drewniana zabudowa Irkucka

Wspaniałe domy z drewna z niesamowitymi zdobieniami tworzą oryginalną atmosferę tego miasta. Żeby ją poczuć, trzeba porzucić główne ulice, na chwilę zapomnieć o najważniejszych zabytkach, i ruszyć w boczne uliczki wokół centrum: Marata, Timiriaziewa, Łapina, Engelsa... Tam, naszym zdaniem, można poczuć autentyczny nastrój Irkucka.

6. Wyspa Olchon

Największa wyspa Bajkału, nazywana także jego sercem. Połączenie stepowych przestrzeni, porośniętych tajgą gór, piaszczystych plaż i skalistych przylądków górujących ponad błękitną tonią morza Syberii powala na kolana wszystkich przybyszy. Przylądek Burchan (Skała Szamanka) na Olchonie jest uważany przez rdzenną ludność za najświętsze miejsce nad Bajkałem.

7. Iwołgińsk

Iwołgiński Dacan, czyli najważniejszy ośrodek rosyjskich buddystów z klasztorem i uczelnią religijną. Gdy wyłania się na zabajkalskich stepach spośród zabudowań poradzieckich wiosek, robi na przyjezdnych szczególne wrażenie. Jego największa tajemnica to Dasza-Dorżo Itigiełow. Dawny przywódca rosyjskich buddystów, który zmarł  w 1927 r., ale jego ciało nie ulega rozkładowi.

8. Rejs po Bajkale

Żeby naprawdę poczuć ogrom, potęgę i niezwykłość Bajkału, trzeba po nim popływać. Najlepiej - po północnej części morza, tam, gdzie nie ma wsi, dróg, ludzi i w ogóle cywilizacji, a dookoła - tylko góry, tajga i potężne masy krystalicznie czystej wody.

9. Zachody słońca

Falująca woda Bajkału, zapach dymu od ogniska, dźwięki gitary, bogactwo barw podświetlanych chmur i chowające się za górami słońce - to wrażenia, których się nie zapomina. A w bajkalskich zachodach słońca jest coś niezwykłego. Najpiękniejsze - na plażach Olchonu, nad Zatoką Barguzińską i nad Zatoką Ajaja.

10. Wsie zabajkalskich starowierców

Piękne drewniane domy pamiętające carską Rosję i porządnie utrzymane obejścia to wizytówki starowierców w Tarbagataju, Bolszym Kunalieju i sąsiednich wsiach. Dużo ciekawsze jest u nich to, czego nie można zobaczyć: niezwykła historia, dawne wielogłosowe pieśni i znakomita tradycyjna kuchnia!

;