> Strona główna / Przewodnik / Dojazd na Syberię - warianty
Dojazd na Syberię - warianty
Możliwości dotarcia na Syberię to temat rzeka. Wariantów pokonania poszczególnych odcinków trasy oraz ich kombinacji jest nieskończenie wiele, a który jest najlepszy - to już zależy od indywidualnych upodobań, potrzeb i ograniczeń.

Podróż lądem
 
Poniżej, w formie graficznej, przedstawiamy rezultaty wielogodzinnych poszukiwań internetowych, całonocnych dyskusji o tym jak najlepiej dojechać na Syberię bez korzystania z samolotu i ładnych paru lat doświadczeń w dobieraniu połączeń. Kilka uwag wstępnych:
  • Dla uproszczenia założyliśmy, że celem podróży na Syberię jest Irkuck (i w domyśle: Bajkał), choć równie dobrze może to być tylko punkt przesiadkowy w podróży na rosyjskich Daleki Wschód czy do Mongolii.
  • Wszystkie czasy przejazdów podajemy netto (bez czasu przesiadek, oczekiwań, przejazdów między dworcami itp.)
  • Ceny biletów kolejowych dotyczą wagonów płackartnych (kupiejne zwykle dwa razy droższe) i mają one charakter szacunkowy; faktyczne ceny mogą się zmieniać.
 
 
Dla tych, którzy chcą Rosję przemierzać pociągiem, do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia, czy robić to jednym rzutem (np. z Moskwy do Irkucka), czy też podzielić podróż na odcinki. To również bardzo indywidualna sprawa. Polecamy dział Miasta na trasie, który może dać inspirację co do przystanków na trasie. Przypominamy, że w przypadku zakupu biletów na poszczególne odcinki cena będzie wyższa niż przy kupnie biletu na przejazd całej trasy jednym pociągiem.
 
 
Samolotem
 
Lotnicza podróż na Syberię niemal na pewno będzie wiązała się z przesiadką w Moskwie. Do rosyjskiej stolicy można dojechać korzystając z jednego rozwiązań lądowych przedstawionych powyżej, albo dolecieć. Niekiedy korzystniejsze od lotów Aeroflotu bądź LOT-u z Warszawy są połączenia linii AirBerlin z Berlina.
 
Z Moskwy na Wschód lata wielu przewoźników. Na pewno godne polecenia są linie Aeroflot i S7, a w przypadku innych - warto sprawdzić, jaki jest ich park maszynowy i być może prześledzić statystyki katastrof. 
 
Jak zawsze w przypadku lotów i kosztów, diabeł tkwi w promocjach. Niekiedy zdarzają się oferty bardzo tanich lotów z Moskwy na Wschód (przoduje w tym S7), bywają też promocje na trasy łączone, np. z Aeroflot z Berlina przez Moskwę do miast syberyjskich. Poszukując lotów, warto także sprawdzić miasta w "okolicy" naszego celu i ostatni odcinek trasy pokonać koleją.
 
 
Najkorzystniejsze rozwiązanie
 
Który wariant jest najlepszy? To bardzo częste pytanie, ale nie ma na nie jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, ile kto ma czasu, jaki ma budżet i co lubi. 
 
Przez długi czas najtańszą możliwością dojazdu na Syberię była podróż przez Przemyśl, granicę w Medyce, Lwów i dalej koleją przez Moskwę. W dobie promocji lotniczych z Berlina i tanich przewoźników autokarowych, często udaje się kupić bilety na samolot w porównywalnych bądź korzystniejszych cenach.
 
W razie wątpliwości i pytań, prosimy o  kontakt. Może uda się nam podpowiedzieć trafne rozwiązanie.
 
© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams