> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Kirgistan - konno
Kirgistan - konno
Wierzchem przez Niebiańskie Góry
Konie od tysięcy lat stanowiły podstawę transportu mieszkańców Azji. Jak mawiają sami Kirgizi: „koń to skrzydła człowieka”. To najlepszy sposób na dotarcie w dalekie, dzikie i niedostępne miejsca w Tien-szanie, czyli Niebiańskich Górach. To prawdziwy i oddany przyjaciel, nierozerwalnie związany ze swoim opiekunem. Zapraszamy na niezapomnianą wyprawę, na której można zrozumieć, co czyni wyprawy na wierzchowcu tak wyjątkowymi!
 
Dzień 1
Wylot do Kirgistanu. Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i ruszamy.
 
Dzień 2
Rano lądujemy w Biszkeku – stolicy Kirgistanu. Załatwiamy niezbędne formalności, robimy zakupy prowiantu na rajd konny i ruszamy samochodem do wioski Eki-Naryn. Nocleg w jurtach.
 
Dni 3-9
Po spotkaniu z kirgiskimi przewodnikami pakujemy ekwipunek i dosiadamy koni. Przed nami siedmiodniowy przejazd przez pasmo Terskej Ałatoo. Trasa wiedzie zróżnicowanym terenem – szerokimi „galopowymi” łąkami wysokogórskimi, wykorzystywanymi latem przez Kirgizów jako pastwiska, a także górskimi ścieżkami. Mijać będziemy jurty pasterzy i stada owiec, kóz, koni i jaków. Przekroczymy liczne strumienie i prawie czterotysięczne przełęcze, z których rozpościerają się wspaniałe wysokogórskie widoki. Siódmego dnia rajdu docieramy w okolice Bokonbajewa, na brzeg Jeziora Issyk-kul zwanego „Perłą Kirgizji” lub „Morzem Azji Środkowej”. To drugie pod względem wielkości górskie jezioro świata, po Titicaca. Przyciąga ciepłą wodą, malowniczymi plażami i obłędnymi widokami na otaczające szczyty Niebiańskich Gór.


Trasa i charakter rajdu opracowane są tak, że mogą w nim uczestniczyć także początkujący jeźdźcy. Nie oznacza to jednak, że cały czas poruszamy się stępa. Grupa doświadczonych jeźdźców pod okiem przewodnika może galopować przodem, zaś mniej zaawansowani początkowo podążają wraz z drugim przewodnikiem i końmi jucznymi wolniejszym tempem, a jak poczują się na siłach, ruszają coraz szybciej. Nie jest to rajd tylko dla wytrawnych jeźdźców, choć ci na pewno nie będą narzekać na brak emocji. Dosiadamy sprawdzonych koni, które dobrze chodzą w zastępie. Każdego dnia spędzamy w siodle około 5-7 godzin z przerwami. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a cały nasz ekwipunek transportują dodatkowe juczne konie.

W trakcie rajdu śpimy w namiotach w pobliżu pasterzy lub w jurtach. Będziemy mieli wiele okazji do posmakowania typowej kirgiskiej kuchni, opartej głównie na potrawach mięsnych.

Dzień 10
Odpoczywamy po rajdzie na malowniczej plaży. Po południu ruszymy samochodem w kierunku jeziora Song-kol. Po drodze będziemy delektować się szaszłykami, chłodnym piwem lub kirgiskim koniakiem i soczystymi owocami. Wieczorem dotrzemy nad jezioro. Nocleg w jurtach.
 
Dni 11-13
Rozpoczynamy trzydniowy rajd konny wokół jeziora Song-kol. Położone na wysokości 3016 m n.p.m. na rozległej śródgórskiej równinie. Trasa trasa rajdu prowadzi trawiastymi brzegami jeziora, idealnie nadającymi się się do szybkich galopów. Zatrzymamy się na kąpiele w miejscach, z których roztaczają się obłędne widoki na otaczające góry. Po drodze mijać będziemy pasterskie jurty i stada wypasanych zwierząt. Noclegi w jurtach u miejscowych pasterzy.
 
Dzień 14
Przed południem rozpoczniemy powrót do stolicy Kirgistanu. Zakwaterujemy się w hostelu w centrum miasta. Posmakujemy specjałów środkowoazjatyckiej kuchni, a wieczorem udamy się na spacer po głównej ulicy Biszkeku.
 
Dzień 15
Cały dzień spędzimy w Biszkeku. Wybierzemy się m.in. na słynny Osz bazar, gdzie będziemy mogli zakupić ciekawe pamiątki z Kirgistanu. Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji.
 
Dzień 16
Wcześnie rano ruszamy taksówką na lotnisko. Wieczorem przylatujemy do Warszawy.
 

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • emocjonująca 10-dniowa przygoda w siodle;
 • góry Terskej Ałatoo;
 • droga wokół jeziora Song-kol;
 • niesamowite krajobrazy Tien-szanu i dzika górska przyroda;
 • biwaki pod rozgwieżdżonym niebem;
 • noclegi w tradycyjnych kirgiskich jurtach;
 • kąpiele w jeziorze Issyk-kul;
 • wspaniała kultura i kuchnia Azji Środkowej.
Cena
5900 PLN + 1000 USD
Terminy
01.07 - 16.07.2017
Cena zawiera
 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Biszkek – Warszawa;
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika;
 • sprzęt zespołowy (dwuosobowe namioty, worki transportowe na rajd konny, sprzęt biwakowy);
 • ubezpieczenie KL i NNW;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem;
 • wynajęcie koni i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem;
 • wynajęcie lokalnych przewodników;
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych);
 • noclegi w namiotach, jurtach, guesthousach i hostelu;
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów.
Cena nie zawiera
Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams