> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Konno przez Gruzję
Konno przez Gruzję
Wspaniała przygoda w siodle
Konie są nieodłączną częścią życia gruzińskich górali – towarzyszą ludziom od dzieciństwa, aż do śmierci. Nieduże, zwinne, wytrzymałe, zrównoważone – można im zaufać w długich marszach wąskimi ścieżkami kaukaskich gór. To sprawia, że Gruzja oglądana z perspektywy końskiego grzbietu to niezapomniane przeżycie. A z czym może się kojarzyć ten kraj? Z zastawionym stołem i przyjaciółmi, z winem i czaczą, z toastami wygłaszanymi przed każdym spełnieniem kielichów, z wielowiekową kulturą i poszanowaniem tradycji.
 
Dzień 1
Wieczorem spotykamy się na lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Tbilisi.
 
Dzień 2
Nad ranem lądujemy w Tbilisi, wsiadamy do samochodu i zostawiamy stolicę Gruzji za sobą – jeszcze tu wrócimy i zdążymy nacieszyć się urokami miasta. Przejeżdżamy do Gori (postój na obejrzenie miejsca gdzie urodził się Józef Stalin) i Borjomi (zatrzymamy się w słynnym na całą Rosję i Związek Radziecki uzdrowisku). Następnie udamy się do Atskuri, gdzie w małym hostelu będziemy mogli odpocząć, skosztować gruzińskiej kuchni (oraz win…) i przygotować się do pierwszej konnej wyprawy.
 
Dni 3-5
Zaczynamy trzydniowy rajd konny po paśmie Borjomi-Karagauli, najpiękniejszej części pasma tzw. Małego Kaukazu – słynącego z dziewiczej przyrody, wspaniałych krajobrazów i gościnnych mieszkańców. Trasy rajdu wiodą lesistymi dolinami, stopniowo wznoszą się na górskie hale (maksymalny poziom ok. 2000 m n.p.m.). Pod okiem doświadczonego lokalnego przewodnika, na grzbiecie zrównoważonego kaukaskiego konia, udział w wędrówce mogą wziąć nawet osoby słabiej czujące się w siodle. Poruszać się będziemy głównie stępem i kłusem. Oczywiście będzie możliwość przyspieszenia tempa – bardziej doświadczeni jeźdźcy w miejscach bezpiecznych będą mogli pogalopować przodem. Nocować będziemy w schronach parku narodowego, śniadania i posiłki przygotujemy sobie na ognisku – wszystko w otoczeniu pięknych gór i dziewiczej przyrody. Konie kaukaskie są średniej wielkości (150-155 cm w kłębie), spokojne, zrównoważone, dzielne. Siodła kaukaskie to typowa terlica na bazie wojskowej z wygodna poduszką, więc 5-7 godzin w siodle nie będzie dla nikogo wyzwaniem.
Trzeciego dnia wracamy do hostelu i odpoczywamy po trudach rajdu górskiego, smakując doskonałej lokalnej kuchni i domowych win…
 
Dzień 6
Rano, po pożywnym i smacznym śniadaniu wsiadamy w samochód i jedziemy do Achalciche, miasta na pograniczu Turcji i Gruzji. Krótki spacer pozwoli nam wczuć się w charakterystyczny klimat pogranicza. Następnie przejedziemy do Vardzia – średniowiecznego skalnego miasta z czasów Królowej Tamary (XII wiek). Po zwiedzeniu labiryntów, sal, korytarzy i cerkwii przejedziemy przez skraj Wyżyny Armeńskiej leżący w granicach Gruzji – zamieszkały przeważnie przez Ormian. Urządzimy biwak niedaleko miasta Manglisi, na skraju Parku Narodowego Algeti. Nocleg w namiotach.
 
Dni 7-9
Park Narodowy Algeti zlokalizowany jest na pograniczu regionów Kartlia Dolna i Kartlia Wewnętrzna. W te rejony rzadko zapuszczają się turyści. Będziemy wędrować po okolicznych górskich grzbietach i lesistych dolinach, galopować trawiastymi płaskowyżami, spać w namiotach, gotować na ognisku, spotykać miejscowych pasterzy i mieszkańców maleńkich, zapomnianych przez Boga i ludzi wiosek – gruzińskich, azerbejdżańskich, ormiańskich. Wieczorem ostatniego dnia przejedziemy do hostelu w Tbilisi, odpocząć po trudach czterodniowej wędrówki.
 
Dzień 10
Mamy cały dzień na eksplorację Tbilisi. Pospacerujemy po starówce, zajrzymy na Suchy Most (targ staroci), pojedziemy do sąsiedniej Mcchety (dawnej stolicy) obejrzeć katedrę i groby królewskie. Chętni będą mogli zażyć kąpieli w słynnych tyfliskich łaźniach siarkowych. Wieczorem zakończymy wyprawę kolacją w lokalnej restauracji. Późnym wieczorem przejedziemy na lotnisko i wylecimy do Polski.
 
Dzień 11
Wczesnym rankiem (ok. 6:40) wylądujemy w Warszawie.

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • dwa emocjonujące rajdy konne w różnych regionach Gruzji (6 dni w siodle);
 • nowe, mało uczęszczane trasy, z dala od cywilizacji;
 • krajobrazy centralnej Gruzji;
 • eksploracja Małego Kaukazu i skraju Wyżyny Armeńskiej;
 • spotkania z mieszkańcami wielokulturowego gruzińskiego pogranicza;
 • Borjomi – upadły symbol rosyjskiego i radzieckiego uzdrowiska;
 • Achalciche – miasto pogranicza kultur;
 • Vardzia – średniowieczne skalne miasto królowej Tamary;
 • Tbilisi – uroki gruzińskiej stolicy.
Cena
5500 PLN + 0 USD
Terminy
17.09 - 27.09.2017
Cena zawiera
 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa;
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika;
 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem i lokalnymi środkami transportu publicznego;
 • wynajęcie koni i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem;
 • wynajęcie lokalnych przewodników;
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych);
 • noclegi w namiotach, guesthousach i hostelu;
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów;
 • sprzęt zespołowy (namioty, worki transportowe na rajd konny, sprzęt biwakowy);
 • ubezpieczenie KL i NNW;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena nie zawiera
Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams