> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Kazbek
Kazbek
Lodowy Książe Kaukazu
Zapraszamy do zdobycia kaukaskiego olbrzyma, jednego z najpiękniejszych i najbardziej imponujących szczytów Gruzji, trzeciej pod względem wysokości góry na Kaukazie – Kazbeka (5033 m n.p.m.). Wyprawa w góry będzie też okazją odwiedzin Gruzji - krainy fantastycznych gór, pysznego jedzenia, słynnego wina, najdłuższych toastów na świecie i otwartych, ogromnie gościnnych ludzi. Wyprawa jest tak opracowana by zapewnić uczestnikom maksimum atrakcji, jak największą wygodę i bezpieczeństwo. Przy wejściu na szczyt będzie nas wspierać doświadczony lokalny, przewodnik górski.


Dzień 1
Przelot Warszawa – Tbilisi. Przejazd do wygodnego hostelu na nocleg.

Dzień 2
Rankiem zwiedzamy Tbilisi. Pojedziemy kolejką linową do twierdzy Narikała skąd będziemy podziwiać panoramę miasta. Ponadto możemy zobaczyć m. in. cerkiew Metekhi, katedrę Sioni, synagogę sefardyjską, meczet. Po południu pojedziemy do dawnej stolicy Gruzji Mcchety, jednego z najświętszych miejsc dla Gruzinów, która została wpisana na listę miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy katedrę Sveti Tshoveli (XI-XVw.) i klasztor Djvari (VI w). Wracamy na wieczór do Tbilisi. Wieczorny spacer po rozświetlonym starym mieście.

Dzień 3
Rano kupimy prowiant i rzeczy potrzebne podczas akcji górskiej. Wynajętym busem przejedziemy malowniczą Drogą Wojenną do Kazbegi (gruz. Stepancminda – Święty Stefan) leżącym na wysokości 1730 m n.p.m. Po drodze zatrzymamy by podziwiać piękną twierdzę Ananuri (obiekt na liście UNESCO) nad błękitnym jeziorem Żinwalskim oraz przekroczymy Przełęcz Krzyżową (2379 m n.p.m.), skąd roztaczają się szczególnie spektakularne widoki na piękne i soczyście zielone kaukaskie doliny. Zatrzymamy się też obok niesamowitych pomarańczowych skał naciekowych o fantazyjnych kształtach, wytworzonych przez wody mineralne wypływające z wnętrza ziemi. Noc spędzimy w wygodnych kwaterach w pobliżu centrum Kazbegi. Będziemy ugoszczeni tradycyjnym, pysznym, domowym jedzeniem.

Dzień 4
Zaczyna się nasza górska przygoda! Ruszymy w kierunku góry. Wynajmiemy konie, które będą niosły nasze bagaże do stacji meteo, a sami na lekko (plecaki z ekwipunkiem do nocowania, dwoma posiłkami) będziemy podchodzić i jednocześnie dobrze się aklimatyzować. Najpierw czeka nas około godzinne podejście do pięknego Cminda Sameba (2080 m n.p.m), następnie  pójdziemy ukwieconymi łąkami w kierunku lodowca Gergeti, przekraczamy potok i dochodzimy do małej łąki (ok. 3420 m n.p.m.), gdzie zanocujemy w namiotach. Czas wędrówki to około 6 – 8  godzin.

Dzień 5
Ostrożnie dochodzimy po lodowcu do byłej stacji Meteo, kolorowo pomalowanego schroniska na wysokości 3600 m n.p.m.. W lecie na lodowcu nie zalega śnieg i szczeliny będą dobrze widoczne, więc nie powinno nam to sprawić większych trudności. Czas przejścia około 6 godzin.  Po południu podejście aklimatyzacyjne do małego kościółka usytuowanego nad schroniskiem. Nocleg w namiotach.  Możliwy nocleg w schronisku – płatne we własnym zakresie – 25 lari/50 pln. Śpimy w namiotach ponieważ schronisko jest drogie, zaniedbane i nocami bardzo zimne. W schronisku można ugotować wodę i zjeść posiłek ale nie ma prysznica z ciepłą wodą. Będziemy mieli kuchnię do dyspozycji.

Dzień 6
Dzień poświęcimy na aklimatyzację. Podejdziemy do tzw. plateau na lodowcu, eksplorując pierwszy odcinek trasy na szczyt, który podczas ataku szczytowego trzeba będzie pokonać nocą.

Dzień 7
Atakujemy! Wyjście na atak planowane jest o 2 w nocy. Pójdziemy łagodnie nachylonym, w miarę bezpiecznym, mało spękanym lodowcem. Osiągamy plateau na wysokości 4470 m n.p.m. a  potem trawersujemy stok w kierunku szczytu. W końcu staniemy na przełęczy rozdzielającej dwa wierzchołki. By stanąć na szczycie musimy pokonać trochę bardziej stromy odcinek, ostatnie ok. 80m – nachylenie około 55 stopni. Wejdziemy na szczyt gdzie poczujemy niesamowitą przestrzeń, a naszym oczom ukaże się bajeczna panorama gór Kaukazu. Wejście na szczyt i powrót do „meteo” zajmie nam ok. 12-14 godzin. Powrót do meteo stacji około godz. 16.

Dzień 8
Dzień zapasowy na wypadek niepogody.

Dzień 9
Po nocy w stacji Meteo schodzimy na dół do Kazbegi, 6 – 8 godzin. Odpoczywamy po męczącej wyprawie górskiej. Nocleg w Kazbegi. Świętujemy powrót z Kazbeka winem, czaczą (mocny bimber kaukaski) i pysznymi gruzińskimi specjałami.

Dzień 10
Powrót do Tbilisi. Spacer po mieście, ostatnie zakupy, wizyta w łaźni. Kolacja pożegnalna. Nocleg w hostelu.

Dzień 11
Przelot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.

UWAGA! Wszyscy uczestnicy obowiązkowo powinni mieć doświadczenie w chodzeniu w rakach, używaniu czekana i bardzo dobrą kondycję fizyczną. W wyprawie nie powinny brać udziału osoby chore na płuca lub serce. Zalecamy także szczepienia na tężec, żółtaczkę typu A i B.

 

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • pełna urokliwych krajobrazów droga na Kazbek;
 • Tbilisi - dynamiczna i europejska stolica Gruzji;
 • starożytna Gruzińska Droga Wojenna;
 • przepiękna świątynia Tsminda Sameba;
 • gruzińska biesiada - supra - na zakończenie ekspedycji.
Cena
3000 PLN + 0 USD
Terminy
03.08 - 13.08.2017
Cena zawiera
 • opiekę doświadczonego polskiego pilota-przewodnika;
 • opiekę lokalnego przewodnika/instruktora podczas wspinaczki na Kazbek;
 • noclegi przez cały czas trwania imprezy, które obejmują noclegi w komfortowym hostelu (pokoje 6- lub 4-osobowe), kwaterach prywatnych, a także koszt noclegów w namiotach w czasie akcji górskiej; nie zapewniamy namiotów;
 • posiłki – dwa dziennie: śniadanie i obiadokolacja oraz prowiant w trakcie wyprawy na Kazbek (w trakcie akcji górskiej gotujemy na własnych maszynkach);
 • przejazdy: Tbilisi – Kazbegi (Stepancminda) i z powrotem, transfer z lotniska do hostelu i z powrotem;
 • najem koni do transportu bagaży (m.in. prowiant, ekwipunek wspinaczkowy) w czasie podchodzenia pod Kazbek, na odcinku od Kazbegi do schroniska – meteostacji i w dół;
 • ubezpieczenie specjalistyczne KL i NNW.
Cena nie zawiera
 • przelotów na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (od 1400 pln);
 • gazu w butlach do gotowania (25 lari/50 pln);
 • kosztu wynajmu namiotów – trzeba zabrać swój namiot (typu igloo dobrej jakości z tropikiem ) lub wynająć u nas (150 pln za namiot na cały czas trwania imprezy); można też wynająć namiot w samym Kazbegi;
 • napojów orzeźwiających i alkoholowych;
 • wydatków o charakterze osobistym, ewentualnego nadbagażu (samolot);
 • biletów wstępu do muzeów, klasztorów i innych atrakcji;
 • kosztów noclegów w schronisku (ok. 25 lari/50 pln);
 • kosztów transportu w trakcie zwiedzania Tbilisi, Mcchety i okolic (ok 20 lari/40 pln).
Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams