> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Gruzja - trekking w Swanetii
Gruzja - trekking w Swanetii
Wędrówki po górach Kaukazu Wielkiego
Na trekkingu będziemy wędrować przez niemal całą górną Swanetię. Trasa wiedzie przez nietrudne technicznie, najpiękniejsze widokowo przełęcze, z których będziemy podziwiać imponujące kaukaskie skalno-lodowe szczyty i granie. Znajdują się tam najwyższe pięciotysięczne szczyty głównego pasma Kaukazu Wielkiego, a także największe lodowce. Najpiękniejsze z nich to Uszba (zwana Matternhornem Kaukazu) i Tetnuldi – szczyty wyjątkowej urody. Te dwie góry najświętsze dla Swanów, będą nam niemal cały czas towarzyszyć podczas wędrówki. Swanetia od wieków była trudno dostępna i dzięki temu jest fascynująca pod wieloma względami.

 

 
  19-30.07.2017 - brak miejsc
 

 

Dzień 1: Przelot z Warszawy do Tbilisi
Nocleg w Tbilisi w wygodnym hotelu, zaraz obok centrum starego miasta.

Dzień 2: Tbilisi
Rano spacer po starym mieście Tbilisi i zwiedzanie dawnej stolicy Gruzji: Mcchety. Wizyta w gruzińskim centrum duchowym – katedrze Sweti Cchoveli (lista UNESCO) i imponująco usytuowanym klasztorze Dżvari. Kolacja w restauracji w pobliżu Mcchety. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

Dzień 3: Tbilisi – Mestia
Wczesnym rankiem ruszmy do Mestii – główne miasto Swanetii. Czas przejazdu -ok. 10 h (420 km). Po zakwaterowaniu w tradycyjnym swanskim domu, odpoczynek i spacer po centrum. W zależności od ilości wolnego czasu wejście na przydomową wieżę obronną. Obiadokolacja i nocleg w kwaterach.

Dzień 4: Mestia – Bagdvanari
Rano przejazd do wioski Etseri (1450 m) – ok. 30 min. Przejście do wsi Bagdvanari (1590 m) przez przełęcz Baki (2460 m), z której będziemy podziwiać monumentalne otoczenie doliny rzeki Dolry oraz masywy gór Ushby i Layli. Nocleg w kwaterach. Dystans: 20,5 km. Czas przejścia: 8 h.

Dzień 5: Dolina rzeki Dolry
Tego dnia przejdziemy doliną rzeki Dolry aby podziwiać potężny wodospad, który tworzy woda wypływająca z wnętrza lodowca najsłynniejszej góry Swanetii – Ushby. Powrót tą samą ścieżką. Dystans: 15 km. Czas przejścia: ok 6 – 8 h.

Dzień 6: Bagdvanari – przełęcz Guli – Mestia
Przejście do Mestii (1420m) przez przełęcz Guli (2960 m). Z przełęczy będziemy podziwiać urwiste, skalne zerwy rogatej Ushby (4700 m), oraz rozłożystego, śnieżnego Tetnuldi (4860 m). Jeśli dopisze pogoda i starczy sił - podejście do urokliwych jeziorek Koruldi (ok. 3000 m). Nocleg w kwaterach. Dystans: 19,5 km. Czas przejścia: 8-10 h.

Dzień 7: Zhabeshi – Adishi
Przejazd do Zhabeshi (1690 m/30 min) i przejście do niesamowitej, starej wioski Adishi (2030 m). Po drodze widoki na olbrzymią dolinę rzeki Inguri i okoliczne lodowe szczyty. Przy dobrej pogodzie wejście na punkt widokowy, na wysokość ok. 2900 m. Dystans dłuższego wariantu – 19 km. Czas przejścia: 8 h.

Dzień 8: Adishi – przełęcz Chkhunderi – Khala
Wędrówka do Khala (1890 m) przez przełęcz Chkhunderi (2,720 m). Po drodze zwiedzamy lokalną cerkiew św. Jerzego. Będziemy podziwiać gigantyczny lodowiec Lardaadi, wspaniałą grań Tetnuldi i jego lodowych sąsiadów. Tego dnia przekraczamy lodowcowy potok Adishischala. Wynajmiemy konia, który pomoże nam przedostać się na drugi brzeg. Nocleg w kwaterach. Dystans: 18,5 km. Czas przejścia: ok. 8 h.

Dzień 9: Ushguli i okolice
Rano przejazd samochodem do wioski Ushguli (2200m) - ok. 40 min. Jest to miejsce zupełnie wyjątkowe, umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejscowość niemal wyjęta ze średniowiecznej baśni, wciąż zamieszkana wioska-skansen u podnóża najwyższego szczytu Gruzji Shkhary (5193m). To piąty pod względem wysokości szczyt Europy i trzeci w paśmie Kaukazu, a także największa ściana skalno-lodowa w regionie – 1500 m. Różnica pomiędzy poziomem wioski Ushguli, a szczytem Shkary to niemal 3 km w pionie! W zależności od pogody zrobimy wycieczkę pod lodowiec Shkhary lub na szczyt Lamalialesgori 2980m – kóry jednocześnie jest punktem widokowym na monumentalny mur Bezengi - ok. 6 h. Resztę dnia poświęcimy na delektowanie się atmosferą tego niezwykłego miejsca. Opcjonalnie wizyta w ciekawym muzeum etnograficznym, znajdującym się w jednej z baszt obronnych oraz cerkwi Lamaria. Nocleg w kwaterach.

Dzień 10: Ushguli – przełęcz Latpari – Chvelpi
Przemarsz do Chvelpi (1100m) w dolnej Swanetii. Wyruszamy wcześnie rano. To najtrudniejszy i jednocześnie najpiękniejszy widokowo odcinek naszego treku. Trasa jest nietrudna technicznie, jednak o sporych przewyższeniach. Naszym oczom ukaże się przysłowiowe „morze gór” – cudnej urody szczyty głównej grani Kaukazu Wielkiego, a także cała ściana Shkhary i legendarny mur Bezengi. Po drodze mijamy trzy jeziorka – “zawieszone” na grani masywu. Wspinamy się na przełęcz Latpari (2800m). Jednak najwyższy punkt naszej trasy to 2900m. Wspaniałe widoki z pewnością wynagrodzą nam trudy wędrówki. Długość marszu: 23 km. Czas wędrówki: 10-12 h.

Dzień 11: Tbilisi
Przejazd do Tbilisi. Czas przejazdu ok. 10 – 12 h. Po drodze możliwość zwiedzania pięknej jaskini Prometeusza, zlokalizowanej w okolicach Kutaisi. W Tbilisi spacer po mieście i ostatnie zakupy. Dla chętnych wieczorna wizyta w tbiliskiej łaźni miejskiej Abanotumani. Uroczysta kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 12: Powrót
Transfer na lotnisko i wylot z Tbilisi.

UWAGA! W przypadku złej pogody organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.
 

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • wędrówka przez Górną Swanetię;
 • urzekająca kraina bujnej przyrody;
 • zetknięcie z niezwykłą kulturą ludzi gór;
 • Ushguli - miejscowość-skansen z listy światowego dziedzictwa UNESCO;
 • średniowieczne kamienne cerkwie;
 • specjały lokalnej kuchni.
Cena
3600 PLN + 0 EUR
Terminy
19.07 - 30.07.2017
20.08 - 31.08.2017
Cena zawiera
 • opiekę doświadczonego polskiego lidera;
 • opiekę lokalnego przewodnika – kierowcy;
 • transfer samochodem bagaży niepotrzebnych w trakcie wędrówki na miejsce noclegu – wędrujemy “na lekko”;
 • noclegi w trakcie imprezy, tj. noclegi w hostelu w Tbilisi i na kwaterach w górach;
 • posiłki – dwa dziennie: śniadanie i obiadokolacja (ewentualny lunch i prowiant np. słodycze – płatne we własnym zakresie);
 • transfery: z lotniska do hostelu w Tbilisi i z powrotem; Tbilisi – Mestia; Chvelpi – Tbilisi;
 • ubezpieczenie specjalistyczne KL i NNW.
Cena nie zawiera
 • przelotów do Tbilisi i z powrotem;
 • napojów orzeźwiających i alkoholowych;
 • wydatków o charakterze osobistym, ewentualnego nadbagażu (samolot);
 • biletów wstępu do muzeów, klasztorów i innych atrakcji ujętych w programie;
 • kosztów transportu w trakcie zwiedzania Tbilisi i Mcchety (taxi, kolejki, marszrutka, metro, bus) – 30 lari (60 pln);
 • fakultatywnej wycieczki samochodem pod lodowiec Shkhary - 30 lari/os. (60pln);
 • fakultatywnej kąpieli w gorących źródłach Abanotumani – łaźni miejskiej w Tbilisi – 20 lari/os. (40 pln);
 • fakultatywnego zwiedzania jaskini Prometeusza - 20 lari/os. (40 pln).
Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams