> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Mongolska majówka
Mongolska majówka
Rajd konny i dzika przygoda w jednym
Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie. Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów. Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie odkrywanie Mongolii konno to fascynująca przygoda.
 
 
Dzień 1 Wylot do Mongolii.
Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Mongolii.
 
Dzień 2 Pierwsze kroki w Mongolii
Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności i udajemy się na typowo mongolski posiłek. Przed południem zwiedzamy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Po południu ruszamy samochodami do Parku Narodowego Gorchi-Tereldż. Już tego dnia mamy pierwszy kontakt z mongolskimi krajobrazami, świętymi kopcami owoo i codziennym życiem mieszkańców stepu. Nocleg w jurtach.
 
Dzień 3-7 Rajd konny w Parku Narodowym Gorchi-Tereldż
Zaczynamy rajd konny przez malownicze doliny, góry i przełęcze Parku Narodowego Gorchi-Tereldż słynącym z ciekawych formacji skalnych oraz bogactwa przyrodniczego. Trasa wiedzie zróżnicowanym terenem – szerokimi „galopowymi” stepami, przez meandrujące strumienie, czasem w lesie, a także górskimi ścieżkami. Odwiedzamy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Dodatkowe posiłki przyrządzamy wspólnie. Noclegi w jurtach.
 
Trasa i charakter rajdu opracowane są tak, że mogą w nim uczestniczyć także początkujący jeźdźcy. Nie oznacza to jednak, że cały czas poruszamy się stępa. Grupa doświadczonych jeźdźców pod okiem przewodnika może galopować przodem, zaś mniej zaawansowani początkowo podążają wraz z drugim przewodnikiem i końmi jucznymi wolniejszym tempem, a jak poczują się na siłach, ruszają coraz szybciej. Nie jest to rajd tylko dla wytrawnych jeźdźców, choć ci na pewno nie będą narzekać na brak emocji. Dosiadamy koni mongolskich – jednej z najstarszych udomowionych ras. Są one spokojne i dobrze chodzą w zastępie. Wielkością, budową, wytrzymałością i charakterem przypominają one znane nam hucuły. Każdego dnia spędzamy w siodle około 5-7 godzin z przerwami. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a cały nasz ekwipunek transportują dodatkowe juczne konie.
 
Dzień 8 Zwiedzanie mongolskiej stolicy
Rano wyjeżdżamy do Ułan Bator. Zatrzymujemy się w hostelu turystycznym w centrum miasta. Po południu zwiedzamy Muzeum Narodowe Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Przespacerujemy się po Placu Czyngis-chana, a potem wybierzemy się na zakupy pamiątek. Wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji.
 
Dzień 9  Powrót do Warszawy
Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i opuszczamy Mongolię. Wieczorem przylatujemy do Warszawy.
 

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
• wspaniała przygoda w długi weekend majowy
• emocjonujący 5-dniowy rajd konny
• wspaniałe krajobrazy Mongolii i eksploracja wielkiego stepu
• góry, dzika przyroda Parku Narodowego Gorchi-Tereldż
• spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
• Ułan Bator – atrakcje mongolskiej stolicy
 
 
Cena
4900 PLN + 750 USD
Terminy
29.04 - 07.05.2017
10.06 - 18.06.2017*
Cena zawiera
• bilet lotniczy na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa
• organizację wyprawy i opiekę przewodnika
• sprzęt zespołowy (worki transportowe na rajd konny, sprzęt biwakowy)
• pośrednictwo wizowe i opłatę konsularną
• ubezpieczenie KL i NNW
• składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
• przejazdy lokalne wynajętym samochodem
• wynajęcie koni i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
• wynajęcie lokalnych przewodników
• wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną
• gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
• noclegi w jurtach i hostelu
• bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektó
Cena nie zawiera

 

* dopłata do wyjazdu w czerwcu: 600 PLN

Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams