FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania


BILETY NA ROSYJSKIE KOLEJE

Z jakim wyprzedzeniem można zamawiać i kupować bilety?

Sprzedaż biletów na pociągi kursujące wewnątrz Rosji uruchamiana jest 90 dni przed odjazdem danego pociągu (to samo dotyczy pociągów międzynarodowych - do Mongolii i Chin). Rzecz jasna, zamówienie można u nas złożyć wcześniej - wtedy wykupimy bilet od razu po uruchomieniu sprzedaży.

Czy daje się kupować bilety na bieżąco w czasie podróży?

Teoretycznie tak, ale wszystko zależy od dostępności miejsc. Rosyjskie pociągi, szczególnie latem, mają wysokie obłożenie i w ostatniej chwili może już nie być biletów. Trzeba wtedy czekać na kolejny pociąg albo próbować kupić droższy bilet w wagonie wyższej klasy (zwykle pierwsze rozchodzą się bilety na płackartne).

Czy można zarezerwować u Was bilet, a dopiero później go wykupić?

Niestety, system sprzedaży biletów Rosyjskich Kolei nie daje takiej możliwości. Jeśli ktoś nie jest do końca zdecydowany, wówczas udzielamy informacji o połączeniach, a potem monitorujemy dostępność miejsc w danych pociągach. Gdy zaczynają się kończyć, wówczas informujemy Klienta o konieczności podjęcia decyzji.

Dlaczego nie podajecie na stronie wszystkich cen biletów?

Ponieważ ceny zależą od wielu czynników i niekiedy zmieniają się z dnia na dzień. Poza tym liczba wariacji wszystkich możliwych połączeń jest bliska nieskończoności. Żeby nie komplikować, na stronie publikujemy regularnie aktualizowane ceny biletów dla wybranych połączeń. A dla każdego zamówienia cena obliczana jest oddzielnie - zgodnie z aktualnym cennikiem kolejowym i kursami walut.

Od czego zależy cena biletów na Kolej Transsyberyjską?

O cenie decyduje m.in. kategoria pociągu, klasa wagonu, długość trasy (im dłuższa, tym niższa cena za km), pora roku (np. wiosną i jesienią taniej, a latem drożej), moment zakupu (im wcześniej, tym taniej) oraz okazjonalne promocje. Duże znaczenie mają także aktualne kursy walut.

Co jest zawarte w cenie biletu?

Oprócz prawa do przejazdu i miejscówki pasażer może korzystać z wrzątku w wagonowym samowarze, wypożyczyć u prowadnika szklankę/kubek, szachy, waracaby lub inne gry planszowe. W przypadku wielu pociągów cena biletu zawiera także komplet pościeli (jeśli nie, pościel jest dostępna w pociągu za opłatą). Dodajmy, że w składach wielu pociągów są wagony "z usługami" zawartymi w cenie biletów - a do tych usług zaliczają się serwowane do przedziału posiłki, zestaw higieniczny, świeża prasa.

Jak działają bilety elektroniczne? Czy trzeba je wymienić na bilety papierowe gdzieś w rosyjskiej kasie?

Obecnie zdecydowaną większością pociągów można podróżować na podstawie biletów elektronicznych - wystarczy pokazać wydruk takiego biletu lub jego mobilną wersję np. w telefonie oraz paszport prowadnikowi (konduktorowi) przy wejściu do wagonu. Jednak w przypadku niektórych połączeń kolejowych niezbędne jest zarejestrowanie biletu na rosyjskim dworcu - w automacie samoobsługowym albo okienku kasowym (w takiej sytuacji udzielamy naszym Klientom szczegółowych wskazówek, jak to zrobić).

  

PODRÓŻ POCIĄGIEM

Czy w Kolei Transsyberyjskiej jest bezpiecznie?

Zdecydowanie tak. Za porządek i bezpieczeństwo w każdym wagonie odpowiadają prowadnicy - konduktorzy dyżurujący na zmianę przez całą dobę. W większości składów dalekobieżnych pracują też 2-osobowe patrole policyjne. Kradzieże należą do rzadkości, ale niekiedy się zdarzają - dlatego pieniądze, dokumenty i kosztowności najlepiej zawsze mieć przy sobie.

Infrastruktura na trasie utrzymywana jest w bardzo dobrym stanie, a pociągi przechodzą przeglądy techniczne na wszystkich dużych stacjach, dlatego liczba awarii i wypadków jest znikoma. Wszak kolej należy do najbezpieczniejszych środków lokomocji.

Według jakiego czasu podawany jest kolejowy rozkład jazdy?

Wszystkie pociągi dalekobieżne w Rosji jeżdżą według czasu moskiewskiego. Do niego również odnosi się rozkład jazdy danego pociągu wywieszony w każdym wagonie oraz godziny odjazdu i przyjazdu wydrukowane na bilecie. Uwaga: pociągi podmiejskie (tzw. elektriczki) kursują natomiast według czasu lokalnego.

Czym się różnią wagony poszczególnych klas?

Występowaniem lub brakiem przedziałów oraz ich pojemnością. Więcej o klasach wagonów i kategoriach pociągów w artykule Życie w pociągu.

Wybieram się sama w podróż. Czy jest możliwe, żebym trafiła do przedziału z samymi kobietami?

Tak. Na wiele pociągów można kupić bilety z miejscówkami w przedziałach oznaczone jako damskie albo męskie. Zwykle jest ich jednak niewiele, więc z zakupem takich biletów lepiej się pospieszyć.

Myślę o podróży Koleją Transsyberyjską z małymi dziećmi. Czy to ma sens?

Tak. Jeśli dzieci są towarzyskie i kreatywne, to szybko zaaklimatyzują się w pociągu, a boks wagonu płackartnego albo korytarz kupiejnego zamienią w gwarny plac zabaw. Oczywiście trzeba zabezpieczyć zapas książek, kolorowanek itp. stosowny do długości trasy.

Czy na wszystkich stacjach są babuszki oferujące jedzenie?

Te czasy, gdy były one na wszystkich stacjach, niestety już minęły. Panie sprzedające domowe dania można jednak nadal spotkać na niektórych mniejszych stacjach. Nie piszemy, na których są, a na których ich nie ma, ponieważ każdego roku zmienia się to. Dodajmy, że zawsze na stacjach są sklepiki bądź kioski spożywcze, w których można zaopatrzyć się w prowiant na dalszą podróż.

Czy w pociągu są gniazdka elektryczne do podładowania telefonu, laptopa itp?

Są, ale niewiele. W większości starszych wagonów są to pojedyncze gniazdka na korytarzu oraz w toaletach, z których na zmianę korzystają podróżni (to jednak najprostszy sposób, by stracić telefon w pociągu). Ewentualnie można poprosić prowadników o podłączenie sprzętu w ich przedziale służbowym. W najnowszych wagonach pociągów firmiennych można liczyć na gniazdka w każdym przedziale. Dobra rada: w czasie jazdy poza większymi miastami lepiej trzymać telefon wyłączony, żeby nie tracił energii na poszukiwanie zasięgu, którego i tak tam nie ma.

Czy w pociągach są prysznice?

Krążą o nich legendy, w których jest ziarnko prawdy. W niektórych pociągach "przedział prysznicowy" jest w wagonie restauracyjnym (korzystanie za dodatkową opłatą), a w pociągach firmiennych zdarzają się kabiny prysznicowe w wagonach klasy luks i kupiejnych. Widzieliśmy też prysznic w pewnej dyrektorskiej salonce. Lepiej się jednak przygotować na mycie przy kranie w toaletach (przydają się stalowe kubki i zapas wilgotnych chusteczek).

Czy pociągi kursujące latem mają klimatyzację?

Tylko w pociągach firmiennych i niektórych wagonach pociągów pospiesznych jest ona zapewniona. W pozostałych wagonach klimatyzacja nie jest "gwarantowana", choć oczywiście można liczyć na miłą niespodziankę.

Z którego dworca w Moskwie odjeżdża Kolej Transsyberyjska?

Pociągi wyruszające na trasę Transsybu odjeżdżają z Dworca Jarosławskiego oraz Kazańskiego. Oba znajdują się po sąsiedzku, przy placu Komsomolskim (zwanym również placem Trzech Dworców). Dojazd metrem na stację Komsomolskaja.

Co się stanie, jeśli pociąg mi ucieknie na jakiejś stacji?

Pociągi w Rosji odjeżdżają punktualnie i nie ma zwyczaju oczekiwania, nawet na pasażerów, których widać biegnących po peronie. Gdyby się zdarzyło (odpukać!), że Wasz pociąg ucieknie - nie pozostaje nic innego jak gonić go taksówką. Dlatego, na wszelki wypadek, wychodząc z wagonu na stacji, zawsze trzeba mieć przy sobie dokumenty i pieniądze.

Czy poradzę sobie w podróży bez znajomości rosyjskiego?

Przy wyjątkowych zdolnościach komunikacyjnych - tak. Jednak podstawy rosyjskiego (albo lepsza znajomość!) na pewno okażą się przydatne, choćby po to, by moskiewskim metrem trafić na dworzec, odczytać kolejowy rozkład jazdy czy załatwić najprostsze sprawy z prowadnicą. A poza tym w podróży rosyjskimi kolejami chodzi o kontakt z ludźmi - a ten bez podstaw języka jest niemożliwy. Nie należy się też spodziewać, że ktokolwiek po drodze będzie płynnie mówił po angielsku, choć oczywiście można się potem miło zaskoczyć.

 

WIZY DO ROSJI

Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby ubiegać się o wizę do Rosji?

W przypadku wizy turystycznej są to: paszport (ważny co najmniej 180 dni od daty planowanego powrotu), voucher, wypełniony (i odpowiednio wydrukowany!) wniosek wizowy, zdjęcie (zgodne ze specyfikacją konsulatu) oraz polisa ubezpieczeniowa KL na sumę min 30.000 EUR. Zgromadzenie i wypełnienie dokumentów oraz załatwienie spraw w konsulacie można powierzyć nam. Szczegóły na stronie Wizy do Rosji.

Jak można uzyskać voucher niezbędny do wizy turystycznej?

Wszystkie formalności można załatwić za naszym pośrednictwem. Szczegóły na stronie Wizy do Rosji.

Czy wiza turystyczna wystawiana jest na określony okres, czy też na 30 dni od momentu wjazdu?

Wiza jest wystawiana na określony okres (daty od - do), który trzeba podać aplikując o wizę.

Czy w czasie pobytu w Rosji muszę załatwić meldunek (registrację)?

Według obecnych przepisów obowiązek meldunkowy dotyczy obcokrajowców przebywających w danej miejscowości ponad 7 dni roboczych. Formalności za turystę dokonuje hotel, baza turystyczna lub gospodarz (to ich obowiązek) w miejscowym oddziale OWIR (służby migracyjnej), a w mniejszych miejscowościach na policji.

Jak wyglądają formalności przy przekraczaniu granicy?

Należy wylegitymować się paszportem z ważną wizą, a także czytelnie i dokładnie wypełnić obie części karty migracyjnej. Jedna część karty zostaje u pogranicznika, a drugą turysta musi zachować aż do wyjazdu z Rosji - wtedy zostanie odebrana. Na odwrocie karty migracyjnej jest miejsce na stemple meldunkowe (patrz poprzednie pytanie). Na niektórych przejściach granicznych (np. w terminal D na lotnisku Szeremietiewo) karty są wypełniane automatycznie - wystarczy je podpisać.

;