> Strona główna / Przewodnik / Kolej Transsyberyjska. Zaplanuj swój wyjazd
2014-11-17 14:49:06
Kolej Transsyberyjska. Zaplanuj swój wyjazd
Dlaczego w ogóle jechać Koleją Transsyberyjską? Dokąd? Jak wygląda taka podróż i jak można ją zaplanować? Wyjaśniamy najważniejsze sprawy związane z podróżowaniem Koleją Transsyberyjską.

1. Dlaczego warto?
Kolej Transsyberyjska to najdłuższa linią kolejowa na świecie. Łączy Moskwę i europejskie regiony Rosji z wybrzeżem Pacyfiku, a po drodze przecina niezmierzone połacie Syberii. Wielodniowa jazda Transsybem to jedyny sposób, by swoim ciałem i umysłem poczuć ogrom ciągnących się za oknami przestrzeni. To podróż, w której liczy się nie tylko cel, ale droga i jej pokonywanie. 
 
Wyprawy Koleją Transsyberyjską przyciągają miłośników rosyjskich klimatów, którzy dobrze wiedzą, że Rosję najlepiej obserwować z perspektywy pociągu. W podróż Transsybem ruszają również wytrawni globtroterzy – dla nich to  niepowtarzalne przeżycie i zwiedzając świat po prostu trzeba go doświadczyć.
 
 
2. Linie kolejowe
Podstawowa nitka Kolei Transsyberyjskiej łączy Moskwę z Władywostokiem, przecinając po drodze południową część Syberii. Odbijają od niej linie transmongolska i transmandżurska, które różnymi drogami docierają do Pekinu. Od „klasycznego” Transsybu odłącza się również Bajkalsko-Amurska Magistrala (BAM), biegnąca alternatywną północną trasą nad Pacyfik. 
 
Oprócz tego Kolej Transsyberyjska ma połączenie z innymi liniami w europejskiej części Rosji – choćby z trasą między Moskwą a Petersburgiem.
 
 
 
3. Dokąd jechać Transsybem?
Podróż Koleją Transsyberyjską może być celem w samym sobie. Jednak wcale nie musi tak być i przejazd Transsybem można potraktować jako sposób dotarcia w jedno z wielu niesamowitych miejsc. Przykłady?
 
 • Jezioro Bajkał – syberyjskie morze, którego nie da się opisać w krótkich słowach. Z pociągu trzeba wysiąść w Irkucku albo Ułan Ude, trafić nad brzeg Bajkału i cieszyć się jednymi z najpiękniejszych widoków na świecie.
  Zobacz: Bajkalskie TOP 10
   
 • Władywostok i rosyjski Daleki Wschód – pokonawszy całą długość Transsybu trafiacie na piękne wybrzeża Oceanu Spokojnego.
   
 • Kolejowa odyseja Rosja – Mongolia – Chiny z wypadami nad Bajkał oraz w mongolskie stepy. Wymaga trochę czasu, ale to jedna z najwspanialszych tras turystycznych na Ziemi.
   
 • Zwiedzanie miast na trasie Transsybu – czekają na Was tatarskie zabytki Kazania, cerkiew Na Krwi w Jekaterynburgu, socrealistyczny Akademgorodok w Nowosybirsku, wspaniała drewniana zabudowa Tomska i Irkucka i wiele więcej.
  Opisy miast – Miasta na trasie
   
 • Na Syberię, czyli w góry – miłośników dzikiej przyrody i wielodniowych trekkingów zachwycą trasy w syberyjskich górach. Nowosybirsk to punkt wypadowy w Ałtaj, a z Krasnojarska i Irkucka można wybrać się na szlaki Sajanów.


 

4. A daleko jeszcze?
Pociągi Kolei Transsyberyjskiej nie mkną z prędkością komety, a odległości do pokonania mają spore. Na tym polega ich urok, że w wagonie trzeba spędzić trochę czasu. Pociągi różnych kategorii (pasażerskie, pospieszne i firmienne) poruszają się różnym tempem. Oto przykładowe czasy przejazdu:
 
 • Moskwa – Kazań: 12 godz. (w sam raz na nocny przejazd!)
 • Moskwa – Jekaterynburg: 25 - 32 godz.(w zależności od pociągu)
 • Moskwa – Nowosybirsk: 45 - 56 godz.
 • Moskwa – Irkuck: 74 - 87 godz.
 • Moskwa – Władywostok: 143 - 163 godz.
 • Moskwa – Ułan Bator: 98 godz.
 • Moskwa - Pekin: 127 godz.
 
A ile czasu trzeba poświęcić na cały wyjazd, którego częścią ma być podróż Transsybem? To już zależy od planowanej trasy i tego, jak dogłębnie chcecie poznać odwiedzane miejsca. Z własnego doświadczenia możemy podpowiedzieć, że na sensowną (tzn. taką, która pozwoli coś zobaczyć i coś przeżyć) podróż nad Bajkał trzeba przeznaczyć przynajmniej dwa tygodnie. Przy założeniu, że w jedną stronę jedziemy pociągiem, a w drugą lecimy. A pokonanie całego szlaku kolejowego z Moskwy do Pekinu z przystankami na Syberii i w Mongolii zajmie przynajmniej trzy tygodnie – choć lepiej poświęcić cztery lub pięć, żeby nie było to zwiedzanie po łebkach.
 
Jeśli potrzebujecie rad dotyczących zaplanowania podróży Koleją Transsyberyjską – skontaktujcie się z nami.
 
 
5. Jak wygląda pociąg, który jedzie przez Syberię?
Identycznie jak pociągi jeżdżące po całej Rosji i innych krajach byłego ZSRR. Dzielą się one na trzy kategorie: osobowe, pospieszne i firmienne. Osobowe jeżdżą najwolniej, a w ich składach zwykle służą wagony „nie pierwszej świeżości”. Firmienne są najszybsze, posiadają nowe bądź wyremontowane wagony i zapewniają najwyższy standard obsługi. A pospieszne to wariant pośredni.
 
Ale ważniejsza dla podróżnego są klasy wagonów:
 
Więcej na ten temat - zobacz galerię zdjęć Podróż pociągiem... i przeczytaj artykuł Życie w pociągu
 
 
6. Ile to kosztuje?
Na podstronie Bilety na Kolej Transsyberyjską podajemy aktualne ceny przejazdu pociągami na różnych odcinkach Transsybu. Możemy też wymienić kilka czynników, od których zależą ceny połączeń kolejowych w Rosji:
 • Klasa wagonu: płackarta jest najtańsza, kupiejny średnio dwa razy droższy, luks kolejne dwa razy droższy
 • Pociągi pasażerskie (najwolniesze) są najtańsze, a firmienne (najszybsze) – najdroższe
 • Im dłuższa podróż, tym niższa cena za 1 km – dlatego finansowo korzystniejszy jest jeden długi przejazd niż pokonanie tej samej trasy z przystankami po drodze (trzeba kupować oddzielne bilety na kolejne odcinki)
 • Pora roku – w sezonie letnim oraz w okresach świątecznych ceny są wyższe, a okresach jesienno-zimowych niższe. Różnice między latem a zimą wynoszą ok. 20-30%
 • Moment zakupu – ceny biletów rosną w miarę postępu w ich sprzedaży. Kupując bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, można też załapać się na promocje pozwalające oszczędzić nawet 50% ceny

Dodatkowo trzeba uwzględnić koszt uzyskania wizy rosyjskiej i wydatki na ewentualne noclegi, przejazdy lokalne, wyżywienie itp - ceny nieco niższe niż w Polsce.

 

7. Jak zamówić bilety?
Najlepiej za naszym pośrednictwem. Przejdź na stronę Bilety na Kolej Transsyberyjską i wypełnij formularz.

Od razu możesz u nas zamówić również wizy do Rosji oraz zarezerować noclegi i przeloty (np. z Warszawy do Moskwy czy na powrotny lot z Syberii).
 
W razie pytań, wątpliwości (których na pewno nie brakuje) prosimy o kontakt:
tel. 696 989 985, kontakt@szerokietory.pl.
 
Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami, podpowiemy warianty tras, pomożemy zaplanować podróż, znajdziemy najkorzystniejsze przeloty i wskażemy najfajniejsze obiekty noclegowe.
 
© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams