> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Kirgistan - trekking
Kirgistan - trekking
Niebiańskie przełęcze
Kirgistan to niewielkie państwo położone pośród niedostępnych gór Azji Środkowej na styku wielkich systemów górskich Tien-Szanu i Pamiru, przez co średnia wysokość kraju sięga 2900 m n.p.m. Niedostępne położenie mimo intensywnej rusyfikacji trwającej tutaj ponad dwa wieki pozwoliło Kirgizom zachować swoją odrębność, która wyraża się niepowtarzalnymi tradycjami i sposobem życia. Wbrew temu, co pisał Ryszard Kapuściński, nie każdy Kirgiz „schodzi z konia” – wielu wciąż prowadzi koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia.
 
Dzień 1
Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Kirgistanu.
 
Dzień 2
Rano lądujemy w Biszkeku – stolicy Kirgistanu. Załatwiamy niezbędne formalności, robimy zakupy prowiantu i ruszamy marszrutką do miasteczka Koczkor. Nocleg w guesthousie.
 
Dzień 3-5
Zaczynamy aklimatyzacyjny trekking nad jezioro Kol Ukok (3000 m n.p.m.). Widokowa trasa wiedzie rozległymi dolinami i wysokogórskimi łąkami wykorzystywanymi latem przez Kirgizów jako pastwiska, zatem na pewno spotkamy pasterzy i ich stada. Odpoczniemy nad jeziorem otoczonym pokrytymi śniegiem i lodem szczytami. W kulminacyjnym momencie zdobędziemy wysokość 3500 m n.p.m. Noclegi w namiotach.
 
Dzień 6
Około południa schodzimy z gór i przedostaniemy się marszrutką do miasteczka Bokonbajewo, leżącego nad jeziorem Issyk-kul. Nocleg w guesthousie.
 
Dzień 7
Przed południem odpoczywamy na plaży nad jeziorem. Issyk-kul jest zwany „Perłą Kirgistanu” lub „Morzem Azji Środkowej”. To drugie pod względem wielkości górskie jezioro świata leży na wysokości 1606 m n.p.m. Przyciąga ciepłą wodą, piaszczystymi plażami i obłędnymi widokami na otaczające szczyty Tien-szanu. Po południu wyjedziemy marszrutką do wioski Jeti-Oguz, gdzie zaczniemy kolejny trekking. Nocleg w namiotach.
 
Dzień 8-11
Kolejną trasę trekkingową rozpoczynamy w dolinie rzeki Jeti-Oguz. Zobaczymy tu ciekawe formacje skalne oraz malownicze krajobrazy kirgiskiej Doliny Kwiatów. Dalej przez przełęcz Teleti (3800 m n.p.m.) ruszymy do Parku Narodowego Karakol. Będziemy wędrować wzdłuż krystalicznie czystych potoków oraz wspaniałych lasów świerkowych. Stąd czeka nas podejście do wyjątkowego miejsca, które każdemu zostanie w pamięci na długo. To górskie jezioro Ala-kol (3532 m n.p.m.), słynące z turkusowej tafli wody. Z przełęczy nad jeziorem będziemy mieli okazję podziwiać widoki na majestatyczne pięciotysięczniki – Dżygit i Karakol. Noclegi w namiotach.
 
Dzień 12
Piątego dnia trekkingu schodzimy do doliny Altyn Araszan słynącej ze źródeł termalnych. Odpoczniemy tu po wędrówce i zregenerujemy się zanurzeni w gorącej wodzie. Nocleg w tradycyjnej kirgiskiej jurcie.
 
Dzień 13
Po południu schodzimy z gór do miasta Karakol. Wieczorem przespacerujemy się po mieście m.in. do zabytkowej drewnianej cerkwi i dungańskiego meczetu. Nocleg w guesthousie.
 
Dzień 14
Około południa wyjeżdżamy marszrutką z powrotem Biszkeku malowniczą trasą wzdłuż brzegu jeziora Issyk-kul. Posmakujemy specjałów środkowoazjatyckiej kuchni, a wieczorem udamy się na spacer po głównej ulicy stolicy Kirgistanu. Nocleg w hostelu w centrum miasta.
 
Dzień 15
Cały dzień spędzamy w Biszkeku. Wybierzemy się m.in. na słynny Osz bazar, gdzie będziemy mogli zakupić azjatyckie przyprawy i ciekawe pamiątki z Kirgistanu. Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji. Nocleg w hostelu w centrum miasta.
 
Dzień 16
Wcześnie rano ruszamy taksówką na lotnisko. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • trekkingi nad jeziora Kol Ukok i Ala-kol
 • krajobrazy Tien-szanu i górska przyroda
 • biwaki pod rozgwieżdżonym niebem
 • kąpiele w jeziorze Issyk-kul
 • wspaniała kultura i kuchnia Azji Środkowej
Cena
5900 PLN + 600 USD
Terminy
09.07 - 24.07.2018
Cena zawiera
 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Biszkek – Warszawa
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • sprzęt zespołowy (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz)
 • przejazdy lokalnymi środkami transportu publicznego
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • noclegi w namiotach, jurtach, guesthousach i hostelu
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera
 

  

Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams