> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Bajkał dla koneserów
Bajkał dla koneserów
Rejs po północnym Bajkale
Wyprawa organizowana specjalnie z myślą o tych, którzy chcą zobaczyć najdziksze zakątki bajkalskiej Syberii. Dla ekipy śmiałków wynajmujemy turystyczny kuter, na pokładzie którego będziemy penetrować północne brzegi jeziora - gdzie nie ma ani dróg, ani wiosek, ani ludzi. Trafimy w miejsca, do których trafiają naprawdę nieliczni. A przed zaokrętowaniem i po zejściu z pokładu zobaczymy wspaniałe miejsca w innych rejonach Przybajkala.
 
Dzień 1
Zbiórka na lotnisku Okęcie i wylot z Warszawy przez Moskwę do Irkucka.
 
Dzień 2
Wczesnym rankiem przylot do 600-tysięcznego Irkucka – stolicy Syberii Wschodniej i miasta związanego z historią polskich zesłańców. Śniadanie, a następnie krótki spacer wśród drewnianej zabudowy centrum. Wyjazd do położonej nad Bajkałem Listwianki i zakwaterowanie w pensjonacie. Po wypoczynku przechadzka wzdłuż falującego Bajkału i wizyta w Muzeum Bajkalskim, które odkryje przed nami część tajemnic „Świętego Morza Syberii”. Wieczorem kolacja i okazja, by skorzystać z bani, czyli syberyjskiej sauny parowej.
 
Dzień 3
Po śniadaniu przeprawiamy się na drugą stronę rzeki Angary do Portu Bajkał i wyruszamy na wycieczkę po trasie Kolei Krugobajkalskiej. 84-kilometrową linię kolejową poprowadzono wzdłuż skalistych wybrzeży Bajkału, budując 40 tuneli, kilkanaście wysokich mostów i wiele innych konstrukcji inżynieryjnych. Po drodze postoje w najatrakcyjniejszych miejscach na trasie: najodważniejsi będą mogli po raz pierwszy zanurzyć się w wodach Bajkału, najgłodniejsi – spróbować najlepszego barszczu od miejscowej gospodyni, a najbardziej spragnieni – skosztować wybornej limbóweczki. Późnym wieczorem przyjazd do Irkucka, transfer do hotelu, kolacja i nocleg.
 
Dzień 4
Rano przystępujemy do zwiedzania Irkucka: cerkiew Zbawiciela z 1710 r., sobór Objawienia Pańskiego, neogotycki „polski kościół” i drewniana zabudowa, tworząca niepowtarzalną atmosferę miasta. Po południu przejazd mikrobusem do Wierszyny - „polskiej wioski” pod Irkuckiem, założonej ponad 100 lat temu przez dobrowolnych emigrantów z południa Polski. Wizyta w niewielkim skansenie-muzeum oraz Domu Polskim, spacer po cmentarzu, zwiedzanie kościoła. Zakwaterowanie u gospodarzy, kolacja  z tradycyjnymi wierszyńskimi potrawami i toast spełniony kieliszkiem wyśmienitego trunku z miejscowego „źródełka”. Później czas na nocne Polaków rozmowy.
 
Dzień 5
Domowe śniadanie, a następnie wyjazd na wyspę Olchon. Po południu, pokonawszy przeprawę promową, przybywamy do miejscowości Chużyr. Tam zakwaterowanie w prywatnym pensjonacie w syberyjskich domkach, a następnie spacer do Skały Szamanki – wizytówki Bajkału, uważanej przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. Kolacja i porządne mycie w bani. Później okazja, by spróbować magiczny trunek syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami, i wieczorna próba wyprawowego chóru.
 
Dzień 6
Całodniowa wycieczka na UAZ-safari – będziemy jeździć drogami i bezdrożami przez malownicze stepy północnej części Olchonu. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę Piesczanaja (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w urokliwej dolince Uzury nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych omuli. Wieczorem obiadokolacja i nocleg, a przedtem kąpiel w bani.
 
Dzień 7
Piesza wycieczka do osady Charancy: wędrówka przez urzekające stepy i porośnięte tajgą wzgórza, podziwianie bajecznych widoków Małego Morza, plażowanie nad Zatoką Sarajską, a także – nieobowiązkowo - kąpiele krystalicznie czystych wodach Bajkału. Po południu rajd po lokalach serwujących wędzonego omula i zimne piwo oraz czas wolny na indywidualne spacery po Chużyrze i okolicach.
 
Dzień 8
Wcześnie rano okrętujemy się na kutrze, na pokładzie którego będziemy eksplorować dzikie tereny północnego Przybajkala. Po odprawie BHP i toaście za zdrowie kapitana ruszamy na północ. Zostawimy za rufą skaliste wybrzeża Olchonu, wypłyniemy na otwarte morze i miniemy Przylądek Rytyj. Radując się widokami ostrych grzbietów Gór Bajkalskich, dotrzemy na położony u ich stóp Przylądek Zaworotnyj. Tam wychodzimy na brzeg, by wybrać się na wycieczkę w góry – w rejon dawnej kopalni mikrokwarcytu, gdzie spośród zarośli karłowatej limby roztaczają się wspaniałe widoki alpejskich wzniesień oraz panorama Bajkału. Pod wieczór kąpiel w bani położonej nad samym brzegiem jeziora i kolacja.
 
Dzień 9
Rankiem wypływamy w kierunku przeciwległego brzegu Bajkału, biorąc kurs na płw. Święty Nos. Przy dogodnych warunkach pogodowych po drodze przybijemy do jednej z wysp archipelagu Uszkanii, by podglądać nerpy – bajkalskie foki (wejście do rezerwatu fakultatywne – wstęp ok. 40 USD). Następnie trafimy do Zatoki Cziwyrkujskiej – mekki bajkalskich wędkarzy, którą od zachodu zamyka górski masyw płw. Święty Nos, a od wschodu postrzępione szczyty Gór Barguzińskich. W sprawdzonym miejscu spróbujemy swoich sił w łowieniu lipieni i omuli, a potem wyjdziemy na brzeg, by przyjąć kąpiele w gorących źródłach. Wieczorem kolacja z widokiem na malowniczą zatokę i pieczonymi na ognisku rybami, a potem śpiewy do białego rana.
 
Dzień 10
O poranku wypływamy na północ, a naszym celem jest Dawsza - położona „pośrodku niczego” siedziba strażników Rezerwatu Barguzińskiego, który założono w celu ochrony sobola. Po przybyciu na miejsce wybierzemy się na spacer po opuszczonej miejscowości i odwiedzimy niewielkie muzeum, prezentujące historię rezerwatu oraz jego wypchanych mieszkańców. Następnie w towarzystwie strażnika wybierzemy się na pieszą wycieczkę po tajdze – będziemy wypatrywać śladów dzikiej zwierzyny i słuchać pasjonujących opowieści o syberyjskiej przyrodzie. Wieczorem kolacja i kolejna noc na wodzie.
 
Dzień 11
Ruszamy w dalszą drogę, płynąc wzdłuż wschodnich brzegów Bajkału, u stóp porośniętych gęstymi lasami Gór Barguzińskich – najbardziej rozległego pasma górskiego Przybajkala. Napawamy się otaczającą nas ze wszystkich stron naturą i nucimy najpiękniejsze piosenki o Bajkale... Po południu  przystanek w ulokowanym w dziczy maleńkim sanatorium Chakusy - tam spacer aleją Romantyków i lecznicze kąpiele w gorących źródłach. Na nocleg docieramy do Zatoki Ajaja.
 
Dzień 12
Po śniadaniu ruszamy na trekking (16 km) – przez dziką tajgę, w towarzystwie komarów i pośród śladów większych zwierząt będziemy przedzierać się nad polodowcowe Jezioro Frolicha. Nieskażone krajobrazy tego zakątka Syberii przywołują na myśl fiordy Norwegii i Nowej Zelandii. Fakultatywnie krótki rejs łodzią po tafli jeziora. Po powrocie z gór płyniemy na przeciwległy brzeg Bajkału do Siewierobajkalska. Tam na przystani wylewne pożegnanie z załogą kutra, transfer do hotelu, kolacja i nocleg na stałym lądzie.
 
Dzień 13
Po śniadaniu wyruszamy na spacer po legendarnym Siewierobajkalsku. To jedyne miasto nad północnym Bajkałem, zamieszkałe głównie przez dawnych budowniczych Bajkalsko-Amurskiej Magistrali, pochodzących z najdalszych zakątków Sojuza. Wycieczka mikrobusem do wioski Bajkalskoje, a tam przechadzka na skalisty przylądek, z którego roztacza się wspaniała panorama Bajkału i Gór Bajkalskich. W drodze powrotnej przystanek na kąpiel w malowniczym Jeziorze Sliudianym. Kolacja i pożegnalny spacer nad Morze Syberii. Wieczorem transfer na dworzec kolejowy, zakwaterowanie w wagonie i początek podróży po torach słynnego BAM-u.
 
Dzień 14
Dzień spędzamy w pociągu, poznając rosyjską kulturę podróżowania koleją. Za oknami – góry, syberyjska tajga i gdzieniegdzie niewielkie miejscowości. W połowie dnia miniemy Brack – tam nasz pociąg przejedzie po zaporze olbrzymiego Zbiornika Brackiego na Angarze. Późnym wieczorem w Tajszecie odbijemy na tory głównej nitki Kolei Transsyberyjskiej i skierujemy się na zachód. 
 
Dzień 15
Rano przybywamy do Krasnojarska. Śniadanie, a następnie wycieczka do rezerwatu Stołby –  podziwianie unikatowych granitowo-sjenitowych ostańców skalnych. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Po południu zwiedzanie Krasnojarska: wizyta na wzgórzu Karaułnaja (ze słynną kapliczką upamiętnioną na 10-rublowym banknocie) i obserwowanie panoramy miasta, plac Teatralny z gmachem opery oraz zabytkowe cerkwie i kościół katolicki. Kolacja i wieczorny spacer po bulwarze nad brzegiem Jeniseju
 
Dzień 16
Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko. Wylot przez Moskwę do Warszawy. Zakończenie wyprawy na Lotnisku im. F. Chopina.
 
 
Uwaga! W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych program rejsu w dniach 8-12 może ulec zmianie.
 
 

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • 4-dniowy rejs po północnym Bajkale
 • Kolej Krugobajkalska - unikatowy zabytek techniki
 • drewniana zabudowa Irkucka
 • treking nad polodowcowe Jezioro Frolicha
 • kąpiele w gorących źródłach nad Bajkałem
 • przejazd Koleją Transsyberyjską i BAM-em
 • "UAZ-safari" na wyspie Olchon
 • wędzone omule - ryby żyjące tylko w Bajkale
 • wizyta w Wierszynie - polskiej wsi na Syberii
 • łowienie ryb w Bajkale
Cena
0 PLN + 0 USD
Terminy
- na zapytanie -
Cena zawiera
 • przeloty na trasie Warszawa-Moskwa-Irkuck oraz Krasnojarsk-Moskwa-Warszawa
 • przejazd pociągiem na trasie  Siewierobajkalsk-Krasnojarsk – wagony sypialne (kupiejne), przedziały 4-os.
 • zakwaterowanie: hotel 3*** w Irkucku i Krasnojarsku; hotel klasy turystycznej w Sierwierobajkalsku; pensjonanty w Listwiance i Chużyrze oraz kwatery prywatne w Wierszynie - warunki syberyjskie: zawsze tradycyjna ruska bania, sanitariaty zwykle na zewnątrz, ale schludnie i rodzinnie, wszędzie jest pościel; 2 noclegi w pociągu na trasie Siewierobajkalsk-Krasnojarsk; 4 noclegi na turystycznym kutrze – kajuty wieloosobowe
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje na całej trasie z wyjątkiem przejazdu koleją z Irkucka do Siewierobajkalska (wyżywienie w pociągu we własnym zakresie), dodatkowo 7 razy obiad
 • wszystkie transfery
 • opiekę pilota-przewodnika
 • opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów i parków narodowych
 • bilety na przejazd Koleją Krugobajkalską
 • całodniową wycieczka samochodami terenowymi po Olchonie
 • przejazdy: mikrobusami, autami terenowymi oraz przeprawy promowe
 • rejs kutrem turystycznym przez Bajkał
 • ubezpieczenie KL 30 000 EUR, NNW 3 000 EUR
 • koszty wizowania
Cena nie zawiera
 • wyżywienia w czasie przejazdu koleją z Siewierobajkalska do Krasnojarska
 • zwyczajowych napiwków ok. 40 USD
 • opłaty za wstęp na teren rezerwatu Wysp Uszkanii ok. 40 USD
 • dopłaty do pokoju 1-os. 140 USD
Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams