> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Mongolia - 16 dni
Mongolia - 16 dni
Step to za mało
Wybierz się na fotograficzno-przygodową wyprawę samochodową w różnorodne zakątki Mongolii. Przemierzając rozległe pastwiska dotrzemy do wyjątkowych miejsc na Pustyni Gobi, a potem udamy się w góry Changaj. Zdobędziemy najwyższe wydmy świata, ale i poznamy zapach modrzewiowych lasów oraz zanurzymy się w orzeźwiających rzekach. Na naszym szlaku wielokrotnie spotkamy nomadów. Odwiedzimy ich jurty, gdzie będziemy mieli okazję spróbować kumysu, archi oraz tradycyjnych mongolskich potraw. W buddyjskich klasztorach poznamy kulturę i historię tego wyjątkowego kraju.
Dzień 1
Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach przedpołudniowych i wylatujemy do Mongolii, z przesiadką w Moskwie, czas lotu ok. 8 godzin.
 
Dzień 2
Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności, udajemy się na typowo mongolski posiłek oraz pakujemy sprzęt i prowiant na drogę. Około południa wyruszamy samochodem na południe Mongolii, w kierunku Gobi. Nocleg w namiotach w stepie.
 
Dzień 3
Po nocy spędzonej pod rozgwieżdżonym mongolskim niebem rano ruszamy dalej. Przemierzamy wielkie przestrzenie, podziwiając krajobraz stepu zmieniającego się w pustynię. Późnym popołudniem dojeżdżamy do buddyjskiego klasztoru Ongijn. Klasztor ten, założony w XVII wieku, był niegdyś jednym z największych i najważniejszych w Mongolii. Nocleg w jurtach.
 
Dzień 4
Tego dnia docieramy do jednej z największych atrakcji Pustyni Gobi. Skaliste klify Bayandzag robią imponujące wrażenie, szczególnie gdy oświetlone są przez promienie zachodzącego słońca. Stąd też są określane mianem Płonących Klifów. U ich stóp odkryto sto lat temu szczątki dinozaurów, co dało początek wielkim odkryciom archeologicznym na Pustyni Gobi. Nocleg w jurtach lub w namiotach u stóp klifów.
 
Dzień 5
Podróżujemy drogą przecinającą Ałtaj Gobijski. Przejeżdżamy przez góry i park narodowy Gurwan Sajchan (nazwa ta oznacza po mongolsku „Trzy Piękności”) podziwiając różnorodne oblicza pustyni – olbrzymie kamienisto-żwirowe równiny, skaliste szczyty oraz świat dzikiej przyrody. Po południu docieramy do fenomenalnych piaszczystych wydm. Nocleg w jurtach w pobliżu wydm.
 
Dzień 6
Olbrzymie piaszczyste wzniesienia, których wysokość względna dochodzi do 300 m, górują nad okolicą. Odgłosy piasku przewiewanego przez pustynny wiatr przypominają śpiew, dlatego miejscowi nazwali je Śpiewającymi Wydmami (mong. Khongoryn Els). Tego dnia udajemy się na eksplorację wydm pieszo lub na baktrianach – dwugarbnych wielbłądach zamieszkujących Azję Centralną. Nocleg w jurtach w pobliżu wydm.
 
Dni 7-8
Wyruszamy w drogę na północ, w kierunku gór Changaj. Mijany krajobraz zmienia się i coraz częściej za oknami maluje się zieleń stepów, pasterskie jurty i stada pasących się zwierząt. Jedziemy mniej uczęszczanym traktem, a po drodze mamy okazję przyjrzeć się życiu nomadów i ich codziennej pracy, a także klimatowi prowincjonalnych miasteczek. Noclegi w namiotach, pod rozgwieżdżonym niebem w stepie.
 
Dzień 9
Przejeżdżamy przez górskie doliny i przełęcze. Odpoczywamy przy wartkich rzekach i w cieniu modrzewiowych lasów. Wieczór spędzamy przy ognisku, wsłuchując się w odgłosy przyrody. Nocleg w namiotach.
 
Dzień 10
Zjeżdżamy do malowniczej doliny rzeki Orchon. To najdłuższa mongolska rzeka i rozpościera się wzdłuż niej obszar wpisany ze względu na swoje walory kulturowo-krajobrazowe na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na naszej trasie znajdują się widokowe miejsca, wiekowe buddyjskie klasztory i prastare cmentarzyska. Nocleg w namiotach nad rzeką.
 
Dzień 11
Odwiedzamy położony w górach i nieomal przypięty do skał klasztor Tuwchun. Ta buddyjska świątynia powstała w XVII wieku jako jedna z pierwszych w Mongolii. Roztacza się z niej widok na okoliczne góry i modrzewiowe lasy. Po południu udajemy się wzdłuż rzeki Orchon w kierunku miasta Harhorin. Nocleg w namiotach nad rzeką.
 
Dzień 12
Około południa docieramy do Harhorin i zwiedzamy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum. Nocleg w jurtach
 
Dzień 13
Ruszamy nad jezioro Ogii. Jest ono jednym z wielu dużych zbiorników wodnych w Mongolii chronionych konwencją Ramsar ze względu na bogactwo flory i fauny. Po południu odpoczynek nad brzegami jeziora. Nocleg w jurtach lub namiotach niedaleko brzegu.
 
Dzień 14
Późnym popołudniem przyjeżdżamy do mongolskiej stolicy, gdzie zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta i mamy chwilę czasu na odpoczynek po podróży. Wieczorem wybieramy się na spacer po centrum miasta m.in. Plac Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Nocleg w hostelu.
 
Dzień 15
Rano udajemy się do klasztoru Gandan, będącego najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Po południu zwiedzamy Muzeum Narodowe Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Po południu czas na zakupy pamiątek, a wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji.
 
Dzień 16
Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii, z przesiadką w Moskwie, czas lotu ok. 8 godzin. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • samochodowa podróż przez Mongolię
 • wspaniałe krajobrazy i eksploracja wielkiego stepu
 • Pustynia Gobi – Płonące Klify i Śpiewające Wydmy
 • spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
 • bogactwo dzikiej przyrody i niezapomniane biwaki pod rozgwieżdżonym niebem
 • zabytkowe buddyjskie klasztory – Ongijn, Tuwchun, Erdene Zuu i Gandan
 • atrakcje Ułan Bator
Cena
7900 PLN + 1000 USD
Terminy
24.08 - 08.09.2019
Cena zawiera
 • przelot na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • udostępnienie sprzętu zespołowego (dwuosobowe namioty, sprzęt biwakowy)
 • koszt wizy
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem
 • wyżywienie od 2 do 15 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię oraz posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych zgodnie z Planem wyprawy)
 • 14 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), hostelu (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 
Cena nie zawiera
Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams