> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Gruzja - 13 dni
Gruzja - 13 dni
Kraina czarująca i gościnna
W ciągu 2 tygodni zachwycimy się Gruzją, poznamy jej gościnnych mieszkańców, smaki kuchni i win, dotrzemy do czarujących, fotogenicznych, trudno dostępnych zakątków, odpoczniemy i nieco się zmęczymy. Odwiedzimy tradycyjne, prawdziwe gruzińskie rodziny, w których poznamy co to znaczy gruzińska gościnność i biesiada, tam też przenocujemy. Podróżując w niewielkiej grupie, spróbujemy wtopić się w prowincję, zasmakować Gruzji "od środka" a wrócić - odmienieni.

 

Dzień 1
Zbiórka grupy na lotnisku im. Chopina w Warszawie (lub inne lotnisko). Spotkanie z polskim pilotem wyprawy - pilot Arsoba Travel. Rejestracja na rejs, nadanie bagażu głównego. Przelot do Tbilisi (lub Kutaisi) bezpośredni lub z przesiadką. Kontrola paszportowa i odebranie bagażu. Przejedziemy do centrum i zakwaterujemy się. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 2
Po śniadaniu udamy się do centrum na plac Wolności nad którym góruje pomnik świętego Jerzego zabijającego smoka (patron Gruzji). Spacer po centrum i historycznych dzielnicach – zwiedzanie Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie. Wymiana waluty na lokalne lari. Kolejką gondolową wjedziemy na wzgórze nad miastem z monumentalnym pomnikiem Matki Gruzji, by zobaczyć panoramę stolicy za dnia. Następnie schodami wzdłuż twierdzy zejdziemy do wąwozu z wodospadem, nad którym wiszą kolorowe balkony. Nieopodal znajdują się słynne łaźnie siarkowe z charakterystycznymi malowniczymi kopułami. Mostem Metekhi przejdziemy nad rzeką Mktwari i metrem przejedziemy na aleję Rustaveli, gdzie w znanej restauracji zjemy obiad i odpoczniemy. Będzie to nasze pierwsze spotkanie z narodową gruzińską kuchnią – posmakujemy m.in. chinkali, to gruzińskie pierogi z mięsem i innymi nadzieniami. Po posiłku odwiedzimy dom wina Khareba - to sklep firmowy jednej z czołowych winiarni, gdzie czekają na nas doskonałe gruzińskie wina i koniak – będziemy mogli skosztować półsłodkiego czerwonego wina Kindzmarauli, a także kupić je na wieczór – rozlewane prosto z kadzi do plastikowych butelek, smakuje wybornie. W zdecydowanie dobrych humorach pójdziemy spacerem kawałek piękną aleją Rustaweli. Możemy wrócić wtedy już do hotelu na odpoczynek i czas wolny, lub podejść kilometr aby Funicularem (kolejką szynową) wjechać na wzgórze widokowe z panoramą stolicy i przejść się po Parku Mtatsminda. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 3
Po tradycyjnym gruzińskim śniadaniu, składającym się z chaczapuri, sera i pomidorów, ogórków oraz kawy parzonej na sposób turecki, przejdziemy na aleję Rustaveli, kręgosłup stolicy, którą się przespacerujemy. Następnie przez pełen rzeźb Park 9 Kwietnia dojdziemy do Suchego Mostu nad rzeką Mktwari, gdzie będziemy mieli czas wolny na zwiedzenie i pobuszowanie po pchlim targu oraz targu obrazów przy Suchym Moście. Można tam zrobić zakupy pamiątek, można także odpocząć na ławce przyglądając się niespiesznemu życiu. Tbilisi to miasto pomników i fontann - obejrzymy jeden z małych placów, w którego centrum znajduje się urocza fontanna poświęcona „Małemu Księciu” Antoine de Saint-Exupéry'ego Następnie przespacerujemy się po starym mieście, mijając m.in. fantastyczną wieżę zegarową Teatru Marionetek Rezo Gabriadze. W jednej z wielu klimatycznych restauracji przystaniemy na obiad. Przez nowoczesny Most Pokoju i Park Europejski przejdziemy do katedry Cminda Sameba – trzeciej największej świątyni prawosławnej świata, największej budowli sakralnej Gruzji. Na koniec dnia o zachodzie słońca możemy jeszcze raz kolejką gondolową wjechać na wzgórze, aby zobaczyć panoramę oświetlonej stolicy.  Nocleg w Tbilisi.

Dzień 4
Po śniadaniu rozpoczniemy podróż po Kachetii. Po drodze zatrzymamy się na kawę i degustację win w firmowym sklepie jednej z kachetyńskich winiarni. W Sagaredżo napotkamy pierwszy zwiastun winnego charakteru regionu – pomnik wina z czasów, gdy masowo produkowane było na rynek radziecki. Krajobraz szybko będzie się zmieniał, zatrzymamy się na chwilę przy dwóch solnych jeziorach. Na lekki obiad i zimne napoje zatrzymamy się w Udabno, gdzie restaurację z gruzińskim jadłem prowadzi Polak. Odwiedzimy monastyr Dawid Garedża (VI w.), położony malowniczo wśród półpustynnych wzgórz. Tam pójdziemy na spacer – trekking na granicy z Azerbejdżanem. Wieczorem dojedziemy do Signagi, uroczego, odrestaurowanego „miasteczka zakochanych” i zakwaterujemy się. Signagi to pierwsze gruzińskie miasto, w całości odrestaurowane, urzekające atmosferą i architekturą. Charakterystyczne są wyroby z filcu. Wieczorem spacer, a na kolację pójdziemy do jednej z restauracji. Nocleg w Signagi.

Dzień 5
Rano zajrzymy na miejscowy targ, gdzie mieszkańcy oferują pyszne sery własnego wyrobu, warzywa prosto z własnych ogrodów i naturalnie – domowe wino. Signagi otaczają dobrze zachowane mury obronne, po których się przespacerujemy – miasto położone jest na wzgórzu górującym nad Doliną Alazańską. Odwiedzimy monastyr Bodbe (IX w.), gdzie pochowana została św. Nino, apostołka i patronka Gruzji. Dalej będziemy jechać Równiną Alazańską, krainą winem płynącą. Gruzja uważana jest za światowe centrum winiarskiej tradycji i kultury – wino wytwarzano tu już 5000 lat p.n.e., a spośród ok. 2000 gatunków szczepów winorośli znanych na świecie, aż ok. 500 występuje tylko w Gruzji. W Gurdżaani zatrzymamy się przy monumentalnym pomniku „Ojciec Żołnierza”. W Kvareli odwiedzimy kombinat winny Graneli, który produkuje wina wysokiej jakości, głównie na eksport. Tam możemy zwiedzić fabrykę, a odpocząć przy degustacji wyrobów (degustacja 6 gatunków win, oraz koniaku – jest dodatkowo płatna, dla chętnych). Możemy zakupić w firmowym sklepie te wspaniałe wina i bez obawy przewieźć je do końca wycieczki – zostaną bezpiecznie opakowane w kartony. Nieopodal znajduje się podziemny tunel, w którym winiarnia Khareba przechowuje swoje wina – zwiedzimy go z miejscowym przewodnikiem, a Gruzini będą nam śpiewać na głosy. Przystaniemy koło ruin miasta Gremi, dawnej stolicy Królestwa Kachetii. Tam zwiedzimy pięknie zachowany Kościół przy twierdzy, górującej nad doliną. Późnym popołudniem dojedziemy do Telavi, obecnej stolicy Kachetii. Zatrzymamy się w gościnie u mieszkańców Telavi. Wieczorem czeka nas suta gruzińska wieczerza – supra z tamadą, szaszłykami po kachetyńsku oraz tradycyjnymi gruzińskimi toastami. Nocleg w Telavi.

Dzień 6
Pożegnamy gospodarzy i ruszymy w drogę do Wielkiego Kaukazu - Mtianetii. Zwiedzimy monumentalną katedrę Alaverdi (VI w.). Jadąc u podnóża Wielkiego Kaukazu, staniemy przy jednej z małych piekarni, które w specjalnych piecach w tradycyjny sposób wypiekają gruziński chleb – puri. Zetkniemy się z pamięcią o najbardziej znanym i kontrowersyjnym Gruzinie – w małej wiosce stoi pomnik Stalina, przy którym często leżą świeże kwiaty… Tam też możemy spróbować niepasteryzowanego piwa z małego miejscowego browaru z Tuszetii. Zajrzymy do ruin zamku Kvetera, z pięknie zachowanym kościołem (X w.), tam też możemy zrobić piknik. Popołudniu ujrzymy turkusowe wody Zbiornika Żinwali, nad którym króluje forteca Ananuri – z wieży roztacza się piękna panorama okolicy z kościołem Zaśnięcia NMP, który odwiedzimy. Gruzińska Droga Wojenna łączy Tbilisi z Władykaukazem w Rosji - ta przepiękna widokowo trasa zawiedzie nas do Stepancmindy (dawniej Kazbegi), miasteczka u stóp majestatycznej góry Kazbek. Na zachód słońca i kolację podjedziemy do położonej nad miastem restauracji, z tarasem widokowym na Kazbek. Nocleg w Stepancmindzie.

Dzień 7
Dzień ukaże nam piękno tej części Kaukazu - rano trekking na górę do podnóża kościoła Cminda Sadeba (XIV w., 2170 m npm), skąd roztacza się niezapomniana panorama na wspaniałą górę Kazbek, okoliczne szczyty i Stepancmindę w dole, na tle kolosalnych skalnych ścian (trasa jest piękna, nie trudna). Osoby które nie chcą wchodzić, mogą wjechać na górę samochodem terenowym i na górze spotkać się z resztą grupy (dla chętnych, płatne ok. 40 lari w obie strony). Gdy już nasycimy się widokami, zejdziemy/zjedziemy na dół do miasteczka. Pożegnamy góry Kaukazu i udamy się z powrotem do centralnej Gruzji. Po drodze zatrzymamy się przy charakterystycznym pomniku przyjaźni radziecko-gruzińskiej, monumentalnym, a tak niewielkim w porównaniu z otaczającymi go górami. Wewnątrz rotundy znajdują się barwne historyczne mozaiki. Nieopodal ze źródeł przy drodze wypływa silnie zmineralizowana woda, tworząc malownicze kremowo-pomarańczowe osady trawertynowe – można je nie tylko fotografować, ale również po nich chodzić. Na wieczór dojedziemy do Gori - twierdza była jedną z najpotężniejszych w całej Gruzji. Zakwaterujemy się, a na kolację możemy udać się do lokalnej, popularnej restauracji, z muzyką na żywo i tańcami. Nocleg w Gori.

Dzień 8
Rano podjedziemy zwiedzić Upliscyche, skalne miasto, którego historia datowana jest na 2000 lat pne. Tam pójdziemy na lekki trekking po wzgórzach, gdzie w trawie spotkać możemy żółwie. Skalne miasto jest odkryte i można je zwiedzać. Na koniec odwiedzimy małe muzeum, w którym obejrzymy interesujący historyczno-animowany film. W Gori możemy zwiedzić muzeum Josifa Wissarionowicza Dżugaszwilego (dyktatora Stalina), ciekawe m.in. ze względu na prezenty podarowane na 70 urodziny (także z Polski) i wagon kolejowy którym podróżował na konferencję w Jałcie. Dalej przejedziemy na południe Gruzji, do regionu Samcche-Dżawachetia. Zatrzymamy się w Borżomi, jednym z najsłynniejszych kurortów uzdrowiskowych b. ZSRR – lecznicza woda mineralna „Borjomi” była wtedy i jest nadal bardzo popularna, napijemy się jej i my do woli z ujęcia w parku zdrojowym. Podejdziemy pod wysoki wodospad, obejrzymy trójwymiarową mapę Gruzji, na której pilot wycieczki pokaże trasę naszej podróży i odwiedzane miejsca. Na wieczór dojedziemy do Achalcyche, miasta w którym przez kilka setek lat pokojowo współżyły ze sobą różne odmienne nacje i religie. Nocleg w Achalcyche.

Dzień 9
Po domowym gruzińskim śniadaniu malowniczą krętą drogą pojedziemy w kierunku granicy z Turcją i Armenią. Po drodze zatrzymamy się przy twierdzy Khertvisi. Wkrótce zwiedzimy wydrążone w skale miasto Wardzia, które jest bardzo fotogeniczne i pozostawia niezapomniane wrażenia. Królowa Tamara stacjonowała w nim i przyjmowała wojska wracające ze zwycięskich bitew w okresie rozkwitu Gruzji. W mieście wydrążonym w górze mogło mieszkać nawet 60 tysięcy ludzi nie licząc zwierząt, a systemy inżynieryjne, melioracyjne, wentylacyjne i nawodnieniowe były bardzo zaawansowane, budząc podziw także dzisiaj. Wrócimy do Achalcyche i zwiedzimy ogromną, fotogeniczną twierdzę Rabati z XII w. Popołudniu przyjedziemy do Kutaisi – starego miasta znanego z legendy o Argonautach i ich wyprawy po złote runo. Odwiedzimy piękny, mistyczny monaster Gelati (Unesco), gdzie pochowany został Król Dawid IV Budowniczy. Wnętrze Kościoła p.w. Narodzenia Matki Bożej z XII wieku oczarowuje atmosferą i pięknie zachowanymi freskami. Zakwaterowanie, wieczorny spacer po centrum. Nocleg w Kutaisi.

Dzień 10
Obejrzymy niezwykły, nowoczesny budynek Parlamentu. Następnie zwiedzimy jaskinię Prometeusza – niezapomniane bogactwo wielkich komnat wypełnionych niezwykłymi formami, stalaktytami, podświetlonymi feerią barw. Trasa to prawie 2 km, a na koniec przepłyniemy 400 m łodzią podziemną rzeką (jeśli pozwoli na to stan wody). W Tksaltubo, odżywającym miasteczku – kurorcie z uzdrowiskami, odwiedzimy zdewastowany pałac – byłe sanatorium z czasów ZSRR, w którym dzisiaj mieszkają uchodźcy z Abchazji. Wyjeżdżając z Imeretii, zobaczymy po drodze ciekawe płaskorzeźby, pomniki i mozaiki z czasów socrealizmu. Przystaniemy w Zugdidi na obiad w restauracji, serwującej m.in. ostryj czyli gruziński gulasz, oraz dania kuchni megrelskiej. Nieopodal znajduje się ciekawy cmentarz, po którym możemy się przespacerować. Piękną widokową trasą przez Megrelię, doliną rzeki Inguri, dojedziemy do Mestii, będącej stolicą Swanetii – malowniczej górskiej krainy położonej na stokach Kaukazu. Nocleg w Mestii.

Dzień 11
Wycieczka do czoła lodowca Chalaadi (samochodami i 7-10 km pieszo w obie strony, łatwa trasa, zajmuje w sumie około 3-4 h). Popołudniu przespacerujemy się po Mestii, podziwiając zachowane wieże mieszkalno-obronne. Odwiedzić muzeum najbardziej znanego gruzińskiego alpinisty – Khegianiego. Możemy odwiedzić muzeum etnograficzne (dla chętnych). Alternatywą w tym dniu jest wycieczka samochodowa krętą górską drogą z eksponowanymi widokami do wsi Uszguli, z około 30-ma smukłymi, przydomowymi wieżami mieszkalno-obronnymi – tam spacery, a po drodze przystanek przy Wieży Miłości (wycieczka dla chętnych, realizowana miejscowym transportem 4x4, z miejscowym kierowcą, często z innymi osobami). Toast za Gruzję i Kaukaz wzniesiemy wieczorem czaczą, czyli gruzińską wódką z winogron, lub winem, przy suto zastawionym stole, pełnym gruzińskich przysmaków. Nocleg w Mestii.

Dzień 12
Wyciągiem krzesełkowym wjedziemy na grzbiet górujący nad Mestią, by stamtąd podziwiać panoramy górskie z Mestią w dole, mogą być widoczne szczyty Uszby (4710 m). Pożegnamy się ze Swanetią i Kaukazem, zjedziemy z gór z powrotem do Megrelii. W Zugdidi przystaniemy na obiad, po czym pojedziemy na lotnisko w Tbilisi (lub Kutaisi).

Dzień 13
Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Polski, bezpośredni lub z przesiadką.

 

 


Największe atrakcje
 • zwiedzanie stolicy Gruzji - Tbilisi
 • Signagi - miasteczko zakochanych
 • kraina winem płynąca - Równina Alazańska
 • lekkie trekkingi po szlakach Kaukazu
 • wydrążone w skale miasto Wardzia
 • wieże mieszkalno-obronne w górskiej Swanetii
 • tradycyjne gruzińskie jedzenie
Cena
5500 PLN + 0 USD
Terminy
27.04 - 09.05.2019
10.05 - 22.05.2019
22.05 - 03.06.2019
25.06 - 07.07.2019
09.07 - 21.07.2019
23.07 - 04.08.2019
06.08 - 18.08.2019
18.08 - 30.08.2019
31.08 - 12.09.2019
*** Cena za wyprawę uzależniona jest od ilości Uczestników w grupie: 13 osób - 5500 zł, 12 os. - 5600 zł, 11 os. - 5700 zł, 10 os. - 5800 zł, 9 os. - 6000 zł, 8 os. - 6300 zł, 7 os. - 6700 zł, 6 os. - 7200 zł, 5 os. - 7200 zł, 4 os. - 7700 zł, 3 os. - 8500 zł
Cena zawiera
 • logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
 • bilety lotnicze na trasie Warszawa (lub Katowice, Wrocław, Berlin) – Tbilisi (lub Kutaisi) – Warszawa (lub Katowice, Wrocław, Berlin), w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg [do limitu: 1500 zł, do rozliczenia*];
 • ubezpieczenie podróżne turystyczne KL 30.000 EUR, KR 5.000 EUR, NNW 3.000 EUR i BP 300 EUR;
 • polski pilot-kierowca wynajętego samochodu – na terenie Gruzji;
 • wszystkie noclegi ze śniadaniami (wg programu) w hotelach i pensjonatach rodzinnych: pokoje najczęściej dwuosobowe, czasem trzyosobowe; łazienki najczęściej prywatne w pokoju, czasem współdzielone poza pokojem; śniadania czasem w hotelu, czasem w restauracji poza hotelem;
 • transport wynajętym samochodem od 4 do 13 dnia (auto osobowe lub minibus);
 • paliwo, ubezpieczenie auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
 • dodatkowy kierowca gruziński, jego wynagrodzenie, zakwaterowanie i wyżywienie (jeśli będzie taka potrzeba);
 • konieczne transfery lotniskowe;
 • opłaty za wstęp do wszystkich wymienionych w programie obiektów i atrakcji;
 • serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), przesłany pocztą w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wyprawy;
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

 

*  Jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

 

Cena nie zawiera
 • pozostałego wyżywienia;
 • atrakcji nie ujętych w programie, oraz określonych jako „dla chętnych”;
 • dodatkowych transportów poza wymienionymi w programie;
 • innych kosztów własnych, pamiątek itp.   

 

Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams