> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Mongolia - 15 dni
Mongolia - 15 dni
Koczownicza wędrówka przez kraj Czyngis-chana
Chcesz oderwać się od cywilizacji? Zapomnieć o asfalcie, betonie, ludzkim tłumie i zasięgu komórek? Polecamy wyjazd do Mongolii. Nasza 15-dniowa trasa przecina krainę Czyngis-chana z południa na północ, prowadząc z pustyni Gobi nad jezioro Chubsuguł. Po drodze będziemy podziwiać cuda mongolskiej natury i przyglądać się życiu koczowników, do dzisiaj funkcjonujących w zgodzie z wszechogarniającą przyrodą.
 
Dzień 1
Zbiórka na lotnisku im. Chopina i wylot z Warszawy do Ułan Bator przez jeden z europejskich portów lotniczych.
 
Dzień 2
Wczesnym rankiem przybycie do stolicy Mongolii, transfer do hotelu. Po śniadaniu zwiedzanie liczącego milion mieszkańców Ułan Bator – miasta stołecznych bulwarów, blokowisk i kontrastujących z nimi osiedli jurt. Wizyta w buddyjskim klasztorze-uczelni Gandan, zwiedzanie centralnego placu Czyngis-chana z monumentalnym gmachem parlamentu oraz spacer w czasie po salach mongolskiego muzeum historycznego. Na zakończenie dnia wycieczka na wzgórze Dzaisan, skąd roztacza się panorama gwarnej mongolskiej stolicy. Obiadokolacja i nocleg w Ułan Bator.
 
Dzień 3
Rano przelot na południe Mongolii, do Dalanzadgad na pustyni Gobi. Następnie przejazd w góry Gurwan Saichan, gdzie pieszo zagłębimy się w kanion Jolyn Am, czyli do Wąwózu Sępów. W jego najwęższym miejscu lód zalega niemal cały rok! Wśród kamieni na dnie wąwozu spróbujemy dojrzeć ruchliwe susełki i szczekuszki gobijskie, wśród niebosiężnych skał dzikie owce aragli, a na nieboskłonie orły przednie i sępy. Przejazd do obozu, kolacja i pierwszy nocleg w jurtach - u podnóża gór Gurwan Saichan.
 
Dzień 4
Po śniadaniu ruszamy w kierunku Chongorin Els  – największych piaszczystych wydm w Mongolii, o wysokości względnej sięgającej 800 m. Po przybyciu do obozu przesiadamy się na wielbłądy, z których grzbietu będziemy podziwiać piaszczystą okolicę. Przed zachodem słońca wycieczka na wydmy i próba wspinaczki na szczyt, z którego roztacza się widok na morze piasku. Kolacja z widokiem na podświetlone zachodzącym słońcem wydmy.
 
Dzień 5
Kierujemy się do Bajandzag, czyli słynnych Płonących Klifów, znanych jako jedna z największych na świecie „kopalni dinozaurów”. Poruszamy się wzdłuż grzbietów Ałtaju Gobijskiego, robiąc przystanki w punktach widokowych, przy wodopojach i w oazie Bulgan, gdzie na środku pustyni uprawia się... melony. Po południu piesza wycieczka wśród wspaniałych formacji czerwonych skał kryjących szczątki dinozaurów oraz przez „pustynny las” – zarośla karłowatych drzew saksaułowych wyrastających wprost z piasku. Nocleg  w pobliżu Bajandzag.
 
Dzień 6
Jedziemy na północ, wzdłuż doliny okresowej rzeki Ongi, poruszając się nadal żwirowymi i piaszczystymi bezdrożami. W połowie dnia docieramy do ruin jednego z największych mongolskich klasztorów - Ongi, położonego na zboczach gór nad brzegiem pustynnej rzeki o tej samej nazwie. Powstały w XVII w. buddyjski monastyr w latach trzydziestych XX w. został zniszczony przez komunistów, a teraz można obserwować, jak się odradza. Ostatni nocleg na pustyni, w dolinie Ongi.
 
Dzień 7
Opuszczamy tereny Gobi i obserwujemy jak zmienia się krajobraz. Przemierzamy harmonijne stepowe przestrzenie, usiane stadami kóz, owiec, krów, koni, jaków i wielbłądów, i obserwujemy skrzydlatych mieszkańców Mongolii – orły, jastrzębie, sokoły i liczne gatunki drobnego ptactwa. Pod wieczór przyjazd do Charchorin, zakwaterowanie w turystycznych jurtach i typowo mongolska kolacja. Wieczorny spacer na wzgórze, z którego można podziwiać rozległą panoramę doliny rzeki Orchon.
 
Dzień 8
Od rana zwiedzanie miejsc nierozerwalnie związanych z historią Wielkiego Stepu. Wizyta w muzeum prezentującym historię Karakorum – dawnej stolicy Mongołów oraz odwiedziny w powstałym na jej gruzach buddyjskim klasztorze Erdeni Dzu. Potem w drogę – jedziemy do gorących źródeł Dżiguur. Po południu czas wolny na relaks, lecznicze kąpiele i nabieranie sił na dalszą część podróży. Nocleg w jurtach przy „uzdrowisku”.
 
Dni 9-10
Jedziemy do Parku Narodowego Chorgo, w którym zachowały się nienaruszone krajobrazy powulkaniczne. Piesza wycieczka na szczyt wulkanu Chorgo. Wizyta nad jeziorem Terchijn Caagan, które powstało wskutek przegrodzenia rzeki strumieniem lawy, dla chętnych – możliwość kąpieli w krystalicznie czystych wodach. Przejażdżka konna wśród wspaniałych okoliczności mongolskiej przyrody. Noclegi w ośrodku jurt na terenie parku narodowego.
 
Dzień 11
Kierujemy się w stronę prowincji Chubsuguł. Po drodze spotkania z rodzinami żyjącymi z hodowli kóz, owiec, krów i koni. Okazja, by poznać styl życia koczowników, spróbować domowego wyrobu serów i suszonych jogurtów oraz prawdziwej mongolskiej herbaty: z mlekiem, solą i tłuszczem. Tego dnia dotrzemy w rejon gorących źródeł mineralnych Dżargal Dziguur, gdzie z głębokości 500 m wypływa na powierzchnię ziemi woda o temperaturze 70°C. Kąpiele w „wannach” na wolnym powietrzu, a następnie zakwaterowanie w pobliskim ośrodku.
 
Dzień 12
Przejazd nad Chubsuguł - największe jezioro Mongolii, położone wśród porośniętych tajgą gór. Po drodze wśród stepowych przestrzeni spróbujemy odnaleźć tzw. jelenie kamienie – kamienne stelle z płaskorzeźbami pochodzące z VI-VII w. p.n.e. Po dotarciu nad Chubsuguł spacery wzdłuż brzegów „młodszego brata Bajkału”, wzbudzającego jednocześnie podziw i grozę.
 
Dzień 13
Zagłębiamy się w otaczające jezioro grzbiety Sajanu Wschodniego, kierując się do trudno dostępnej krainy Caatanów – niezwykłej grupy etnicznej, żyjącej w surowych warunkach górskiej tajgi z hodowli reniferów. Po spotkaniu z „ludźmi-renami” wycieczka łodzią po tafli Chubsuguł na jedną z wysepek. Dla chętnych możliwość wypożyczenia kajaków.
 
Dzień 14
Przejazd do Murun, stolicy prowincji Chubsuguł, i przelot do Ułan Bator. Czas wolny na spacery reprezentacyjną aleją Pokoju i wydawanie ostatnich tugrików w sklepach z wyrobami z kaszmiru. Wieczorem wyjście na występ tradycyjnego zespołu pieśni i tańca. Kolacja pożegnalna i nocleg.
 
Dzień 15
Wylot z Ułan Bator i przelot do Warszawy. Zakończenie imprezy na lotnisku Okęcie w Warszawie.
 

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • Ułan Bator - stolica narodu koczowników
 • Pustynia Gobi i jej niesamowite krajobrazy
 • noclegi w ośrodkach jurt
 • bezkresne przestrzenie mongolskich stepów
 • spotkania z koczownikami
 • wyśmienita mongolska jagnięcina
 • kryształowe wody jeziora Chubsuguł
Cena
6450 PLN + 2780 USD
Terminy
- na zapytanie -
Cena zawiera
 • przelot na trasie Warszawa – UłanBator – Warszawa oraz loty wewnętrzne: Dalanzadgad – Ułan Bator i Murun - Ułan Bator
 • dwa noclegi w hotelu 3*** w Ułan-Bator oraz noclegi w ośrodkach jurt turystycznych - jurty 2-os., sanitariaty w oddzielnych budynkach
 • wyżywienie: śniadania, obiady/pikniki i kolacje na całej trasie
 • wszystkie transfery
 • opieka pilota oraz lokalnego przewodnika mongolskiego
 • przejazdy samochodami terenowymi z doświadczonymi kierowcami
 • przejażdżki na wielbłądach i koniach
 • występ zespołu folklorystycznego
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych
 • ubezpieczenie KL 30 000 EUR, NNW 3 000 EUR
Cena nie zawiera
 • biletów wstępów do obiektów turystycznych i opłat za wjazd do parków: 70 USD
 • zwyczajowych napiwków ok. 50 USD
 • dopłaty do 1-osobowego zakwaterowania w hotelach i jurtach: 350 USD
 • kosztu wizowania do Mongolii - 60 EUR
 
Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams