ROSJA, MONGOLIA - KOLEJĄ

Azjatycka odyseja sławnym szlakiem transsyberyjskim

O podróży

Dla wielu jest to podróż życia: zaczynamy pod murami moskiewskiego Kremla, a kończymy w osobliwej stolicy koczowników - Ułan Bator. Tę wspaniałą trasę pokonamy koleją, zatrzymując się w najciekawszych miejscach i odbijając z głównego szlaku. W trakcie wyprawy będziemy podziwiać zabytki Moskwy i innych rosyjskich miast, przepłyniemy jezioro Bajkał - perłę Syberii, wyruszymy na przygodę pośród stepów Mongolii.

Przed nami

  • moskiewski Kreml
  • przejazd Transsybem - z Moskwy do Ułan Bator
  • zabytki rosyjskich Tatarów w Kazaniu
  • granica Europy i Azji pod Jekaterynburgiem
  • rejs przez jezioro Bajkał
  • wizyta u zabajkalskich starowierców
  • podróż przez stepy Mongolii
  • fotograficzne polowanie na dzikie konie tahi

Program podróży

Dzień 1 - Przelot, spacer po Arbacie

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie i wylot do Moskwy. Transfer do hotelu, kolacja, a następnie wyjazd na wieczorną przechadzkę, która pozwoli poczuć klimat rosyjskiej stolicy. Słynnym moskiewskim metrem, zatrzymując się na najpiękniejszych stacjach, pojedziemy na Arbat – tętniącą życiem ulicę, przy której w XIX w. mieszkał Puszkin, a w połowie XX wychowywał się Okudżawa.

Wyżywienie kolacja
Zakwaterowanie hotel w Moskwie

Dzień 2 - Zwiedzanie Moskwy

Po śniadaniu ciąg dalszy poznawania Moskwy. Z lokalnym przewodnikiem ruszamy na zwiedzanie: przemaszerujemy przez Plac Czerwony, oglądając cerkiew Błogosławionego Wasyla i Główny UniwerMag, wejdziemy na Kreml, by zobaczyć siedzibę prezydenta (a dawniej I sekretarzy), zabytkowe cerkwie oraz wielkie car-dzwon i car-armatę. Następnie wzdłuż rzeki Moskwy przejedziemy do największej świątyni miasta, Soboru Zbawiciela. Później moskiewskimi prospektami udamy się na Wzgórza Worobiowe, skąd – sprzed gmachu uniwersytetu – roztacza się panorama miasta. Kolacja w pobliżu placu Trzech Dworców – Leningradzkiego, Jarosławskiego i Kazańskiego. Wyjazd nocnym pociągiem do Kazania.

Wyżywienie śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie noc w pociągu

Dzień 3 - Stolica rosyjskich Tatarów

Przybycie do ponadmilionowego Kazania – położonej nad Wołgą stolicy rosyjskich Tatarów. Transfer do hotelu, śniadanie i wyjście w miasto. Zwiedzanie dzielnicy starotatarskiej z zabytkowym meczetem Mardżani, Soboru Kazańskiego ze słynną ikoną Matki Boskiej Kazańskiej oraz najważniejszej atrakcji miasta: Kazańskiego Kremla – unikatowego zespołu muzealno-architektonicznego wpisanego na listę UNESCO. Objazd centrum, a następnie spacer głównym deptakiem z reprezentacyjnymi gmachami. Kolacja w restauracji, a wieczorem dla chętnych rejs spacerowy po Wołdze, największej rzece Europy.

Wyżywienie śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie hotel w Kazaniu

Dzień 4 - Atrakcje wokół Kazania

Po śniadaniu dalszy ciąg poznawania Kazania: zwiedzanie Muzeum Tatarstanu, przejazd przez pierwszą dzielnicę przemysłową, podziwianie obiektów sportowych Uniwersjady. Następnie wycieczka do założonej przez Iwana Groźnego twierdzy Swijażsk, położonej nad szeroko rozlaną Wołgą. Po powrocie do miasta tatarska uczta i pokaz gotowania wybranych dań regionalnej kuchni. Wyjazd wieczornym pociągiem.

Wyżywienie śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie noc w pociągu

Dzień 5 - Wycieczka po Jekaterynburgu

W połowie dnia przybycie do Jekaterynburga, nazywanego „Bramą Uralu”. Zwiedzanie miasta: skwer historyczny i zapora na rzece Iseć, cerkiew Na Krwi – zbudowana w miejscu, gdzie rozegrał się dramat cara Mikołaja II i rodziny Romanowych, punkt widokowy na najwyższym wieżowcu, upamiętniającym Władimira Wysockiego. Wyjazd za miasto na symboliczną granicę Europy i Azji - toast i sesja fotograficzna na styku kontynentów. Po kolacji i zakupach powrót na dworzec, by kontynuować podróż Koleją Transsyberyjską.

Wyżywienie kolacja
Zakwaterowanie noc w pociągu

Dni 6-7 - Podróż Koleją Transsyberyjską

Miło spędzamy czas w pociągu, mijając Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, pokonując wielkie syberyjskie rzeki, rozmyślając nad bezkresem Syberii i zastanawiając się, o czym szumią mijane brzozy.

Wyżywienie -
Zakwaterowanie noc w pociągu

Dzień 8 - Zwiedzanie Irkucka

Przybycie do 600-tysięcznego Irkucka – stolicy Syberii Wschodniej i miasta związanego z historią polskich zesłańców. Transfer do hotelu, a następnie zwiedzanie: zabytkowe cerkwie z XVIII w., neogotycki „polski kościół”, Centralny Rynek oraz oryginalna drewniana zabudowa, tworząca niepowtarzalną atmosferę Irkucka. Zobaczymy też zaporę na Angarze i zabytkowy lodołamacz. Wieczorem kolacja i spacer bulwarem nad rzeką.

Wyżywienie kolacja
Zakwaterowanie hotel w Irkucku

Dzień 9 - Spotkanie z Bajkałem

Po śniadaniu wyjazd mikrobusem nad Bajkał. Pokonawszy ust-ordyńskie stepy i tajgę Gór Nadmorskich docieramy na spotkanie ze „Świętym Morzem Syberii”. Promem przeprawiamy się na Olchon – największą wyspę Bajkału – i dojeżdżamy do wioski Chużyr. Tam zakwaterowanie w bazie turystycznej, a następnie spacer do Skały Szamanki – wizytówki Bajkału, uważanej przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. Kolacja i porządne mycie w bani, czyli syberyjskiej łaźni parowej. Później okazja, by spróbować magicznego trunku syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami.

Wyżywienie śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie baza turystyczna w Chużyrze

Dzień 10 - UAZ-em po wyspie Olchon

Całodniowa wycieczka na UAZ-safari – będziemy jeździć drogami i bezdrożami przez malownicze stepy północnej części Olchonu. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę Piesczanaja (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w urokliwej dolince Uzury nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych omuli. Po powrocie do miejscowości czas, by podjąć próbę zanurzenia się w cieplejszych zatoczkach Bajkału. Kolacja i wieczorny relaks w bani.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie baza turystyczna w Chużyrze

Dzień 11 - Przeprawa przez Bajkał

Po śniadaniu żegnamy się z gospodynią, jedziemy do portu i wsiadamy na kuter. Na jego pokładzie pokonamy cieśninę Małe Morze, podziwiając skaliste brzegi Olchonu, a następnie przeprawimy się przez Bajkał. Miniemy półwysep Święty Nos, wpłyniemy na wody Zatoki Barguzińskiej i przybijemy do przystani w miejscowości Ust’-Barguzin. Po zakwaterowaniu u gospodarzy i obfitej domowej kolacji podziwianie zachodu słońca na najbardziej romantycznej plaży nad Bajkałem.

Wyżywienie śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie kwatery prywatne w Ust'-Barguzin

Dzień 12 - Zwiedzanie Ułan Ude

Jedziemy do Ułan Ude – stolicy Republiki Buriacji. Po drodze wizyta w syberyjskim uzdrowisku Goriaczińsk. Oprócz tego przystanki w urokliwych miejscach nad brzegami Bajkału, a na jednej z dzikich plaż pożegnanie z Morzem Syberii. Pod wieczór zwiedzamy centrum 400-tysięcznego Ułan Ude: cerkiew Hodegetrii w stylu syberyjskiego baroku, plac Rewolucji z „Sukiennicami”, „Arbat” oraz pomnik – największa na świecie głowa Lenina. Kolacja i nocleg w hotelu.

Wyżywienie śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie hotel w Ułan Ude

Dzień 13 - Z wizytą u starowierców

Po śniadaniu ruszamy mikrobusem w stronę granicy mongolskiej. Po drodze złożymy wizytę w Tarbagataju u zabajkalskich starowierców, których kultura niematerialna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy tam muzeum-lapidarium i odbudowaną cerkiew oraz wysłuchamy koncertu tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu. Spróbujemy również tradycyjnych dań. Następnie przejazd do Kiachty i przekroczenie granicy mongolskiej, a wieczorem „zaokrętowanie” w pociągu Kolei Transsyberyjskiej. Gdy pociąg ruszy - feta z okazji zmiany kraju.

Wyżywienie śniadanie, obiad
Zakwaterowanie noc w pociągu

Dzień 14 - Spotkanie z końmi Przewalskiego

Rano przyjazd do liczącego ponad milion mieszkańców Ułan Bator. Przejazd przez budzące się do życia przedmieścia stolicy i falujące stepy do Parku Narodowego Hustai, w którym prowadzona jest reintrodukcja słynnych koni Przewalskiego. Po krótkim wypoczynku wyjeżdżamy na fotograficzne polowanie na dzikie konie oraz piknik pośród stepowej przyrody. Wieczorem powrót na kolację i nocleg w ośrodku jurt turystycznych.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurty turystyczne

Dzień 15 - W sercu Wielkiego Stepu

Jedziemy przez otwarte przestrzenie, usiane pojedynczymi jurtami koczowników do Charchorin. Po drodze zatrzymamy się na wydmach Mongol Els, by pospacerować po ciepłym piasku albo przejechać się na wielbłądzie. Po południu zwiedzanie miejsc nierozerwalnie związanych z historią Wielkiego Stepu. Wizyta w muzeum prezentującym historię Karakorum – dawnej stolicy Mongołów oraz odwiedziny w powstałym na jej gruzach buddyjskim klasztorze Erdeni Dzu. Wieczorny spacer na wzgórze, z którego można podziwiać krajobrazy doliny rzeki Orchon.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurty turystyczne

Dzień 16 - Przez mongolskie bezkresy

Przy dźwiękach oryginalnej mongolskiej muzyki w dalszym ciągu przemierzamy malownicze stepy, obserwując pasące się stada owiec, kóz, krów i koni. Po drodze zatrzymujemy się w najpiękniejszych i najciekawszych miejscach, bezwiednie wydajemy okrzyki zachwytu. Docieramy nad jezioro Ugii położone na wysokości 1387 m n.p.m. Po obiedzie fakultatywnie przejażdżka łodziami i wycieczka konna wzdłuż brzegów jeziora. Wieczorem typowo mongolska kolacja i nocleg w jurtach.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurty turystyczne

Dzień 17 - Zwiedzanie Ułan Bator

Po śniadaniu wyjazd do Ułan Bator – miasta stołecznych bulwarów, blokowisk i kontrastujących z nimi osiedli jurt. Wizyta w buddyjskim klasztorze-uczelni Gandan, spacer po centralnym placu Czyngis-chana z monumentalnym gmachem parlamentu. Czas wolny na reprezentacyjnej alei Pokoju i wydawanie ostatnich tugrików na wyroby z kaszmiru i wełny wielbłądziej. Wieczorem wyjście na występ tradycyjnego zespołu pieśni i tańca. Kolacja i nocleg w hotelu.

Wyżywienie śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie hotel w Ułan Bator

Dzień 18 - Powrót do Polski

Zakończenie azjatyckiej odysei:transfer na lotnisko i wylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.

Pobierz program podróży do druku
  Pobierz informacje praktyczne dla turystów

Uwagi: Istnieje możliwość zakończenia wyprawy w Ułan Ude i 14. dnia powrót samolotem do Warszawy.

Terminy i ceny

Termin
Status
Cena
08-25.06.2020
wyjazd odwołany
13700 PLN + 250 USD

Cena zawiera

Przeloty
Przeloty:

Warszawa-Moskwa, Ułan Bator-Moskwa-Warszawa

Zakwaterowanie
Zakwaterowanie:

hotele *** w miastach na trasie, kwatery prywatne nad Bajkałem (Chużyr i Ust'-Barguzin; pokoje 2-os.; toalety/wychodki, prysznice na zewnątrz, mycie w bani), ośrodki jurt turystycznych w Mongolii (jurty 2-os., sanitariaty w oddzielnych budynkach), 7 noclegów w pociągach (przedziały sypialne 4-os.)

Wyżywienie
Wyżywienie:

śniadania, obiady, kolacje zgodnie z programem (S – śniadanie, O – obiad, K – kolacja)

Transport
Transport:

transport: przejazdy pociągami Moskwa-Kazań, Kazań-Jekaterynburg, Jekaterynburg-Irkuck, Suche Bator-Ułan Bator; wagony sypialne (kupiejne), przedziały 4-os.

Inne
Inne:

występy folklorystyczne w Tarbagataju i Ułan Bator; bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, atrakcji i parków narodowych; opiekę pilota, usługi przewodników lokalnych; koszty wizowania do Rosji i Mongolii; składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie:

KL 30 000 EUR, NNW 15 000 PLN i bagaż 1 000 PLN

Cena nie zawiera

zwyczajowych napiwków: ok. 50 USD
dopłaty do pokoju i jurty 1-os.: 200 USD
wyżywienia nieujętego w programie

Opinie naszych klientów

Opinie naszych klientów

Tomasz Murawiew

Pomogli nam zorganizować bilety i wizy. Dzielili sie mądrymi sugestiami. Bardzo fajni godni zaufania.

Opinie naszych klientów

Adam Liduk

Szerokie Tory, to nieocenione źródło informacji, a Pani Alicja jest osobą o szczególnej cierpliwości i rzetelności w odpowiadaniu na moje pytania. Zdecydowanie polecam.

Opinie naszych klientów

Joanna Olejnik

Bardzo dobre biuro podróży. Polecam wszystkim! Wyprawy nad Bajkał nie da się zapomnieć.

Opinie naszych klientów

Agnieszka Cybulska

Tegoroczne wakacje spędziłam z przyjaciółmi w Mongolii i nad Bajkałem w Rosji. Zazwyczaj planujemy całość wyjazdu samodzielnie, ale tym razem ze względu na specyfikę miejsc docelowych (szczególnie Mongolii, gdzie poruszać się samodzielnie nie sposób) zdecydowaliśmy się na pomoc biura Szerokie Tory. I to był strzał w przysłowiową dziesiątkę! Wszystko przebiegło perfekcyjnie. Chociaż nie mieliśmy pilota z biura to i tak cały czas czuliśmy się zaopiekowani. Jak miał na nas czekać kierowca to czekał. Jak inna grupa z biura była w pobliżu to mogliśmy do nich dołączyć. Jak przewodniczka w Mongolii miała nagły przypadek woreczka żółciowego, to już kolejnego poranka dołączyła do nas jej zastępczyni. Dodatkowo widać i czuć, że biuro się zna i kocha te kierunki. Pani Alicja zawsze cierpliwie służyła dobrą radą i wskazywała co ciekawego można zobaczyć czy smacznego zjeść. Polecam bardzo gorąco!!! I dziękuję!!!

Opinie naszych klientów

Kasia Murawiew

Korzystaliśmy z pomocy Szerokich Torów podczas naszego wyjazdu nad Bajkał. Profesjonalnie i kompetentnie, polecamy!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookies w swojej przeglądarce.

Akceptuję