Kirgistan - co zobaczyć?

Kirgistan - co zobaczyć?

Kirgistan - co zobaczyć?

Kirgistan, leżący w Azji Środkowej Kirgistan, zachwyca przede wszystkim pięknem górskiej przyrody. Co warto tam zobaczyć? Z czego słynie Kirgistan? Które miejsca warto odwiedzić?


Kirgistan to kraj o powierzchni niespełna 200 tys. km2, położony w środku Azji, graniczący z Kazachstanem, Chinami, Tadżykistanem i Uzbekistanem. Mieszka tam 6 mln ludzi, z czego ⅙ skupia stolica państwa - Biszkek, zatem gęstość zaludnienia jest niewielka. 


Prawie całe terytorium Kirgistanu zajmują wysokie, dzikie i rozległe góry. Średnia wysokość wynosi 2750 m n.p.m., połowa kraju jest na wysokości powyżej 2000 m n.p.m.,  a kolejna ⅓ wznosi się powyżej 2500 m n.p.m. Wiele terenów ma charakter niedostępny i bezludny.


W Kirgistanie warto zobaczyć przede wszystkim wspaniałe gór, przyrodę nietkniętą ręką człowieka, polodowcowe krajobrazy, jeziora, stepy oraz liczne aspekty koczowniczej kultury Kirgizów. Kirgistan słynie z potężnych górskich grzbietów, szczytów przekraczających 7000 m n.p.m., pełnych uroku śródgórskich dolin, rozległych łąk oraz niesamowitych punktów widokowych.

Poniżej znajdziesz wykaz niektórych atrakcji turystycznych Kirgistanu, które warto zobaczyć:

Jezioro Issyk-kul

To drugie największe górskie jezioro na świecie, otoczone przez piękne góry Tien-szan. Jest to popularne miejsce na relaks, kąpiele i podziwianie krajobrazów, które tworzy tafla wody w połączeniu z wznoszącymi się zza niej grzbietami górskimi.

Góry Tienszan

Kirgistan jest znany z imponującego łańcucha górskiego Tienszan, gdzie można podziwiać malownicze krajobrazy, w tym wiele szczytów przekraczających 7000 metrów, takich jak Pik Lenina czy Pik Pobiedy. Warto także ruszyć na trekkingi w niższych partiach gór, które również zapewniają wspaniałe widoki.

Dolina Dżety-oguz

Polodowcowa dolina w paśmie Terskej Ałatoo (części Tien-szanu), położona w rejonie południowo-wschodnich brzegów jeziora Issyk-kul. Jej wnętrze pokrywają bujne, zielone łąki oraz lasy, w których dominują dostojne świerki tienszańskie. To znakomite miejsce, by cieszyć życiem w górach podczas lekkich wędrówek dnem doliny oraz do wodospadu Dziewicze Warkocze. Z Dżety Oguz można również wyruszyć na dłuższe, kilkudniowe trekkingi.

Rezerwat Baiboosun

To obszar chroniony, który obejmuje rejon pasma Terskej Ałatoo w okolicach miejscowości Bokonbajewo. Co ciekawe, został założony przez miejscowych miłośników przyrody i myśliwych, których głównym celem jest ochrona zwierząt kopytnych oraz występującej tu bardzo rzadkiej pantery śnieżnej. Rezerwat jest też znakomitym terenem do trekkingów wśród młodych alpejskich krajobrazów.

Park Narodowy Ala Arcza

To miejsce położone tuż za rogatkami stolicy Kirgistanu - Biszkeku. Znajdziesz tu piękne doliny, rzeki i wiele szlaków turystycznych o różnej trudności. Ala Arcza, którego nazwa wywodzi się od miejscowej nazwy górskiego jałowca, to popularny cel weekendowych wycieczek mieszkańców Biszkeku i dobre miejsce na aklimatyzację bezpośrednio po przylocie do Kirgistanu.

Song-Kol

To wysokogórskie jezioro położone na wysokości około 3000 m n.p.m. Otaczają je rozległe stepy, które są terenem letnich pastwisk dla kirgiskich pasterzy. Każdego roku przybywają oni w góry, rozstawiają jurty i do pierwszych mrozów doglądają pasących się wokół stad. To miejsce oferuje niesamowite widoki i możliwość doświadczenia tradycyjnego stylu życia nomadów.

“Kanion” Skazka

Bajeczny kompleks formacji skalnych, które powstały (i dalej się zmienia!) dzięki intensywnej erozji różnobarwnych skał osadowych. Wchodzimy tam do niezwykłego świata fantazyjnych kształtów i barw. Trafiamy w miejsce o niepowtarzalnej atmosferze, którą trudno porównać z innymi wrażeniami z naszej podróży po Kirgistanie.

Wieża Burana

To jedyny obiekt związany z Jedwabnym Szlakiem w północnym Kirgistanie. Dookoła wieży Burana znajdują się ruiny X-XI-wiecznego miasta Balasagun, które niegdyś liczyło nawet 16 tys. mieszkańów. (Karachanidzi). Był to ważny ośrodek na szlaku handlowym, ale ostatecznie w XV w. miasto zostało porzucone. Nazwa pochodziła od nazwiska Jusupa Balasaguna, ujgurskiego poety.



Zobacz program naszej wycieczki do Kirgistanu:
https://szerokietory.pl/wyprawa/kirgistan

;