Wycieczki do MongoliiNie znalazłeś wyprawy spełniającej Twoje oczekiwania?

Zaplanujemy wyprawę specjalnie dla Ciebie!

Mongolia to jeden z najbardziej niezwykłych krajów na Kuli Ziemskiej, jedyny region świata, gdzie na przestrzeniach rozległych stepów ludzie do dzisiaj prowadzą tradycyjny koczowniczy tryb życia, mieszkając w jurtach i zajmując się stadami bydła. Brak nowoczesnej cywilizacji sprawia, że mongolskie krajobrazy mają naturalny, dziewiczy charakter, co wprawia w zachwyt przybyszy z Europy. Mongolia przyciąga turystów, którzy chcieliby na jakiś czas zapomnieć o betonie i asfalcie, spędzić czas w zgodzie z naturą i pozwolić sobie na psychiczny relaks.

Czytaj więcej

Mongolia - kraina wspaniałych krajobrazów

Prowadząc wycieczki do Mongolii, bardzo miło jest obserwować pierwsze reakcje turystów po opuszczeniu stolicy, w momencie, kiedy znajdujemy się na rozległych stepach. Ludzie wpadają w zachwyt, bo harmonijne, nieograniczone niczym przestrzenie sprawiają, że rośnie w nas spokój, wzmaga się poczucie wolności, a mózg - pozbawiony nadmiaru bodźców - zaczyna odpoczywać.

Podczas wyprawy do Mongolii zdziwi się jednak ten, kto myśli, że to kraj o monotonnych, niezmiennych krajobrazach i że w gruncie rzeczy nic oprócz zwykłego stepu nie uda się tam zobaczyć. Przede wszystkim ten wielki azjatycki kraj oprócz stepów obejmują inne strefy krajobrazowe. Północ to góry (Ałtaj, Sajany) i lasy, których jest tam tyle, co w całej Polsce, a na południu Mongolii rozciąga się fascynująca pustynia Gobi.

Wiele jest miejsc, które potrafią zachwycić swoją różnorodnością i oryginalnością przyrodniczych form. Przykładem mogą być odwiedzane podczas wycieczek do Mongolii wydmy Mongol Els, zwane także małą Mongolią, gdzie z jednego punktu widokowego można zobaczyć piaszczyste wzniesienia, skaliste góry, połacie stepu oraz jeziora. Na Gobi zachwycają z kolei formacje skalne takie jak Płonące Klify, które w świetle zachodzącego słońca przybierają wspaniałe ciemnoczerwone barwy. Wrażenie robią też doliny w górach Ałtaju Gobijskiego, a szczególnie głęboki Wąwóz Sępów.

W kraju koczowników

Wyprawy do Mongolii to okazja, by przyjrzeć się jak żyją mieszkańcy tego kraju, do dzisiaj prowadzący tradycyjny koczowniczy tryb życia. Ich mieszkaniem są jurty, czyli kryte wojłokiem namioty o powierzchni około 20 m2, a podstawowym zajęciem praca przy stadach bydła. Mongołowie wypasają konie, krowy, kozy, owce, wielbłądy, a niekiedy również jaki. Żywią się produktami mięsnymi oraz mlecznymi, których różnorodność i mnogość robi wrażenie. Z nabiału Mongołowie potrafią wytwarzać nawet dobrej jakości alkohol! Podczas wycieczki do Mongolii można też zobaczyć, jak w XXI wieku zmieniło się życie na stepie. Dostępność baterii słonecznych sprawiła, że w jurtach pojawiły się urządzenie elektryczne, co spowodowało, że funkcjonuje się nieco łatwiej, mając przy okazji większy dostęp do komunikacji i rozrywki.

Mongolia - wycieczka z Szerokimi Torami

Opracowaliśmy trzy trasy wycieczek po Mongolii, podczas których można poznawać z bliska tę niezwykłą krainę. Przede wszystkim zapraszamy na wyprawę, której głównym celem jest właśnie Mongolia. W jej trakcie poruszając się niespiesznie przez rozległe przestrzenie stepów i pustyni Gobi będziemy zwiedzać najważniejsze atrakcje i zachwycać się najwspanialszymi krajobrazami. Nieco inna propozycja to wycieczka nad Bajkał i do Mongolii, podczas której można zobaczyć różnorodność krajobrazową środkowej części Azji. Mongolia jest także jednym z najważniejszych przystanków podczas wielkie przekrojowej wycieczki Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Pekinu.

W trakcie wycieczek po Mongolii poruszamy się samochodami terenowymi, które pozwalają dotrzeć we wszystkie interesujące nas miejsca i zapewniają względny komfort podróżowania. Nocujemy najczęściej w turystycznych ośrodkach jurt - typowe jurty koczownicze zostały tam zaaranżowane na domki kempingowe, a w oddzielnych budynkach zorganizowano czyste i dobrze utrzymane sanitariaty.

;