Wycieczki nad BajkałNie znalazłeś wyprawy spełniającej Twoje oczekiwania?

Zaplanujemy wyprawę specjalnie dla Ciebie!

Jezioro Bajkał to miejsce niezwykłe, tajemnicze i mające przedziwną moc przyciągania podróżników. Nad Bajkał chcą ruszyć Turyści, którzy jeszcze ze szkolnych czytanek pamiętają ten wielki syberyjski akwen i chcieliby zobaczyć go na własne oczy. Jeżdżą tam również wytrawni krajoznawcy, którzy zobaczyli już kawał świata, ale Syberia jest białą plamą w ich podróżniczym portfolio. Wreszcie, o podróży nad Bajkał marzą miłośnicy Rosji i wschodnich klimatów, którzy chcieliby samemu przeżyć to, o czym tyle się naczytali.

Czytaj więcej

Bajkał - perła Syberii

Bajkał jest jeziorem absolutnie unikatowym, zajmującym pierwsze miejsce w wielu przyrodniczych rankingach. W skali świata to najstarsze (35 mln lat) i najgłębsze (1637 m) jezioro, największy zbiornik słodkiej wody (23 tys. km3, czyli 20% światowych zapasów) i siedziba jedynego w swoim rodzaju ekosystemu, liczącego ponad 3500 gatunków organizmów żywych (z czego większość to endemity, czyli rośliny i zwierzęta żyjące tylko w Bajkale). Niezależnie od tego, Bajkał zwyczajnie robi na każdym przybyszu wielkie wrażenie: jest potężny, monumentalny, zachwyca swoimi przestrzeniami, różnorodnością krajobrazów i poczuciem, że obcuje się tam z żywą przyrodą.

Spotkania z mieszkańcami Syberii

Wyprawa nad Bajkał to okazja do spotkań z mieszkańcami Syberii. Wbrew pozorom, stanowiąca region Rosji Syberia jest bardzo zróżnicowana pod względem narodowościowym, etnicznym i kulturowym. Wśród mieszkańców okolic Bajkału wyraźnie wyróżnia się rdzenna ludność - Buriaci, którzy niegdyś prowadzili półkoczowniczy tryb życia i zajmowali się wypasem bydła. Pod względem języka i kultury bardzo podobni są do Mongołów, a najbardziej rozpowszechnione wśród nich religie to szamanizm i buddyzm. Większość bajkalskich Sybiraków uważa się za Rosjan, ale bardzo często to osoby o bardzo złożonym pochodzeniu, a wśród przodków żadnego Rosjanina nie mogą wskazać. To zwykle ludzie, których kultura jest mieszanką elementów rosyjskich oraz tych typowych dla Syberii i wywodzących się w dużej mierze z pierwiastków buriackich. Podczas wycieczki nad Bajkał nie zabraknie także z osobami o polskich korzeniach oraz innych polskich akcentów. Wszak polscy zesłańcy bardzo dobrze zapisali się w historii tej krainy, a ich niebywałe zasługi są do dzisiaj pamiętane!

Wycieczki nad Bajkał - jak podróżujemy

Organizowane nad Bajkał wycieczki przede wszystkim mają służyć jak najgłębszemu poznaniu tego regionu. Stawiamy na to, by wyprawy były różnorodne, wielotematyczne i pozwalały zebrać jak największej obserwacji, doświadczeń i stworzyć okazję do ważnych spotkań. Staramy się jak najbardziej zagłębić w bajkalską Syberię i wgryźć się w tę krainę. Dlatego na przykład organizujemy noclegi u gospodarzy podczas pobytu w odległych wsiach, bo mimo że wiąże się to z pewnymi niedogodnościami, to pozwala spojrzeć na świat z perspektywy syberyjskiej zagrody i z bliska zobaczyć, jak żyją tam ludzie.

Wyprawy nad Bajkał - nasze propozycje

Przez lata stworzyliśmy bogaty zestaw propozycji wycieczek nad Bajkał. To trasy skupiające się na poznaniu Morza Syberii oraz wyjazdy przekrojowe, podczas których Bajkał jest jednym z przystanków. Najpopularniejsza jest nasza klasyczna już wyprawa "Bajkał i syberyjska okolica", która pozwala w niespiesznym tempie i wielowymiarowo poznać rozmaite zakątki, a na kończy się przejazdem Koleją Transsyberyjską z Irkucka do Moskwy. Bogaty program zwiedzania ma również wycieczka łącząca Bajkał i Mongolię. Syberyjskie morze odwiedzamy również podczas kolejowych wypraw z Moskwy do Władywostoku oraz z Moskwy do Pekinu. Dla miłośników turystyki aktywnej i trekingów stworzyliśmy wyjazd "Bajkał i dzika Syberia", podczas którego dużo czasu poświęcamy na wędrówki po bajkalskich szlakach pieszych. Na szczególną uwagę zasługują nasze zimowe wyprawy nad Bajkał, podczas których pokazujemy Turystom magię zamarzniętego morza i wszystkie przejawy niesamowitych zjawisk lodowych, których nie sposób porównać z niczym innym na świecie!

;