> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Mongolia - konno i rekreacyjnie
Mongolia - konno i rekreacyjnie
W siodło i przez step!
Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie odkrywanie Mongolii konno to fascynująca przygoda. Podczas dziesięciodniowego rajdu jedziemy przez rozległe górskie doliny, pokryte kwiecistymi łąkami i przepiękną modrzewiową tajgą. Przekraczamy kamieniste przełęcze, aby dotrzeć w wyjątkowe miejsca w okolicy „Mongolskiego Morza” Jeziora Chubsuguł. Po etapie konnym ruszamy ku Ułan Bator, odwiedzamy jurty pasterzy, buddyjskie klasztory i małe miasteczka chłonąc egzotykę Mongolii.
 
Dzień 1
Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Mongolii.
 
Dzień 2
Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności i udajemy się na typowo mongolski posiłek. Przed południem wyruszamy samochodem na północ Mongolii. Nocleg w namiotach w stepie.
 
Dzień 3
Jedziemy dalej do miasteczka Hatgal podziwiając mongolskie krajobrazy, święte kopce owoo i codzienne życie mieszkańców stepu. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji i robimy ostatnie zakupu przed rajdem konnym. Nocleg w jurtach.
 
Dni 4-13
Dosiadamy koni i ruszamy! Przez pierwsze trzy dni trasa rajdu prowadzi nas szerokimi dolinami okresowych rzek oraz rozległymi i bardzo widokowymi przełęczami Gór Chubsugulskich. Następnie docieramy na malownicze rozległe stepy Kotliny Darchackiej. Dalej znów wjeżdżamy w górskie doliny w kierunku Jeziora Chubsuguł i przez kolejne cztery dni poruszamy się wzdłuż jego zachodniego brzegu łąkami i wśród modrzewiowych lasów.

Jezioro Chubsuguł, przez Mongołów zwane „Mongolskim Morzem”, to drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro Mongolii. Znajduje się w północnej części kraju, tuż przy granicy z Rosją. Z uwagi na wiele podobieństw Chubsuguł zwany jest też „Małym Bajkałem”. Jezioro położone jest na wysokości 1645 m n.p.m., zaś okoliczne szczyty, które mijamy w trakcie rajdu dochodzą do wysokości 3193 m n.p.m. Doliny i zbocza gór porasta piękna modrzewiowa tajga. Region obfituje w dzikie zwierzęta – jelenie, łosie, owce argali, koziorożce górskie, wilki i lisy. Całość przyrody jest pod ochroną w postaci Parku Narodowego Chubsuguł i Rezerwatu Horidol-Saridag.

Trasa i charakter rajdu opracowane są tak, że mogą w nim uczestniczyć także początkujący jeźdźcy. Nie oznacza to jednak, że cały czas poruszamy się stępa. Grupa doświadczonych jeźdźców pod okiem przewodnika może galopować przodem, zaś mniej zaawansowani początkowo podążają wraz z drugim przewodnikiem i końmi jucznymi wolniejszym tempem, a jak poczują się na siłach, ruszają coraz szybciej. Nie jest to rajd tylko dla wytrawnych jeźdźców, choć ci na pewno nie będą narzekać na brak emocji. Dosiadamy koni mongolskich – jednej z najstarszych udomowionych ras. Są one spokojne i dobrze chodzą w zastępie. Wielkością, budową, wytrzymałością i charakterem przypominają one znane nam hucuły. Każdego dnia spędzamy w siodle około 5-7 godzin z przerwami. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a cały nasz ekwipunek transportują dodatkowe juczne konie. Przez kilka dni jesteśmy z dala od cywilizacji i obcujemy z naturą na sto procent. Wsłuchujemy się w odgłosy tajgi, czujemy zapach stepu, pływamy w krystalicznie czystym jeziorze i podziwiamy rozgwieżdżone mongolskie niebo nad wieczornymi ogniskami.

Posiłki przyrządzamy wspólnie. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia jemy lunch na trasie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację na ognisku. Na rajd zabieramy prowiant zakupiony w Mongolii, między innymi wyśmienite suszone mięso. Menu wzbogacamy też o pyszne świeże ryby łowione w jeziorze. Śpimy w namiotach i biwakujemy zawsze w pobliżu dogodnych miejsc do kąpieli w strumieniach lub jeziorze. Ostatniego dnia wracamy do Hatgal i śpimy w jurtach.
 
Dzień 14
Tego dnia odpoczywamy jeszcze w Hatgal po rajdzie i przygotowujemy się do dalszej części wyprawy. Mamy czas na zakup pamiątek – unikatowe rękodzieło okolicznych mieszkańców – wyroby z wełny jaków, skór i kości. Chętni mogą wybrać się na wycieczkę na okoliczne wzgórza, kąpać w jeziorze lub po prostu nic nie robić. Nocleg w jurtach.
 
Dzień 15
Opuszczamy Hatgal i ruszamy samochodami do ajmaku Arhangaj. Mijamy ogromną rzekę Selengę i wkraczamy najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Trasa wiedzie szutrowymi drogami przez step i góry. Wielokrotne przeprawiamy się przez meandrujące rzeki, oglądamy setki pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzamy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Nocleg w namiotach w stepie.
 
Dzień 16
Po południu przejeżdżamy przez większe miasto Cecerleg, a następnie zbaczamy z drogi do położonych w malowniczej górskiej dolinie, wśród modrzewiowych lasów, źródeł termalnych Tsenger. Nocleg w jurtach.
 
Dzień 17
Ruszamy do Harhorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum. Po południu wyjeżdżamy na wydmy Mongol Els. Nocleg w namiotach w stepie.
 
Dzień 18
O poranku możemy spróbować jazdy na baktrianach – dwugarbnych wielbłądach żyjących w Azji Centralnej. Następnie ruszamy do Parku Narodowego „Khustain Nuruu”, aby zobaczyć żyjące na wolności takhi, czyli Konie Przewalskiego. Gatunek ten został reintrodukowany w parku w latach 90-tych ubiegłego wieku i obecnie składająca się z kilku tabunów populacja liczy ponad 200 sztuk. Nocleg w jurtach.
 
Dzień 19
Około południa przyjeżdżamy do Ułan Bator i zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta. Po południu zwiedzamy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Wieczorem udajemy się na Plac Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii.
 
Dzień 20
Tego dnia udajemy się na „Czarny Bazar”. To typowe wielkie azjatyckie targowisko, gdzie można kupić wiele tradycyjnych mongolskich wyrobów, w tym sprzęt jeździecki. Po południu zwiedzamy Muzeum Narodowe Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Następnie mamy czas na spacer po mieście i zakupy pamiątek. Wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji.
 
Dzień 21
Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i opuszczamy Mongolię. Wieczorem przylatujemy do Warszawy.
 

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • emocjonująca 10-dniowa przygoda w siodle;
 • Jezioro Chubsuguł, czyli „Mongolskie Morze”;
 • góry i dzika przyroda;
 • niezapomniane biwaki w tajdze;
 • wspaniałe krajobrazy Mongolii;
 • eksploracja wielkiego stepu;
 • spotkania z nomadami;
 • wizyty w jurtach;
 • tradycyjna mongolska kuchnia;
 • obserwacja Koni Przewalskiego;
 • zabytkowe buddyjskie klasztory – Erdene Zuu i Gandan.
Cena
7800 PLN + 1200 USD
Terminy
01.07 - 21.07.2017
Cena zawiera
 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Ułan-Bator – Warszawa;
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika;
 • sprzęt zespołowy (dwuosobowe namioty, worki transportowe na rajd konny, sprzęt biwakowy);
 • pośrednictwo wizowe i opłatę konsularną;
 • ubezpieczenie KL i NNW;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem;
 • wynajęcie koni i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem;
 • wynajęcie lokalnych przewodników;
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych);
 • noclegi w namiotach, jurtach i hostelu;
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów.
Cena nie zawiera
Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams