MONGOLIA W SIODLE

MONGOLIA W SIODLE

Wierzchem przez step

MONGOLIA W SIODLE

O podróży

Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie odkrywanie Mongolii konno to fascynująca przygoda. Podczas ośmiodniowego rajdu jedziemy przez rozległe górskie doliny, pokryte kwiecistymi łąkami i przepiękną modrzewiową tajgą. Przekraczamy kamieniste przełęcze, aby dotrzeć w wyjątkowe miejsca w okolicy „mongolskiego morza” Jeziora Chubsuguł. Po etapie konnym ruszamy ku Ułan Bator, odwiedzamy jurty pasterzy, buddyjskie klasztory i małe miasteczka chłonąc egzotykę Mongolii.

Przed nami

 • emocjonująca 8-dniowa przygoda w siodle
 • Jezioro Chubsuguł, czyli „Mongolskie Morze”
 • góry, dzika przyroda i niezapomniane biwaki w tajdze
 • wspaniałe krajobrazy Mongolii i eksploracja wielkiego stepu
 • spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
 • zabytkowe buddyjskie klasztory – Erdene Zuu i Gandan

Program podróży

Dzień 1 - Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach przedpołudniowych i wylatujemy do Mongolii, z przesiadką w Moskwie.

Wyżywienie -
Zakwaterowanie noc w samolocie

Dzień 2 - Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności, udajemy się na typowo mongolski posiłek i wyruszamy samochodem na północ Mongolii. Po drodze robimy ostatnie zakupy przed rajdem konnym. Nocleg w namiotach w stepie.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 3 - Podróż przez stepy

Jedziemy dalej do miasteczka Hatgal podziwiając mongolskie krajobrazy, święte kopce owoo i codzienne życie mieszkańców stepu. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji. Wieczorem pakujemy rzeczy i robimy odprawę, podczas której omawiamy dokładnie trasę i plan rajdu oraz kwestie bezpieczeństwa. Nocleg w jurtach.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurty

Dni 4-6 - 8-dniowy rajd konny

Wsiadamy na konie i ruszamy! Przed nami ok. 250 km przez dzikie góry, lasy i strumienie… Przez pierwsze trzy dni trasa rajdu prowadzi nas szerokimi dolinami okresowych rzek oraz rozległymi i bardzo widokowymi przełęczami Gór Chubsugulskich, przekraczającymi 2000 m n.p.m. Choć w przeważającej części teren jest twardy i suchy, mogą zdarzyć się miejsca kamieniste lub podmokłe, których pokonanie będzie wymagało większej ostrożności. Podczas rajdu śpimy w wygodnych dwuosobowych namiotach, z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami. Biwakujemy w zawsze w pobliżu wody i miejsc do dogodnych do kąpieli – strumieni lub jeziora.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dni 7-10 - 8-dniowy rajd konny

Czwartego dnia wjeżdżamy na stepy Kotliny Darchadzkiej. W ciągu kolejnych dwóch dni znów przemierzamy dzikie górskie doliny i modrzewiową tajgę, aby dotrzeć do Jeziora Chubsuguł. Przez Mongołów zwane jest ono „Mongolskim Morzem”. To drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro Mongolii. Znajduje się w północnej części kraju, tuż przy granicy z Rosją. Z uwagi na wiele podobieństw do Bajkału, Chubsuguł zwany jest też „Małym Bajkałem”. Jezioro położone jest na wysokości 1645 m n.p.m., zaś okoliczne szczyty, które mijamy w trakcie rajdu przekraczają 3000 m n.p.m. Doliny i zbocza gór porasta piękna, pachnąca modrzewiowa tajga. Region obfituje w dzikie zwierzęta – jelenie, łosie, owce argali, koziorożce górskie, niedźwiedzie, wilki i lisy. Całość przyrody jest pod ochroną w postaci Parku Narodowego Chubsuguł i Rezerwatu Horidol-Saridag. Przez dwa ostatnie dni wracamy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, łąkami i wśród lasów do Hatgal.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 11 - 8-dniowy rajd konny

Ostatniego dnia po południu wracamy do Hatgal, przesiadamy się w samochód i jedziemy do miasta Moron, gdzie zatrzymujemy się na nocleg w jurtach.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurty

Dzień 12 - Malownicze krajobrazy Arhangaju

Opuszczamy Hatgal i ruszamy samochodem do ajmaku Arhangaj. Mijamy ogromną rzekę Selengę i wkraczamy najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Trasa wiedzie szutrowymi drogami przez step i góry. Wielokrotne przeprawiamy się przez meandrujące rzeki, oglądamy setki pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzamy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Nocleg w namiotach w stepie.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 13 - Relaks w gorących źródłach

Po południu przejeżdżamy przez większe miasto Cecerleg, a następnie zbaczamy z drogi do położonych w malowniczej górskiej dolinie, wśród modrzewiowych lasów, źródeł termalnych Tsenger. Nocleg w jurtach.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurty

Dzień 14 - Harhorin i najstarszy buddyjski klasztor

Ruszamy do Harhorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum. Po południu wyjeżdżamy na wydmy Mongol Els. Nocleg w namiotach w stepie.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 15 - Wydmy Mongol Els

O poranku możemy spróbować jazdy na baktrianach – dwugarbnych wielbłądach żyjących w Azji Centralnej. Potem wyjeżdżamy do stolicy kraju. Zatrzymujemy się w nowym hostelu w centrum Ułan Bator.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie hostel w Ułan Bator

Dzień 16 - Klasztor Gandan i atrakcje stolicy

Rano udajemy się na lokalny bazar. Będzie to doskonała okazja do zakupu pamiątek, mongolskiego sprzętu jeździeckiego i innych tradycyjnych wyrobów. Potem zwiedzamy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Po południu przespacerujemy się na Plac Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji. Nocleg w hostelu.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie hostel w Ułan Bator

Dzień 17 - Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii, z przesiadką w Moskwie. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Uwagi: Podczas wyprawy poruszamy się różnymi chodami dostosowanymi do zróżnicowanego terenu. Każdy Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz umiejętność jazdy stępem, kłusem i galopem. Cały rajd spędzamy w siodle, bez konieczności prowadzenia koni. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, przystosowanych do długodystansowych rajdów. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania (w miarę potrzeby możemy podzielić zastęp na dwie grupy, każda pod opieką co najmniej jednego przewodnika). Można też całą trasę przejechać stępem/kłusem, w tempie przewodników prowadzących konie juczne. Niezależnie od podziału na grupy wszyscy jeźdźcy znajdują się w zasięgu wzroku, a w zachowaniu bezpieczeństwa pomaga kontakt radiowy między przewodnikami, telefon satelitarny i apteczka ratunkowa. Dosiadamy sprawdzonych koni mongolskich przypominających znane nam hucuły. Doskonale radzą sobie w górskim terenie. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują siodłaniem i rozsiodływaniem. Pomoc uczestników zawsze jest mile widziana. Przewodnicy prowadzą też dodatkowe konie juczne, które transportują nasz ekwipunek (tam gdzie nie dojedzie samochód). My jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie na podręczny bagaż.

Terminy i ceny

Termin
Status
Cena
07-23.08.2020
bliski potwierdzenia
7900 PLN + 1100 USD
05-21.09.2020
bliski potwierdzenia
7900 PLN + 1100 USD

Cena zawiera

Przeloty
Przeloty:

 • Warszawa – Ułan Bator – Warszawa
 • w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie:

 • KL i NNW

Wyżywienie
Wyżywienie:

 • od 2 do 16 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)

Zakwaterowanie
Zakwaterowanie:

 • 15 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), hostelu (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy

Transport
Transport:

 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem

Inne
Inne:

 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
 • zapewnienie ekwipunku zespołowego (sprzęt biwakowy, radia, telefon satelitarny, apteczka ratunkowa) oraz udostępnienie ekwipunku osobistego (dwuosobowe namioty, worki transportowe, sakwy jeździeckie)
 • bilety wstępu do rezerwatów, parków narodowych i zwiedzanych obiektów
 • organizację wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika oraz wynajęcie lokalnych przewodników
 • koszt wizy
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera

Opinie naszych klientów

Opinie naszych klientów

Tomasz Murawiew

Pomogli nam zorganizować bilety i wizy. Dzielili sie mądrymi sugestiami. Bardzo fajni godni zaufania.

Opinie naszych klientów

Adam Liduk

Szerokie Tory, to nieocenione źródło informacji, a Pani Alicja jest osobą o szczególnej cierpliwości i rzetelności w odpowiadaniu na moje pytania. Zdecydowanie polecam.

Opinie naszych klientów

Joanna Olejnik

Bardzo dobre biuro podróży. Polecam wszystkim! Wyprawy nad Bajkał nie da się zapomnieć.

Opinie naszych klientów

Agnieszka Cybulska

Tegoroczne wakacje spędziłam z przyjaciółmi w Mongolii i nad Bajkałem w Rosji. Zazwyczaj planujemy całość wyjazdu samodzielnie, ale tym razem ze względu na specyfikę miejsc docelowych (szczególnie Mongolii, gdzie poruszać się samodzielnie nie sposób) zdecydowaliśmy się na pomoc biura Szerokie Tory. I to był strzał w przysłowiową dziesiątkę! Wszystko przebiegło perfekcyjnie. Chociaż nie mieliśmy pilota z biura to i tak cały czas czuliśmy się zaopiekowani. Jak miał na nas czekać kierowca to czekał. Jak inna grupa z biura była w pobliżu to mogliśmy do nich dołączyć. Jak przewodniczka w Mongolii miała nagły przypadek woreczka żółciowego, to już kolejnego poranka dołączyła do nas jej zastępczyni. Dodatkowo widać i czuć, że biuro się zna i kocha te kierunki. Pani Alicja zawsze cierpliwie służyła dobrą radą i wskazywała co ciekawego można zobaczyć czy smacznego zjeść. Polecam bardzo gorąco!!! I dziękuję!!!

Opinie naszych klientów

Kasia Murawiew

Korzystaliśmy z pomocy Szerokich Torów podczas naszego wyjazdu nad Bajkał. Profesjonalnie i kompetentnie, polecamy!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookies w swojej przeglądarce.

Akceptuję