MONGOLIA W SIODLE

Wierzchem przez step

MONGOLIA W SIODLE

MONGOLIA W SIODLE

Wierzchem przez step

O podróży

Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie odkrywanie Mongolii konno to fascynująca przygoda. Podczas ośmiodniowego rajdu jedziemy przez rozległe górskie doliny, pokryte kwiecistymi łąkami i przepiękną modrzewiową tajgą. Przekraczamy kamieniste przełęcze, aby dotrzeć w wyjątkowe miejsca w okolicy „mongolskiego morza” Jeziora Chubsuguł. Po etapie konnym ruszamy ku Ułan Bator, odwiedzamy jurty pasterzy, buddyjskie klasztory i małe miasteczka chłonąc egzotykę Mongolii.

Przed nami

  • emocjonująca 8-dniowa przygoda w siodle
  • Jezioro Chubsuguł, czyli „Mongolskie Morze”
  • góry, dzika przyroda i niezapomniane biwaki w tajdze
  • wspaniałe krajobrazy Mongolii i eksploracja wielkiego stepu
  • spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
  • zabytkowe buddyjskie klasztory – Erdene Zuu i Gandan

Program podróży

Dzień 1
Wylot do Mongolii
Dzień 1 - Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach przedpołudniowych i wylatujemy do Mongolii, z przesiadką w Moskwie.


Zakwaterowanie noc w samolocie

Dzień 2
Pierwsze kroki w Mongolii
Dzień 2 - Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności, udajemy się na typowo mongolski posiłek i wyruszamy samochodem na północ Mongolii. Po drodze robimy ostatnie zakupy przed rajdem konnym. Nocleg w namiotach w stepie.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 3
Podróż przez stepy
Dzień 3 - Podróż przez stepy

Jedziemy dalej do miasteczka Hatgal podziwiając mongolskie krajobrazy, święte kopce owoo i codzienne życie mieszkańców stepu. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji. Wieczorem pakujemy rzeczy i robimy odprawę, podczas której omawiamy dokładnie trasę i plan rajdu oraz kwestie bezpieczeństwa. Nocleg w jurtach.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurty

Dni 4-6
8-dniowy rajd konny
Dni 4-6 - 8-dniowy rajd konny

Wsiadamy na konie i ruszamy! Przed nami ok. 250 km przez dzikie góry, lasy i strumienie… Przez pierwsze trzy dni trasa rajdu prowadzi nas szerokimi dolinami okresowych rzek oraz rozległymi i bardzo widokowymi przełęczami Gór Chubsugulskich, przekraczającymi 2000 m n.p.m. Choć w przeważającej części teren jest twardy i suchy, mogą zdarzyć się miejsca kamieniste lub podmokłe, których pokonanie będzie wymagało większej ostrożności. Podczas rajdu śpimy w wygodnych dwuosobowych namiotach, z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami. Biwakujemy w zawsze w pobliżu wody i miejsc do dogodnych do kąpieli – strumieni lub jeziora.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dni 7-10
8-dniowy rajd konny
Dni 7-10 - 8-dniowy rajd konny

Czwartego dnia wjeżdżamy na stepy Kotliny Darchadzkiej. W ciągu kolejnych dwóch dni znów przemierzamy dzikie górskie doliny i modrzewiową tajgę, aby dotrzeć do Jeziora Chubsuguł. Przez Mongołów zwane jest ono „Mongolskim Morzem”. To drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro Mongolii. Znajduje się w północnej części kraju, tuż przy granicy z Rosją. Z uwagi na wiele podobieństw do Bajkału, Chubsuguł zwany jest też „Małym Bajkałem”. Jezioro położone jest na wysokości 1645 m n.p.m., zaś okoliczne szczyty, które mijamy w trakcie rajdu przekraczają 3000 m n.p.m. Doliny i zbocza gór porasta piękna, pachnąca modrzewiowa tajga. Region obfituje w dzikie zwierzęta – jelenie, łosie, owce argali, koziorożce górskie, niedźwiedzie, wilki i lisy. Całość przyrody jest pod ochroną w postaci Parku Narodowego Chubsuguł i Rezerwatu Horidol-Saridag. Przez dwa ostatnie dni wracamy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, łąkami i wśród lasów do Hatgal.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 11
8-dniowy rajd konny
Dzień 11 - 8-dniowy rajd konny

Ostatniego dnia po południu wracamy do Hatgal, przesiadamy się w samochód i jedziemy do miasta Moron, gdzie zatrzymujemy się na nocleg w jurtach.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurty

Dzień 12
Malownicze krajobrazy Arhangaju
Dzień 12 - Malownicze krajobrazy Arhangaju

Opuszczamy Hatgal i ruszamy samochodem do ajmaku Arhangaj. Mijamy ogromną rzekę Selengę i wkraczamy najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Trasa wiedzie szutrowymi drogami przez step i góry. Wielokrotne przeprawiamy się przez meandrujące rzeki, oglądamy setki pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzamy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Nocleg w namiotach w stepie.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 13
Relaks w gorących źródłach
Dzień 13 - Relaks w gorących źródłach

Po południu przejeżdżamy przez większe miasto Cecerleg, a następnie zbaczamy z drogi do położonych w malowniczej górskiej dolinie, wśród modrzewiowych lasów, źródeł termalnych Tsenger. Nocleg w jurtach.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurty

Dzień 14
Harhorin i najstarszy buddyjski klasztor
Dzień 14 - Harhorin i najstarszy buddyjski klasztor

Ruszamy do Harhorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum. Po południu wyjeżdżamy na wydmy Mongol Els. Nocleg w namiotach przy wydmach.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 15
Wydmy Mongol Els
Dzień 15 - Wydmy Mongol Els

O poranku możemy spróbować jazdy na baktrianach – dwugarbnych wielbłądach żyjących w Azji Centralnej. Potem wyjeżdżamy do stolicy kraju. Zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie hostel w Ułan Bator

Dzień 16
Klasztor Gandan i atrakcje stolicy
Dzień 16 - Klasztor Gandan i atrakcje stolicy

Rano udajemy się na lokalny bazar. Będzie to doskonała okazja do zakupu pamiątek, mongolskiego sprzętu jeździeckiego i innych tradycyjnych wyrobów. Potem zwiedzamy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Po południu przespacerujemy się na Plac Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji. Nocleg w hostelu.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie hostel w Ułan Bator

Dzień 17
Powrót do Warszawy
Dzień 17 - Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii, z przesiadką w Moskwie. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.


 

Uwagi:

Podczas wyprawy poruszamy się różnymi chodami dostosowanymi do zróżnicowanego terenu. Każdy Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz umiejętność jazdy stępem, kłusem i galopem. Cały rajd spędzamy w siodle, bez konieczności prowadzenia koni. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, przystosowanych do długodystansowych rajdów. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji.

W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania (w miarę potrzeby możemy podzielić zastęp na dwie grupy, każda pod opieką co najmniej jednego przewodnika). Można też całą trasę przejechać stępem/kłusem, w tempie przewodników prowadzących konie juczne. Niezależnie od podziału na grupy wszyscy jeźdźcy znajdują się w zasięgu wzroku, a w zachowaniu bezpieczeństwa pomaga kontakt radiowy między przewodnikami, telefon satelitarny i apteczka ratunkowa.

Dosiadamy sprawdzonych koni mongolskich przypominających znane nam hucuły. Doskonale radzą sobie w górskim terenie. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują siodłaniem i rozsiodływaniem. Pomoc uczestników zawsze jest mile widziana. Przewodnicy prowadzą też dodatkowe konie juczne, które transportują nasz ekwipunek (tam gdzie nie dojedzie samochód). My jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie na podręczny bagaż.

Terminy i ceny

Termin
Status
Cena
05-21.08.2022
bliski potwierdzenia
7400PLN + 1100 USD

Cena zawiera

Przeloty
Przeloty:

  • Warszawa – Ułan Bator – Warszawa
  • w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie:

  • KL i NNW

Wyżywienie
Wyżywienie:

  • od 2 do 16 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)

Zakwaterowanie
Zakwaterowanie:

  • 15 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), hostelu (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy

Transport
Transport:

  • przejazdy lokalne wynajętym samochodem

Inne
Inne:

  • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
  • zapewnienie ekwipunku zespołowego (sprzęt biwakowy, radia, telefon satelitarny, apteczka ratunkowa) oraz udostępnienie ekwipunku osobistego (dwuosobowe namioty, worki transportowe, sakwy jeździeckie)
  • bilety wstępu do rezerwatów, parków narodowych i zwiedzanych obiektów
  • organizację wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika oraz wynajęcie lokalnych przewodników
  • koszt wizy
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera

Opinie naszych klientów

Opinie naszych klientów

Anita Czuban

Wspaniała wyprawa! Wspaniali ludzie z pasją! Polecam !!!

Opinie naszych klientów

Piotr Jasek

Wielkie dzięki za organizację, było na prawdę perfekcyjnie, kierowcy, wejściówki , tyle tego było i wszystko chodziło jak w zegarku. Jestem pod wrażeniem.

Opinie naszych klientów

Aleksandra Marynowska Wyrembelska

Zdecydowanie polecam! Ludzie z pasją i zamiłowaniem do podróży... Dużo podróżuję ale wyprawa z Szerokimi Torami jest zawsze wyjątkowa bo piloci maja ogromna wiedzę i doświadczenie... Marzę o kolejnej wyprawie :)

Opinie naszych klientów

Adam Liduk

Szerokie Tory, to nieocenione źródło informacji, a Pani Alicja jest osobą o szczególnej cierpliwości i rzetelności w odpowiadaniu na moje pytania. Zdecydowanie polecam.

Opinie naszych klientów

Ola Sędor

Profesjonalne podejście do klienta. Ciekawe programy. Piloci z wiedzą i zaangażowaniem. Wieczory przy ognisku z gitarą. Polecam

Opinie naszych klientów

Aleksandra Sędor

Organizacja, atmosfera, przygoda!

;