NIEBIAŃSKIE PRZEŁĘCZE

Trekking po górach Tien-szan

NIEBIAŃSKIE PRZEŁĘCZE

NIEBIAŃSKIE PRZEŁĘCZE

Trekking po górach Tien-szan

O podróży

Trekking w Kirgistanie to niesamowita przygoda! Większość terytorium tego kraju stanowią malownicze góry Tien-szan (najwyższy szczyt Pik Pobiedy, 7439 m n.p.m.). Króluje w nich wspaniała i surowa przyroda. Ośnieżone szczyty kontrastują z błękitem nieba i soczystą zielenią wysokogórskich pastwisk. Z wysoko położonych przełęczy roztaczają się oszałamiające widoki na potężne lodowce i turkusowe górskie jeziora, wśród nich najsłynniejsze Ala-kol. Na zboczach gór i w dolinach spotkać zaś można rzadkie gatunki dzikich zwierząt m.in. panter śnieżnych i owiec argali.

Przed nami

 • trekkingi nad wysokogórskie jeziora Kol Ukok i Ala-kol
 • niesamowite krajobrazy Tien-szanu i dzika górska przyroda
 • biwaki pod rozgwieżdżonym niebem
 • kąpiele w jeziorze Issyk-kul – drugim co do wielkości górskim jeziorze świata
 • wspaniała kultura i kuchnia Azji Środkowej

Program podróży

Dzień 1
Wylot do Kirgistanu
Dzień 1 - Wylot do Kirgistanu

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Kirgistanu, z przesiadką w Moskwie lub Stambule.

Wyżywienie -
Zakwaterowanie noc w samolocie

Dzień 2
Przejazd w góry Terskej Ałatoo
Dzień 2 - Przejazd w góry Terskej Ałatoo

Lądujemy w Biszkeku – stolicy Kirgistanu. Następnie ruszamy wynajętym samochodem do miasteczka Koczkor, położonego w rozległej dolinie z widokami na ośnieżone szczyty Tien-szanu. Załatwiamy niezbędne formalności, robimy ostatnie zakupy prowiantu i odwiedzamy stoiska z tradycyjnym kirgiskim rękodziełem i szyrdakami (dywanami). Nocleg w guesthousie.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie guesthouse w Biszkeku

Dni 3-5
Trekking nad jezioro Kol Ukok
Dni 3-5 - Trekking nad jezioro Kol Ukok

Zaczynamy aklimatyzacyjny trekking nad jezioro Kol Ukok (3000 m n.p.m.). Widokowa trasa wiedzie rozległymi dolinami i wysokogórskimi łąkami wykorzystywanymi latem przez Kirgizów jako pastwiska, zatem na pewno spotkamy pasterzy i ich stada. W kulminacyjnym momencie dojdziemy nad jezioro Kol Tor, otoczone pokrytymi śniegiem i lodem szczytami. Noclegi w namiotach. Dystans łącznie ok. 45 km.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 6
Jezioro Issyk-kul
Dzień 6 - Jezioro Issyk-kul

Około południa schodzimy z gór i przedostaniemy się wynajętym samochodem do miasteczka Bokonbajewo, leżącego nad jeziorem Issyk-kul. Nocleg w guesthousie.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie guesthouse w Bokonbajewie

Dzień 7
Odpoczynek na plaży
Dzień 7 - Odpoczynek na plaży

Przed południem odpoczywamy na plaży nad jeziorem. Issyk-kul jest zwany „Perłą Kirgistanu” lub „Morzem Azji Środkowej”. To drugie pod względem wielkości górskie jezioro świata leży na wysokości 1606 m n.p.m. Przyciąga ciepłą wodą, piaszczystymi plażami i obłędnymi widokami na otaczające szczyty Tien-szanu. Po południu wyjedziemy wynajętym samochodem do wioski Jeti-Oguz, gdzie zaczniemy kolejny trekking. Nocleg w namiotach.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dni 8-11
Trekking przez Niebiańskie Góry
Dni 8-11 - Trekking przez Niebiańskie Góry

Kolejną trasę trekkingową rozpoczynamy w dolinie rzeki Jeti-Oguz. Zobaczymy tu ciekawe formacje skalne oraz malownicze krajobrazy kirgiskiej Doliny Kwiatów. Dalej przez przełęcz Teleti (3800 m n.p.m.) ruszymy do Parku Narodowego Karakol. Będziemy wędrować wzdłuż krystalicznie czystych potoków oraz wspaniałych lasów świerkowych. Stąd czeka nas podejście do wyjątkowego miejsca, które każdemu zostanie w pamięci na długo. To górskie jezioro Ala-kol (3532 m n.p.m.), słynące z turkusowej tafli wody. Z przełęczy nad jeziorem będziemy mieli okazję podziwiać widoki na majestatyczne pięciotysięczniki – Dżygit i Karakol. Noclegi w namiotach. Dystans łącznie ok. 45 km.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie namioty

Dzień 12
Gorące źródła Altyn Araszan
Dzień 12 - Gorące źródła Altyn Araszan

Piątego dnia trekkingu schodzimy do doliny Altyn Araszan słynącej ze źródeł termalnych. Odpoczniemy tu po wędrówce i zregenerujemy się zanurzeni w gorącej wodzie. Nocleg w tradycyjnej kirgiskiej jurcie. Dystans ok. 13 km.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie jurta

Dzień 13
Zejście do Karakol
Dzień 13 - Zejście do Karakol

Po południu schodzimy z gór do miasta Karakol. Wieczorem przespacerujemy się po mieście m.in. do zabytkowej drewnianej cerkwi i dungańskiego meczetu. Nocleg w guesthousie. Dystans ok. 15 km.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie guesthouse w Karakol

Dzień 14
Powrót do Biszkeku
Dzień 14 - Powrót do Biszkeku

Około południa wyjeżdżamy wynajętym samochodem z powrotem do Biszkeku malowniczą trasą wzdłuż brzegu jeziora Issyk-kul. Po drodze posmakujemy specjałów środkowoazjatyckiej kuchni, a wieczorem udamy się na spacer po głównej ulicy stolicy Kirgistanu. Nocleg w hostelu w centrum miasta.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie hostel w Kirgistanie

Dzień 15
Atrakcje kirgiskiej stolicy
Dzień 15 - Atrakcje kirgiskiej stolicy

Cały dzień spędzamy i odpoczywamy w Biszkeku. Wybierzemy się na spacer po centum miasta, podczas którego zobaczymy m.in. Biały Dom, plac Ała-Too oraz słynny Osz bazar, gdzie będziemy mogli zakupić azjatyckie przyprawy i ciekawe pamiątki z Kirgistanu. Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji w tradycyjnej kirgiskiej restauracji. Nocleg w hostelu w centrum miasta.

Wyżywienie śniadanie, obiad, kolacja
Zakwaterowanie hostel w Biszkeku

Dzień 16
Powrót do Warszawy
Dzień 16 - Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy taksówką na lotnisko. Wylatujemy z Kirgistanu, z przesiadką w Moskwie lub Stambule. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Terminy i ceny

Termin
Status
Cena
14-29.07.2022
ostatnie wolne miejsca
5900PLN + 800 USD

Cena zawiera

Przeloty
Przeloty:

 • Warszawa – Biszkek – Warszawa
 • w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie:

 • KL i NNW

Wyżywienie
Wyżywienie:

 • od 2 do 15 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych podczas trekkingu zgodnie z Planem wyprawy)

Zakwaterowanie
Zakwaterowanie:

 • 14 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), guesthousach i hostelu (pokoje wieloosobowe) zgodnie z Planem wyprawy

Transport
Transport:

 • przejazdy lokalnymi środkami transportu publicznego

Inne
Inne:

 • udostępnienie sprzętu zespołowego (lekkie dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz)
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
 • organizację wyprawy i opiekę Przewodnika
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera

Opinie naszych klientów

Opinie naszych klientów

Agnieszka Cybulska

Tegoroczne wakacje spędziłam z przyjaciółmi w Mongolii i nad Bajkałem w Rosji. Zazwyczaj planujemy całość wyjazdu samodzielnie, ale tym razem ze względu na specyfikę miejsc docelowych (szczególnie Mongolii, gdzie poruszać się samodzielnie nie sposób) zdecydowaliśmy się na pomoc biura Szerokie Tory. I to był strzał w przysłowiową dziesiątkę! Wszystko przebiegło perfekcyjnie. Chociaż nie mieliśmy pilota z biura to i tak cały czas czuliśmy się zaopiekowani. Jak miał na nas czekać kierowca to czekał. Jak inna grupa z biura była w pobliżu to mogliśmy do nich dołączyć. Jak przewodniczka w Mongolii miała nagły przypadek woreczka żółciowego, to już kolejnego poranka dołączyła do nas jej zastępczyni. Dodatkowo widać i czuć, że biuro się zna i kocha te kierunki. Pani Alicja zawsze cierpliwie służyła dobrą radą i wskazywała co ciekawego można zobaczyć czy smacznego zjeść. Polecam bardzo gorąco!!! I dziękuję!!!

Opinie naszych klientów

Piotr Golebiowski

Bardzo ogarnięci, kompetentni, pomocni i zwyczajnie sympatyczni ludzie. Serdecznie polecam!

Opinie naszych klientów

Alicja Jasinska

Z tym biurem podróży jeżdżą wyjątkowi turyści

Opinie naszych klientów

Aleksandra Marynowska Wyrembelska

Zdecydowanie polecam! Ludzie z pasją i zamiłowaniem do podróży... Dużo podróżuję ale wyprawa z Szerokimi Torami jest zawsze wyjątkowa bo piloci maja ogromna wiedzę i doświadczenie... Marzę o kolejnej wyprawie :)

Opinie naszych klientów

Kasia Murawiew

Korzystaliśmy z pomocy Szerokich Torów podczas naszego wyjazdu nad Bajkał. Profesjonalnie i kompetentnie, polecamy!

Opinie naszych klientów

Joanna Olejnik

Bardzo dobre biuro podróży. Polecam wszystkim! Wyprawy nad Bajkał nie da się zapomnieć.

;