Atrakcje Kazańskiego Kremla

Atrakcje Kazańskiego Kremla

Atrakcje Kazańskiego Kremla

Kazań - stolica Tatarstanu to miasto warte odwiedzenia! Na każdym kroku przenika się tam kultura Tatarów i Rosjan, co przejawia się w muzyce, języku, jedzeniu, sposobie ubierania się, architekturze, rysach twarzy...

     
Wieża Söyembikä na kazańskim kremlu

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Kazański Kreml i budowle znajdujące się na jego terenie. Sama twierdza wielokrotnie zmieniała swój wygląd. Po zdobyciu Kazania w 1552 roku przez Iwana Groźnego, na miejscu ruin stolicy Chanatu Kazańskiego, budowniczy z Pskowa postawili nowe mury i pierwszą chrześcijańska świątynię na tych terenach - sobór Zwiastowania.

Od tego czasu na terenie Kazańskiego Kremla powstało mnóstwo ciekawych budowli. Jedną z nich jest Wieża Söyembikä, wokół której urosły już legendy. Najsławniejsza z nich to historia o żonie ostatniego kazańskiego chana, od której wieża wzięła swoje imię - Söyembikä. Według legendy, dziewczyna po śmierci męża, wielkiego chana, odmówiła ślubu z samym carem Iwanem Groźnym i zabiła się, skacząc z wieży. Prawda jest jednak taka, że wieża powstała wiele lat po zdobyciu Kazania. A jej sława bierze się głównie z tego, że jest po prostu krzywa. Jej odchylenie od pionu wynosi dwa metry!

Najstarszą budowlą na Kazańskim Kremlu jest sobór Zwiastowania, wzniesiony na cześć zdobycia Kazania przez wojska carskie. Świątynia została w późniejszych latach rozbudowana, a po upadku Związku Radzieckiego przeszła renowację. Dziś jest chlubą miasta i jego mieszkańców.

Nad białymi murami Kazańskiego Kremla górują także minarety głównej świątyni muzułmańskiej - meczetu Kuł Szarif. To najmłodsza budowla wewnątrz murów kremlowskich, zbudowana w latach 1995-2005. Warto wejść do środka, by zobaczyć piękne i bogate wnętrze. Część świątyni została udostępniona pod ekspozycje Muzeum Kultury Islamu. Nazwa Kuł Szarif ma uczcić imama, który zginął podczas obrony Kazania w 1552 roku.

Cały teren Kazańskiego Kremla jest wpisany obecnie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plotki głoszą, że komisja miała pewne wątpliwości, czy aby na pewno obiekt ten zasługuje na taki zaszczyt. A wszystko z powodu nowego meczetu... I w tym momencie wtrącił się Polak, także zasiadający w tej komisji, który stwierdził, że jeśli odbudowana po wojnie Warszawa może być na liście UNESCO, to dlaczego nie Kazański Kreml!

Warto wybrać się tu nie tylko na zwiedzanie, ale także po to, by ze wzgórza zobaczyć piękną panoramę miasta i dwóch rzek - Kazanki i Wołgi. To idealne miejsce do spacerów w ciepłe letnie wieczory.


;