Co warto zobaczyć w Uzbekistanie?

Co warto zobaczyć w Uzbekistanie?

Co warto zobaczyć w Uzbekistanie?

Z czego słynie Uzbekistan? Co warto tam zobaczyć? Przeczytaj o najważniejszych atrakcjach turystycznych tego kraju!

Uzbekistan to fascynujący kraj o obszarze ponad 447 tys. km², graniczący z Kazachstanem, Turkmenistanem, Tadżykistanem, Afganistanem i Kirgistanem. Mieszka tam około 34 mln, co sprawia, że Uzbekistan jest jednym z najbardziej zaludnionych krajów w regionie.  Kraj ten zachwyca zróżnicowanym krajobrazem, który obejmuje góry, stepy i malownicze doliny rzeczne. Uzbekistan oferuje również różnorodne ekosystemy, w tym majestatyczne góry Tien-szan i malownicze Jezioro Ajdar-kul. Bogata historia Uzbekistanu sięga tysięcy lat wstecz i jest ściśle związana z Jedwabnym Szlakiem oraz starożytnymi cywilizacjami. Na odkrycie czekają architektoniczne skarby, takie jak kompleks Registan w Samarkandzie czy mauzolea w Szachrisabzie, które są świadectwem długiej i bogatej historii kraju. Przeczytaj o wybranych atrakcjach turystycznych Uzbekistanu, które warto zobaczyć:


Samarkanda 

To jedno z najstarszych miast na świecie, będące centrum handlu i kultury na Jedwabnym Szlaku. Nazwa Samarkanda przenosi nas w czasy, gdy cały region, kojarzył się z "Baśnią Tysiąca i Jednej Nocy". Najbardziej wyjątkowym punktem na mapie Samarkandy jest zapierający dech w piersiach plac Registan – perła architektury z epoki Timura, surowego i oświeconego władcy, znanego w Polsce jako Tamerlan. Kompleks ten jest uznawany za jedno z największych osiągnięć architektonicznych świata islamskiego, dlatego warto zobaczyć je podczas wyprawy po Uzbekistanie. Inna atrakcja Samarkandy to obserwatorium Ulugbeka. Pochodzi z czasów Timura, a prowadził badania astronomiczne prowadził tam jego wnuk, Ulugbek. Dzisiaj zobaczysz tam ruiny obserwatorium oraz ekspozycję przedstawiającą historii astronomii w Uzbekistanie w odniesieniu do rozwoju światowej nauki.

Taszkent 

Jest to tętniąca życiem stolica Uzbekistanu, łącząca w sobie nowoczesność z tradycją.  Zobaczysz to w otoczeniu Placu Niepodległości, czyli centralnego placu miasta, otoczonego nowoczesnymi budynkami i fontannami. Obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania mapie miasta jest kompleks Chast-Imam, który zawiera starożytne manuskrypty, w tym jedną z najstarszych kopii Koranu na świecie. Warte uwagi są Mauzoleum sułtana Uthmana oraz meczet Tillia Szeich. Dla osób chętnych przenieść się w czasie poleca się Muzeum Historii Taszkentu oferujące fascynującą podróż przez historię miasta. Lokalne produkty oraz pamiątki warto zakupić na jednym z większych miejsc targowych w mieście czyli na targu Czorsu.

Buchara

To jedno z najstarszych miast w Azji Środkowej. Historyczne centrum Buchary wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród najbardziej imponujących zabytków znajduje się mauzoleum Samanidów oraz meczet Bolo-Chauz. Przedstawiające historię dynastii, która wprowadziła miasto na szczyt kulturalnego rozkwitu. Na uwagę zasługuje również twierdza Ark, będąca niegdyś siedzibą emirów Buchary i swego rodzaju miastem w mieście. Do miejsc wartych zobaczenia należy kompleks Poi Kaljan z zabytkowymi meczetami, minaretami i medresami. 

Chiwa

Miasto jest jednym z najważniejszych centrów kulturalnych w regionie, uważanym za muzeum pod gołym niebem. Starówka, czyli Iczan Kala, otoczona jest potężnymi murami obronnymi które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca niezwykłymi zabytkami architektury islamskiej. Jednym z głównych punktów na mapie Chiwy jest kompleks pałacowy Chiwa Ark, który był dawniej siedzibą chanów. Składa się między innymi z pałaców, meczetów, a nawet lochów. Nie można również zapomnieć o głównym meczecie w Chiwie, który urzeka piękną architekturą i bogatą ornamentyką charakterystyczną dla tego regionu. Chiwa to jedno z miast, które koniecznie trzeba zobaczyć w Uzbekistanie.

Nurata

To urokliwe miasteczko, zbudowane wokół starego źródła wody i malowniczo otoczone górami. Jest to idealne miejsce na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu, a także na poznanie lokalnej kultury i tradycji.

Jezioro Ajdar-kul

To górskie jezioro, które powstało w wyniku budowy tamy na rzece Syr-daria w 1969 roku. Jest to doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek i obserwację dzikiej przyrody. Można tam także uprawiać różne formy rekreacji wodnej.

Nawoi

Nawoi to drugie co do wielkości miasto Uzbekistanu, położone w samym sercu kraju. Znajdują się tam ruiny starożytnego miasta Afrosiab. Podziwiać można wyjątkowe malowidła ścienne i historyczne artefakty, które ożywiają historię tego regionu.

Pustynia Kyzył-kum

To jedna z największych pustyń w Azji Środkowej. Rozciąga się na obszarze Uzbekistanu i sąsiednich krajów. Charakteryzuje się surowym, pustynnym krajobrazem, z piaskami, wydmami i skąpą roślinnością. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, pustynia Kyzył-kum skupia unikatową florę i faunę.


Zobacz program naszej wycieczki do Uzbekistanu:

https://szerokietory.pl/wyprawa/uzbekistan;