Kirgistan to bardzo ciekawy, ale mało znany kraj, położony w centrum Azji, wśród wysokich gór Tien-szanu. Poznaj ciekawostki o Kirgistanie!
Stolica
Biszkek to stolica i największe miasto Kirgistanu. Liczy niespełna milion mieszkańców. Powstało w drugiej połowie XIX w. wokół rosyjskiej twierdzy, ale rozwinęło się głównie w wieku XX. Biszkek jest pięknie położony u stóp gór Tien-szan. Inne ważne miasta to Osz, Dżalalabad i Karako.
Język
Oficjalnym językiem jest kirgiski, należący do rodziny języków tureckich. Jest bardzo zbliżony do kazachskiego oraz uzbeckiego. Rosyjski jest szeroko używany w sferze publicznej i administracyjnej, po rosyjsku można porozumieć się w większości miejsc, chociaż w odległych wioskach i wśród koczowników bywają z tym trudności.
Ludność
Kirgistan ma zróżnicowaną etniczną populację. Według statystyk ponad 70% mieszkańców kraju to Kirgizi. Najliczniejszą mniejszość stanowią Uzbecy, których szczególnie dużo jest na południu kraju. Etniczny krajobraz Kirgistanu dopełniają Rosjanie, Ujgurzy, Dunganie, Tatarzy.
Religia
Islam jest dominującą religią, z przewagą sunnitów. W świadomości wielu ludzi jest obecny tengryzm, czyli światopogląd oparty na tradycyjnych wierzeniach i praktykach szamanistycznych, wywodzących się z kultury Wielkiego Stepu.
Historia
Kirgistan posiada bogatą historię związaną z Jedwabnym Szlakiem, tradycją koczowniczą oraz tradycyjną strukturą rodowo-plemienną. Terytorium Kirgistanu było częścią wielu imperiów, przy czym zwykle znajdowało one się na ich skraju. W 1991 roku uzyskał niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego.
Kultura koczownicza
Tradycje koczownicze są wciąż silnie obecne w kulturze Kirgistanu i stanowią one ważny element tożsamości narodowej. Kirgizi są znani z jurt - tradycyjnych, przenośnych namiotów, które przez wieki były podstawą funkcjonowania tamtejszej ludności. Obecnie pasterze mieszkają w jurtach podczas letniego wypasu bydła w wyższych partiach gór.
Góry Tien-szan
Kirgistan jest zdominowany przez góry Tien-szan, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek, trekkingu i wspinaczki. W kraju znajduje się wiele szczytów przekraczających 7000 metrów.
Kok-Boru
To narodowy sport Kirgizów. Stanowi mieszankę jeździectwa, rugby, rally-crossu i pewnie jeszcze kilku innych sportów. W meczu biorą udział dwie drużyny jeźdźców. Boiskiem jest rozległa przestrzeń stepu, na której ustawia się dwie "bramki", przypominające kształtem beczki. Celem zawodników jest podjęcie z ziemi tuszy martwej owcy lub kozy (czy też skórzanego worka) i umieszczenie jej w bramce przeciwnika.
Turystyka
Kirgistan zyskuje popularność jako destynacja turystyczna dla miłośników przyrody, wspinaczki górskiej, trekkingu, jeździectwa i kultury nomadów. W kraju istnieje wiele szlaków trekkingowych i naturalnych atrakcji.
Zobacz program naszego wyjazdu do Kirgistanu:
https://szerokietory.pl/wyprawa/kirgistan