Wyprawa: Bajkał i dzika Syberia

Wyprawa: Bajkał i dzika Syberia

Wyprawa: Bajkał i dzika Syberia

Na Syberię, czyli w góry! Wyrusz z nami na wyprawę, podczas której uciekniesz od cywilizacji i na łonie przyrody poczujesz, że żyjesz. Wspólnie ruszymy na najpiękniejsze szlaki nad Bajkałem, popłyniemy w rejs po syberyjskim morzu i pójdziemy na trekking po słynnych Czarskich Piaskach. Nie zabraknie kąpieli w Bajkale, wieczornych ognisk, spotkań z ludźmi, wizyt w syberyjskich wioskach oraz atrakcji takich jak przejazd Koleją Transsyberyjską czy wycieczka w góry terenową ciężarówką!


To będzie 16 dni podróżowania wśród syberyjskiej natury i poza utartymi trasami turystycznymi. Nocujemy w większości w drewnianych domkach nad brzegami Bajkału i wśród tajgi oraz w prostych hotelach w odwiedzanych miejscowościach. Większość wyjść w góry to trasy jednodniowe - idziemy na lekko i wracamy na nocleg pod dach. Tylko na Czarskie Piaski wybierzemy się na dwa dni - by spędzić tam noc i móc w pełni poczuć magię tego miejsca!Bajkał, czyli perła syberyjskiej przyrody, ze wszystkich stron jest otoczony przez wielkie i rozległe góry. W większości są one w ogóle niezagospodarowane, a szlaków turystycznych jest niewiele. Specjalnie dla Was wybraliśmy te najciekawsze, najbardziej malownicze i położone w pobliżu bazy noclegowej.

Spędzimy więc czas na wspaniałym Półwyspie Święty Nos. To jeden z najbardziej urokliwych zakątków nad Bajkałem. Porośnięte gęstą tajgą góry odbijają się tam w tafli malowniczych zatoczek, nie brakuje wspaniałych plaż, kolonii kormoranów i gorących źródeł. Zatrzymamy się tam w miniaturowej osadzie Katuń. To miejsce, w którym można poczuć, że cywilizacja została daleko za nami, a my jesteśmy wśród wszechogarniającej przyrody. To tam zaczyna się pieszy szlak wzdłuż Bajkału. Ta wspaniała trasa prowadzi przez tajgę, przecina niewielkie cyple, niekiedy wiedzie plażą, a kończy się przy gorących źródłach nad jedną z bajkalskich zatok.

Potem czeka nas rejs na dziką północ Bajkału i okazja, by doświadczyć syberyjskiej pustki i bezkresu przestrzeni. Płyniemy, a wokół nas tylko krystaliczna woda, czyste powietrze i wielkie góry… Sunącym niespiesznie turystycznym kutrem dotrzemy do Dawszy. To położona w leśnej głuszy nad Bajkałem siedziba strażników Rezerwatu Barguzińskiego. To już prawdziwy koniec świata, nie docierają tu żadne drogi ani linie energetyczne. Jeden ze strażników zabierze nas na wycieczkę po tajdze, która dzięki jego opowieściom ożyje i zacznie nabierać nowych znaczeń. A my poczujemy, jak bardzo jesteśmy gośćmi w krainie, gdzie tajga stanowi prawo, a niedźwiedź je egzekwuje.Kolejny przystanek to północno-wschodnie krańce Bajkału. Tam też nie docierają żadne drogi. My się tym jednak nie martwimy, bo nam do szczęścia wystarczą ścieżki i możliwość wędrowania. Czeka nas wspaniały szlak wzdłuż brzegów do Zatoki Ajaja oraz trasa trekkingowa nad położone w górach polodowcowe jezioro Frolicha. Spokój i harmonia krajobrazów tego miejsca zachwycają wszystkich przybyszy.


Zupełnie inne widoki przywitają nas w rejonie Gór Kodar. Tam naszym celem będą wielkie wydmy - słynne Czarskie Piaski, na które trafia naprawdę niewielu turystów. Nie prowadzi tam nawet żaden szlak w naszym rozumieniu. Z miejscowym przewodnikiem trzeba po prostu przedzierać się przez tundrę, zmagać z błotem i meszkami, by w końcu poczuć euforię, wychodząc na szczyt pełnych nieopisanego uroku piaszczystych gór! Tam można zachwycać się pięknem krajobrazu, wspinać na kolejne barchany i zwyczajnie cieszyć się życiem wśród tak pięknej przyrody!


Mimo że większość trasy przebiega przez tereny dzikie i odległe, nasi piloci cały czas są u siebie, w dobrze znanych sobie miejscach i w towarzystwie znakomitych współpracowników. Noclegi organizujemy u zaprzyjaźnionych gospodarzy i w sprawdzonych hotelach, na rejsy po Bajkale wynajmujemy kutry od doświadczonych i pewnych kapitanów, a wycieczki terenową ciężarówką organizujemy z naszym stałym przewoźnikiem. Pracujemy z najlepszymi i to się sprawdza.


Ten wyjazd to nie tylko wyjścia w góry i trekkingi. Czas pomiędzy kolejnymi wędrówkami będziemy urozmaicać sobie wieczorami przy ognisku, wspólnym śpiewaniem oraz słuchaniem opowieści pilota o syberyjskiej przyrodzie i życiu w tej wielkiej krainie. Oczywiście, nie zabraknie czasu na kąpiele w Bajkale i korzystanie z uroków bani - czyli syberyjskiej łaźni parowej. To świetne miejsce, by odpocząć i zregenerować organizm przed kolejnym wyjściem w góry. Podobną rolę będą pełniły gorące źródła, które co jakiś czas pojawią się na trasie.

Szczególnym doświadczeniem podróżniczym będzie przejazd Koleją Transsyberyjską z północy Bajkału w rejon Czarskich Piasków. Naszym zdaniem, to najbardziej malowniczy odcinek Bajkalsko-Amurskiej Magistrali, prowadzący przez dzikie góry, rwące rzeki i przecinający bezkres potężnej przyrody Syberii. To także okazja do ciekawych spotkań z ludźmi, którzy żyją lub pracują w niezwykłych miejscach położonych przy trasie BAM-u.

Kręcą Was takie klimaty? To pakujcie sprawdzone buty, dobrą kurtkę, wygodne spodnie i w drogę! Bajkał, góry i tajga, wspaniałe krajobrazy, wieczory przy ogniskach i  spotkania z niezwykłymi ludźmi oraz świeże powietrze w nieograniczonych ilościach czekają na Was!


Tu znajdziecie program wyprawy i wszystkie szczegóły.


;