FAQ - wizy do Rosji

FAQ - wizy do Rosji

FAQ - wizy do Rosji

Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby ubiegać się o wizę do Rosji?

W przypadku wizy turystycznej są to: paszport (ważny co najmniej 180 dni od daty planowanego powrotu), voucher, wypełniony (i odpowiednio wydrukowany!) wniosek wizowy, zdjęcie (zgodne ze specyfikacją konsulatu) oraz polisa ubezpieczeniowa KL na sumę min 30.000 EUR. Niektóre konsulaty wymagają także potwierdzenia opłaconych rezerwacji hotelowych - w przypadku dłuższych wyjazdów. Zgromadzenie i wypełnienie dokumentów oraz załatwienie spraw w konsulacie można powierzyć nam. Szczegóły na stronie Wizy.

Jak można uzyskać voucher niezbędny do wizy turystycznej?

Wszystkie formalności można załatwić za naszym pośrednictwem. Szczegóły na stronie Wizy.

Czy wiza turystyczna wystawiana jest na określony okres, czy też na 30 dni od momentu wjazdu?

Wiza jest wystawiana na określony okres (daty od - do), który trzeba podać aplikując o wizę. Zdecydowanie doradzamy, by na wypadek nieprzewidzianych okoliczności wyrabiać wizy z 2-dniowym zapasem.

Czy w czasie pobytu w Rosji muszę załatwić meldunek (registrację)?

Według obecnych przepisów obowiązek meldunkowy dotyczy obcokrajowców przebywających w danej miejscowości ponad 7 dni roboczych. Formalności za turystę dokonuje hotel, baza turystyczna lub gospodarz (to ich obowiązek) w miejscowym oddziale OWIR (służby migracyjnej), a w mniejszych miejscowościach na policji.

Jak wyglądają formalności przy przekraczaniu granicy?

Należy wylegitymować się paszportem z ważną wizą, a także podpisać kartę migracyjną, którą wydaje funkcjonariusz straży granicznej podczas kontroli (na niektórych przejściach trzeba ją ręcznie wypełnić). Jedna część karty zostaje u pogranicznika, a drugą turysta musi zachować aż do wyjazdu z Rosji - wtedy zostanie odebrana. Na odwrocie karty migracyjnej jest miejsce na stemple meldunkowe (patrz poprzednie pytanie). 

;