Siewierobajkalsk

Siewierobajkalsk

Siewierobajkalsk

Siewierobajkalsk - niezwykłe miasto, które powstało w 1974 r. nad północnym brzegiem Bajkału, dosłownie pośrodku niczego. Miało być bazą dla budowniczych dopiero powstającej Bajkalsko-Amurskiej Magistrali. Potem stało się ważnym ośrodkiem na tej linii kolejowej.

Budowniczy BAM-u - głównie młodzi ludzie, którzy chcieli wówczas skorzystać ze znakomitych warunków płacowo-socjalnych - przyjechali tu z najdalszych zakątków Związku Radzieckiego. I wielu z nich zostało na zawsze.

Dlatego w Siewierobajkalsku nikt nie jest stąd, każdy przybył z daleka - z Białorusi, Armenii, Kazachstanu - i ma swoją historię do opowiedzenia. I wszyscy są bardzo otwarci wobec obcych, może dlatego, że sami kiedyś tu byli obcy.

Siewierobajkalsk to miasto skupiające chyba najbardziej uprzejmych ludzi w Rosji. Nawet sprzedawczynie w sklepach spożywczych, nawet kioskarki są uprzejme! 

     
Zdjęcie: maps.yandex.com

Ten niezwykły ośrodek miejski liczy około 25 tys. mieszkańców. Jest to drugie pod względem wielkości miasto Buriacji (po Ułan Ude) i największy ośrodek miejski nad brzegami „Morza Syberii”. 

Zabudowa centrum miasta pochodzi z lat 70. i 80. Są to głównie pięciokondygnacyjne bloki o dość nieregularnych kształtach. Te pozbawione balkonów i ustawione schodkowo budynki są podobno odporne na wstrząsy sejsmiczne.

Oryginalną architekturą wyróżnia się dworzec kolejowy (bryła ma przypominać żagiel), przed którym stoi pomnik poświęcony Leningradczykom – projektantom Siewierobajkalska.


Do Siewierobajkalska jeździmy zimą:

i latem:

Zapraszamy!

;