Wycieczka nad Bajkał - co zobaczyć?

Wycieczka nad Bajkał - co zobaczyć?

Wycieczka nad Bajkał - co zobaczyć?

Wycieczka nad Bajkał to okazja, żeby zobaczyć wiele wspaniałych i niesamowitych miejsc. W tym wpisie zaprezentujemy najciekawsze z nich.


Wyspa Olchon


Dla wielu turystów to obowiązkowy punkt w planie wycieczki nad Bajkał. Największa wyspa Bajkału ma 70 km i maksymalnie 14 km szerokości. W 1/3 porastają ją reliktowe stepy, a pozostałą część pokrywa tajga, w której dominuje modrzew i sosna. Olchon to najbardziej słoneczne miejsce nad Bajkałem - roczna liczba godzin słonecznych wynosi tu ponad 2000 km. To tam znajduje się najświętsze, zdaniem wyznawców szamanizmu, miejsce nad syberyjskim morzem - słynny przylądek Burchan, czyli skała Szamanka.

Największe wrażenie robią tam spektakularne punkty widokowe na skalistych przylądkach - można z nich oglądać stepowe krajobrazy wyspy, jej urozmaicone wybrzeża, tafle falującego bądź zamarzniętego Bajkału, góry wznoszące się na stałym lądzie i wspaniałe bajkalskie przestrzenie. 

Od zachodu wyspę oblewają wody cieśniny Małe Morze. Nie brakuje tam płytkich zatoczek, w których latem woda bardzo dobrze się nagrzewa. Znajdują się tam również jedne z najpiękniejszych plaż nad Bajkałem - to świetne miejsca do kąpieli.

Latem najpopularniejszym sposobem zwiedzania wyspy są całodniowe wycieczki UAZ-ami po jej najbardziej atrakcyjnych miejscach. Warto także wybrać się na kilkudniową pieszą wędrówkę po Olchonie - to wtedy najlepiej można doświadczyć uroku tego miejsca i nacieszyć jego wspaniałą atmosferą!

Zimą tafla Małego Morza zamienia się w przepiękne lodowisko. Zwykle pada tam bardzo mało śniegu, więc przeważnie można się tam cieszyć wielkimi taflami gołego, przezroczystego lodu. Oprócz tego na skalistych wybrzeżach Olchonu można podziwiać niesamowite formy oblodzenia napryskowego, w tym lodowe jaskinie.


Kolej Krugobajkalska


To zabytkowy fragment wielkiej magistrali transsyberyjskiej, poprowadzony wzdłuż brzegów Bajkału. Krugobajkałka powstała w pierwszych latach XX wieku, a budowniczy musieli zmagać się z bardzo trudnymi warunkami terenowymi: linia miała przebiegać w rejonie, gdzie skaliste góry ostrymi klifami schodziły na brzeg Bajkału. Większość liczącej 80 kilometrów trasy przebiega na półce wykutej w litej skale, a dodatkowo trzeba było zbudować 40 tuneli i kilkanaście wysokich mostów. Średnio na kilometr budowanej linii kolejowej zużywano tam wagon materiałów wybuchowych, a koszty tej inwestycji były tak wielkie, że określano ją mianem złotej sprzączki żelaznego pasa Rosji.

W latach 50., w związku z budową potężnej zapory wodnej w Irkucku, niezbędne było wytyczenie alternatywnej trasy kolei okrążającej Bajkał. Problem stanowiło zatopienie odcinka z Irkucka wzdłuż rzeki Angary nad brzeg jeziora. Dlatego współcześnie transsyberyjskiej jeżdżą linią z Irkucka przez Płaskowyż Olchiński do Sludianki i dalej na wschód. Tymczasem zabytkowy odcinek poprowadzony wzdłuż syberyjskiego morza stracił znaczenie strategiczne i komunikacyjne, z biegiem czasu stając się jedną z atrakcji wycieczek nad Bajkał.

Można go zwiedzać, wędrując po torach, podróżując turystycznymi pociągami, zatrzymującymi się w najciekawszych miejscach. Inny sposób, z którego korzystamy, podróżując tam z naszymi grupami, to wycieczka motorówką (a zimą poduszkowcem) z przystankami w najbardziej atrakcyjnych punktach na trasie.


Chcesz wybrać się na wycieczkę nad Bajkał? Zobacz nasze propozycje wyjazdów!


;