Co warto wiedzieć o Madagaskarze?

Co warto wiedzieć o Madagaskarze?

Co warto wiedzieć o Madagaskarze?

Madagaskar, czwarta co do wielkości wyspa na świecie, to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i egzotycznych krajobrazów. Położony na Oceanie Indyjskim, u wybrzeży Afryki, Madagaskar zachwyca unikatową florą i fauną. Aż 90% gatunków roślin i zwierząt występujących na wyspie jest endemicznych, co oznacza, że nie znajdziemy ich nigdzie indziej na świecie. Co jeszcze warto wiedzieć o Madagaskarze?


Waluta
Walutą Madagaskaru jest ariary (MGA), który zastąpił wcześniejszego franka malgaskiego w 2005 roku. Warto mieć przy sobie gotówkę, ponieważ bankomaty i karty kredytowe nie są powszechnie akceptowane poza dużymi miastami.


Język
Oficjalnymi językami Madagaskaru są malgaski i francuski, przy czym malgaski jest najczęściej używany w codziennym życiu. Znajomość francuskiego może okazać się przydatna, zwłaszcza w kontaktach z urzędnikami i w miejscach turystycznych.


Religia
Na Madagaskarze dominuje religia związana z kultem przodków i duchów, jednak znaczącą rolę odgrywa również chrześcijaństwo. Około połowa mieszkańców to chrześcijanie (katolicy i protestanci), a muzłumanie stanowią niewielki procent populacji.


Stolica
Stolicą Madagaskaru jest Antananarywa, często nazywana Tana. Jest największym miastem i głównym ośrodkiem kulturalnym oraz ekonomicznym wyspy. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych, w tym pałace królewskie, targi i muzea.


Ludność
Madagaskar zamieszkuje około 28 milionów ludzi, w tym wiele różnych grup etnicznych, takich jak Merina, Betsimisaraka i Betsileo, a także cudzoziemcy. Ta różnorodność etniczna i kulturowa sprawia, że Madagaskar jest fascynującym miejscem do poznawania lokalnych tradycji i zwyczajów.


Historia
Madagaskar ma bogatą i złożoną historię, sięgającą czasów pierwszych osadników z Indonezji i Afryki Wschodniej. W XIX wieku wyspa stała się francuską kolonią, a niepodległość uzyskała w 1960 roku, co znacząco wpłynęło na jej rozwój społeczny i gospodarczy.


Chcesz zweryfikować podane ciekawostki?
Pojedź z nami już na przełomie listopada i grudnia!


Sprawdź szczegóły
https://szerokietory.pl/wyprawa/madagaskar


;