Co warto zobaczyć w Nowej Zelandii?

Co warto zobaczyć w Nowej Zelandii?

Co warto zobaczyć w Nowej Zelandii?

Nowa Zelandia to kraina wyjątkowa. Wysokie góry wyrastają tu wprost z oceanicznych wybrzeży. Malownicze doliny meandrują daleko w głąb lądu. Zielone pagórki kontrastują z kosmicznymi kolorami wulkanów i geotermalnych jeziorek. Tłem wszystkiego są niesamowite układy chmur powstające na styku morza i gór. Zachwyt nie opuszcza nas ani na chwilę, uśmiech nie znika z ust. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki do Nowej Zelandii? Gdzie wskaźnik zachwytu dojdzie do maksimum? Oto subiektywna lista miejsc, które najchętniej zwiedzamy w kraju długiej białej chmury:


Milford Sound

Niezwykle malowniczy fiord położony na skraju Wyspy Południowej, z dala od siedzib ludzkich, w otoczeniu dzikich gór porośniętych gęstymi deszczowymi lasami. 
Tę perłę nowozelandzkiej przyrody zwiedzamy z pokładu statku, skąd podziwiamy polodowcowe krajobrazy fiordu, góry wyrastające wprost znad tafli wody i niesamowite wodospady! Gdy zobaczysz już większość przyrodniczych atrakcji Nowej Zelandii, to miejsce i tak zrobi na Tobie wielkie wrażenie.




Tekapo

To jedno z najbardziej urokliwych miejsc, w których będziemy nocować podczas podróży po Nowej Zelandii: osada Tekapo nad jeziorem o identycznej nazwie. 
Atmosferę tego miejsca tworzy turkusowa tafla jeziora Tekapo, która perfekcyjnie komponuje się tam z ciemnymi barwami ostrych grzbietów Alp Południowych - to one wraz z niezwykłymi układami chmur stanowią tło krajobrazów. Późną wiosną - czyli naszą jesienią - na pierwszym planie pojawiają się różnokolorowe i kwitnące jak szalone łubiny. Całość widoków uzupełniają różne odcienie zieleni łąk i lasów...




Mount Cook

W sercu nowozelandzkich Alp Południowych podziwiać można majestatyczną sylwetkę góry Cooka - najwyższego szczytu Nowej Zelandii. To na jej stokach wspinał się Edmund Hillary zanim zdobył Mont Everest. Podczas wycieczki do Nowej Zelandii wybierzemy się nad jezioro i lodowiec Hookera, skąd roztacza się widok na najwyższy masyw Wyspy Południowej. Spragnieni jeszcze piękniejszych widoków i odrobiny adrenaliny mogą oblecieć tę majestatyczną górę śmigłowcem!




Tongariro

Widowiskowy masyw wulkaniczny w centrum nowozelandzkiej Wyspy Północnej. Buduje go ponad 12 stożków - w tym pokryty czerwonym i czarnym żwirem wulkanicznym - Ngauruhoe. Wulkan jest wciąż aktywny, ale znakomicie monitorowany, co potwierdza fakt, że podczas ostatniej erupcji w 2012 roku nikt nie ucierpiał. 

Tongariro znajduje się na terenie Parku Narodowego Tongariro - pierwszego nowozelandzkiego parku narodowego. Przez cały masyw tego wulkanu przebiega szlak turystyczny Tongariro Alpine Crossing, po którym można bezpiecznie spacerować i podziwiać wspaniałe wulkaniczne krajobrazy.




Wai-o-tapu


Aktywny obszar geotermalny w centrum Wyspy Północnej zaskakuje intensywnością bodźców wizualnych, zapachowych i sensorycznych. Są one do tego stopnia niecodzienne, że możemy przez chwilę poczuć się, jakbyśmy przenieśli się do abstrakcyjnego snu. Zobaczycie tu gorące jeziorka o wyjątkowych barwach, niezwykłe formy ukształtowane z wytrącanych minerałów i mini-spektakle z bąbelkami CO2 i bulgoczącą błotną mazią z roli głównej. Poczujecie intensywny zapach siarki i siarkowodoru. Pod stopami wyczujecie niezwykłe formy skalne powstałe stosunkowo niedawno, bo cały obszar geotermalny zaczął się kształtować zaledwie 900 lat temu. Na skórze osadzi się słonawa mgiełka przewiewana znad gorących jeziorek i dziur z wrzącym błotem.


Podczas zwiedzania parku trzeba zobaczyć najbardziej zjawiskowe punkty, czyli Basen Szampański - zbiornik gazowanej wody termalnej, Paleta Artysty - najbardziej fotogeniczne kolorowe jeziorko oraz gejzer Lady Knox. Codziennie rano odbywa się widowisko, podczas którego gejzer jest uruchamiany przy pomocy torebki płatków mydlanych.




Muriwai


Smagany wiatrem, rozczłonkowany skałami, poprzerywany strumieniami i rzekami, fragment linii brzegowej o długości 60 kilometrów. To również odcinek wybrzeża Wyspy Północnej z jedną z najbardziej spektakularnych plaż Nowej Zelandii z czarnym piaskiem. Wędrując wzdłuż imponującej linii brzegowej, z malowniczymi pieszymi szlakami prowadzącymi na szczyty klifów docieramy do ogromnej kolonii głuptaków. Ptaki gniazdują tu od sierpnia do marca. Wygodnymi ścieżkami dochodzimy do platform widokowych, z których możemy z bliska podglądać te przedziwne ptaki.



Półwysep Banksa

 

To jedna z najbardziej uderzających formacji geologicznych Wyspy Południowej, na który składają się pozostałości 2 wulkanów. Z jednej strony ogromne wrażenie robią tu niekończące się, obłędnie zielone wzgórza, z drugiej - dech zapierają liczne zatoki o bajecznych kształtach. W dwóch z nich usytuowane są głęboko wciśnięte w ląd porty: Lyttelton i Akaroa. W wodach oblewających półwysep radośnie pluskają się toniny nowozelandzkie, czyli delfiny Hektora, pingwiny i foki - kotiki nowozelandzkie.

Akaroa i jej okolice są wręcz przesiąknięte historią Maorysów i pierwszych osadników, przygodami wielorybników i wyjątkowymi doświadczeniami ludzi, którzy zdecydowali się zamieszkać na końcu świata. Łącząca elementy kultur maoryskiej, francuskiej i angielskiej, Akaroa ma wyjątkowy charakter i jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych miast na Wyspie Południowej.


;