Moskiewskie metro – podziemne muzeum

Moskiewskie metro – podziemne muzeum

Moskiewskie metro – podziemne muzeum

Każda stacja moskiewskiego metra jest unikatowa. Podziemna kolej rosyjskiej stolicy to jedna z jej największych atrakcji!

Sieć moskiewskiego metra nie służy jedynie jako środek transportu. Dla turystów odwiedzających stolicę Rosji jest niczym muzeum pełne rzeźb, obrazów i mozaik. Każda stacja jest unikatowa. Można wręcz odnieść wrażenie, że metro jeździ tutaj tylko po to, by można było podziwiać wnętrza podziemnej galerii.

W “Nocy na Kremlu” Ksawery Pruszyński pisał o stacjach metra w Moskwie, że to połączenie świątyni i sali bankietowej.

Pierwsza linia metra w Moskwie ruszyła w 1935 roku. Zamysł budowy pojawił się już w drugiej dekadzie XX w., ale plany te pokrzyżowała I wojna światowa. Projekt wystartował dopiero w 1931 roku, już po rewolucji. Podczas prac robotnicy musieli się zmagać z ruchomymi piaskami i podziemnymi rzekami, często brodząc po pas w brudnej wodzie.

Jedną z najpopularniejszych jest stacja Plac Rewolucji otwarta w 1938 roku, uznana za dziedzictwo kultury Rosji. Zdobi ją 76 postaci z brązu przedstawiających obywateli Kraju Rad: robotników, chłopów, studentów i rewolucjonistów. Ze stacją związane są również pewne tradycje – studenci przed ważnymi egzaminami pocierają nos brązowego psa, zakochani dotykają pantofla studentki, a głaskanie koguta zapewnia powodzenie w finansach.

Inną stacją cieszącą się dużym zainteresowaniem ze strony turystów jest Majakowskaja. Zaprojektowana została w stylu art deco, w 1939 roku zdobyła nagrodę grand-prix na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Architekt Aleksander Duszkin nazwał ją na cześć poety Władimira Majakowskiego, którego czytywał podczas projektowania. Do wykonania użyte zostały stal, rodonit uralski i smalta. W kopułach na suficie podziwiać można cykl 34 mozaik autorstwa Aleksandra Dejneka, które podczas przechadzki po holu stacji sprawiają wrażenie jakbyśmy przyglądać się mogli moskiewskiemu niebu.

O stacjach moskiewskiego metra można opowiadać wiele, każda przedstawia sobą odrębne dzieło sztuki i prezentuje wysoką wartość artystyczną pomimo faktu, że artyści pracujący przy ich powstaniu ograniczeni byli przez panujący w tamtych czasach socrealizm. Z całą pewnością  jest to kolejny punkt na turystycznej mapie Moskwy, który warto ujrzeć na własne oczy.

Uroki moskiewskiego metra odkrywamy podczas wszystkich naszych wyjazdów obejmujących rosyjską stolicę. Najwięcej jeździmy nim podczas tej wycieczki.

Agnieszka Szarek


;