Kirgistan - kiedy jechać?

Kirgistan - kiedy jechać?

Kirgistan - kiedy jechać?

Kiedy jechać do Kirgistanu? Najlepszy okres na podróże to lato: od czerwca do połowy września. Właśnie wtedy organizujemy nasze wycieczki do tej krainy podniebnych gór, rozległych przestrzeni i wspaniałych ludzi.

To czas, kiedy otwarte są drogi do wszystkich najciekawszych miejsc w Kirgistanie. Wcześniej niektóre przełęcze zasypane są śniegiem, a później - śnieg może je znowu zasypać i uniemożliwić dojazd na przykład nad jezioro Song Kol.

Na okres od czerwca do połowy września uruchamiana jest większość ośrodków turystycznych jurt. To oryginalna, typowa dla Kirgistanu forma zakwaterowania: w pięknych miejscach gospodarze ustawiają kilka - kilkanaście jurt, czyli tradycyjnych namiotów środkowoazjatyckich koczowników. Wyposażone w łóżka jurty są następnie wynajmowane turystom.

Każdy z letnich miesięcy ma swoją specyfikę i odmienny urok. Wybierając się do Kirgsitanu w czerwcu, można liczyć na to, że stepy będą zielone, a górskie łąki - pełne różnokolorowych kwiatów. Wody jeziora Issyk-kul z uwagi na niskie temperatury do kąpieli zachęcą raczej tylko morsów.

W lipcu można spodziewać się wysokich temperatur, nawet w partiach gór położonych w okolicach 3000 m n.p.m. W zależności od opadów łąki mogą być nadal kwitnące albo powoli zasychać. Woda w Issyk-kule stopniowo będzie się podgrzewać.

Sierpień to zwykle nadal czas wysokich temperatur. Kolory stepów stopniowo zmieniają się wtedy z zielonych w odcienie żółci i brązów, które wspaniale kontrastują z ciemnymi barwami skał i z błękitem nieba. To najlepszy czas na kąpiele w jeziorach - woda w Issyk-kule może mieć już 20 stopni Celsjusza.

We wrześniu można spodziewać się bardzo rześkich poranków i słonecznej pogody. Wrzesień to najlepszy okres dla miłośników fotografii. Nisko padające promienie słoneczne zapewniają wyraziste barwy oraz grę cieni na górskich stokach przez sporą część dnia.

No i najważniejsze: Kirgistan to kraina wysokich gór i dynamicznie zmieniającej się pogody. Nawet w środku lata trzeba być przygotowanym na to, że powyżej 3000 m n.p.m. temperatura spadnie poniżej zera, może spaść śnieg a zbieranie kwiatów i plecenie wianków przyjdzie zamienić na lepienie bałwana!


Zobacz terminy naszych wycieczek do Kirgistanu:

https://szerokietory.pl/wyprawa/kirgistan#terminy


;