FAQ - podróżowanie Koleją Transsyberyjską

FAQ - podróżowanie Koleją Transsyberyjską

FAQ - podróżowanie Koleją Transsyberyjską

Czy w Kolei Transsyberyjskiej jest bezpiecznie?

Zdecydowanie tak. Za porządek i bezpieczeństwo w każdym wagonie odpowiadają prowadnicy - konduktorzy dyżurujący na zmianę przez całą dobę. W większości składów dalekobieżnych pracują też 2-osobowe patrole policyjne. Kradzieże należą do rzadkości, ale niekiedy się zdarzają - dlatego pieniądze, dokumenty i kosztowności najlepiej zawsze mieć przy sobie.

Infrastruktura na trasie utrzymywana jest w bardzo dobrym stanie, a pociągi przechodzą przeglądy techniczne na wszystkich dużych stacjach, dlatego liczba awarii i wypadków jest znikoma. Wszak kolej należy do najbezpieczniejszych środków lokomocji.

Według jakiego czasu podawany jest kolejowy rozkład jazdy?

Wszystkie pociągi dalekobieżne w Rosji jeżdżą według czasu lokalnego (dawniej odbywało się to według czasu moskiewskiego). Do niego również odnosi się rozkład jazdy danego pociągu wywieszony w każdym wagonie oraz godziny odjazdu i przyjazdu wydrukowane na bilecie. Wymaga to sporej uwagi ze strony podróżnych, którzy muszą na bieżąco orientować się, w jakiej są właśnie strefie czasowej, która jest w niej godzina i ile czasu zostało np. do następnej stacji.

Czym się różnią wagony poszczególnych klas?

Występowaniem lub brakiem przedziałów oraz ich pojemnością. Więcej o klasach wagonów i kategoriach pociągów w artykule Życie w pociągu.

Wybieram się sama w podróż. Czy jest możliwe, żebym trafiła do przedziału z samymi kobietami?

Tak. Na wiele pociągów można kupić bilety z miejscówkami w przedziałach oznaczone jako damskie albo męskie. Zwykle jest ich jednak niewiele, więc z zakupem takich biletów lepiej się pospieszyć.

Myślę o podróży Koleją Transsyberyjską z małymi dziećmi. Czy to ma sens?

Tak. Jeśli dzieci są towarzyskie i kreatywne, to szybko zaaklimatyzują się w pociągu, a boks wagonu płackartnego albo korytarz kupiejnego zamienią w gwarny plac zabaw. Oczywiście trzeba zabezpieczyć zapas książek, kolorowanek itp. stosowny do długości trasy.

Czy na wszystkich stacjach są babuszki oferujące jedzenie?

Te czasy, gdy były one na wszystkich stacjach, niestety już minęły. Panie sprzedające domowe dania można jednak nadal spotkać na niektórych mniejszych stacjach. Nie piszemy, na których są, a na których ich nie ma, ponieważ każdego roku zmienia się to. Dodajmy, że zawsze na stacjach są sklepiki bądź kioski spożywcze, w których można zaopatrzyć się w prowiant na dalszą podróż.

Czy w pociągu są gniazdka elektryczne do podładowania telefonu, laptopa itp?

Są, ale od konkretnego wagonu zależy, ile ich będzie. W tych najnowszych lub niedawno remontowanych gniazdek jest pod dostatkiem, są nawet specjalne gniazda USB pozwalające na bezpośrednie ładowanie sprzętu. W przypadku starszych wagonów są to pojedyncze gniazdka na korytarzu oraz w toaletach, z których na zmianę korzystają podróżni (to jednak najprostszy sposób, by stracić telefon w pociągu). Ewentualnie można poprosić prowadników o podłączenie sprzętu w ich przedziale służbowym albo zabrać ze sobą przedłużacz i "kraść" prąd z korytarza. Dobra rada: w czasie jazdy poza większymi miastami lepiej trzymać telefon wyłączony, żeby nie tracił energii na poszukiwanie zasięgu, którego i tak tam nie ma.

Czy w pociągach są prysznice?

Krążą o nich legendy, w których jest stopniowo rosnące ziarnko prawdy. W niektórych pociągach "przedział prysznicowy" jest w wagonie restauracyjnym (korzystanie za dodatkową opłatą), a w innych składach zdarzają się kabiny prysznicowe udostępniane podróżnym. Należy o to pytać prowadników. Widzieliśmy też prysznic w pewnej dyrektorskiej salonce. Lepiej się jednak przygotować na mycie przy kranie w toaletach (przydają się stalowe kubki lub miseczki i zapas wilgotnych chusteczek).

Czy pociągi kursujące latem mają klimatyzację?

W większości pociągów wagony są wyposażone w klimatyzację. W pozostałych wagonach klimatyzacja nie jest "gwarantowana", choć oczywiście można liczyć na miłą niespodziankę. Inna sprawa to sprawność klimatyzacji i asertywność prowadników w odniesieniu do podróżnych, którym jest zawsze za zimno i którzy boją się przeciągów.

Z którego dworca w Moskwie odjeżdża Kolej Transsyberyjska?

Pociągi wyruszające na trasę Transsybu odjeżdżają z Dworca Jarosławskiego oraz Kazańskiego. Oba znajdują się po sąsiedzku, przy placu Komsomolskim (zwanym również placem Trzech Dworców). Dojazd metrem na stację Komsomolskaja.

Co się stanie, jeśli pociąg mi ucieknie na jakiejś stacji?

Pociągi w Rosji odjeżdżają punktualnie i nie ma zwyczaju oczekiwania, nawet na pasażerów, których widać biegnących po peronie. Gdyby się zdarzyło (odpukać!), że Wasz pociąg ucieknie - nie pozostaje nic innego jak gonić go taksówką. Na niektórych odcinkach jest to wykonalne. Dlatego, na wszelki wypadek, wychodząc z wagonu na stacji, zawsze trzeba mieć przy sobie dokumenty i pieniądze!

Czy poradzę sobie w podróży bez znajomości rosyjskiego?

Przy wyjątkowych zdolnościach komunikacyjnych - tak. Jednak podstawy rosyjskiego (albo lepsza znajomość!) na pewno okażą się przydatne, choćby po to, by moskiewskim metrem trafić na dworzec, odczytać kolejowy rozkład jazdy czy załatwić najprostsze sprawy z prowadnicą. A poza tym w podróży rosyjskimi kolejami chodzi o kontakt z ludźmi - a ten bez podstaw języka jest niemożliwy. Nie należy się też spodziewać, że ktokolwiek po drodze będzie płynnie mówił po angielsku, choć oczywiście można się potem miło zaskoczyć.

;