> Strona główna / Wyszukiwarka wypraw / Mongolia rowerem (16 dni)
Mongolia rowerem (16 dni)
Emocjonująca podróż rowerowa przez Mongolię
Mongolię można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z najlepszych jest przemierzanie olbrzymich mongolskich przestrzeni rowerem. W ten sposób będziemy mogli podziwiać i fotografować przepiękne krajobrazy tamtejszych gór, rzek i jezior. Poczujemy prawdziwy zapach stepu i zobaczymy bogactwo jego przyrody. Odwiedzimy jurty pasterzy, gdzie zmęczeni jazdą odpoczniemy przy solonej herbacie i lokalnych przysmakach. Zajrzymy też do buddyjskich klasztorów i małych miasteczek, chłonąc folklor i egzotykę Mongolii.
   
   WYPRAWA POTWIERDZONA!
 
 
Dzień 1
Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Mongolii.
 
Dzień 2
Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Pakujemy bagaż i rowery na samochody, załatwiamy niezbędne formalności i jemy śniadanie. Przed południem opuszczamy miasto i ruszamy samochodami do miejsca startu etapu rowerowego. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji. Nocleg w namiotach w stepie.
 
Dzień 3 – 13
Przesiadamy się na rowery i ruszamy na eksplorację centralnej Mongolii na dwóch kółkach! Nasza trasa wiedzie przez ajmaki (województwa): Bulgan, Archangaj i Ovorchangaj. Nie raz przeprawimy się przez meandrujące w stepie rzeki i podjedziemy na przełęcze, z których roztaczać się będą widoki zapierające dech w piersiach. Nie zabraknie też pachnących żywicą modrzewiowych lasów, gdzie odpoczniemy w cieniu drzew i przy wieczornych ogniskach.
 
Będziemy jechać przez najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Po drodze spotkamy tysiące pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzimy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Będzie też wiele okazji do zakupu unikatowego rękodzieła mieszkańców stepu – wyrobów z wełny, skór i kości.
 
Zapuścimy się do Parku Narodowego Terchijn Cagaan, gdzie będziemy mieli okazję wykąpać się w wodach Wielkiego Jeziora Białego. Zobaczymy też krater wygasłego wulkanu Horgo i okoliczne jaskinie. Po trudach jazdy nie zabraknie też relaksu w gorących źródłach…
 
Następnie przez góry Changaj dotrzemy do doliny rzeki Orchon. Region ten, z uwagi na swoje olbrzymie wartości kulturowe i przyrodnicze, wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nad najdłuższą rzeką w Mongolii będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. 24-m wysokości wodospad. Dotrzemy też do malowniczo położonego w górach buddyjskiego klasztoru Towkhun oraz miasta Charchorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum.
 
Trasa wiedzie w zróżnicowanym terenie, przeważnie lokalnymi nieutwardzonymi drogami, przejezdnymi dla samochodu terenowego. Planowany dystans to ok. 650 kilometrów. Dzienne dystanse, w zależności od aktualnie panujących warunków, wynoszą 60-80 kilometrów. Przewyższenia mogą dochodzić do 1000 m, z nachyleniami ok. 20% (średnio ok. 2-3%).
 
Podczas jazdy towarzyszy nam samochód techniczny. Transportowane są w nim nasze bagaże, sprzęt wyprawowy i prowiant. Biwakujemy w malowniczych miejscach w pobliżu strumieni lub jezior dogodnych do kąpieli. Zatrzymujemy się też niedaleko jurt pasterzy, a także w turystycznych ger-campach.
 
Posiłki przyrządzamy wspólnie z prowiantu zakupionego w Mongolii, a w miarę możliwości jadamy w lokalnych jadłodajniach. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia na trasie jemy lunch w jurcie lub przygotowywany samodzielnie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację.
 
Dzień 14
Po spakowaniu całego sprzętu na samochody udajemy się w drogę powrotną do Ułan Bator. Docieramy tam późnym wieczorem i zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta.
 
Dzień 15
Rano wybierzemy się do Muzeum Narodowego Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Przespacerujemy się po Placu Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Po południu zwiedzimy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Nie zabraknie też czasu na zakupy pamiątek. Wieczorem udamy się na pożegnalną kolację w restauracji. 
 
Dzień 16
Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i opuszczamy Mongolię. Wieczorem przylatujemy do Warszawy.

 

Pobierz wersję do druku (PDF)


Największe atrakcje
 • podróż rowerowa przez centralną Mongolię
 • ponad 600 km przygody na dwóch kółkach
 • eksploracja wielkiego stepu i gór Changaj
 • wspaniałe krajobrazy, gorące źródła
 • dzika przyroda Mongolii
 • kultura nomadów i buddyjskie zabytki
 • Ułan Bator – atrakcje mongolskiej stolicy
Cena
7500 PLN + 900 USD
Terminy
04.08 - 19.08.2018
Cena zawiera
 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Ułan-Bator – Warszawa (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • sprzęt zespołowy (namioty, sprzęt biwakowy, kuchenki, gaz, narzędzia rowerowe)
 • wynajęcie lokalnego przewodnika i samochodu technicznego towarzyszącego na całej trasie wyprawy
 • wynajęcie drugiego samochodu do przewozu rowerów (2, 9, 14 dzień)
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • noclegi w namiotach, jurtach i hostelu
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
 • pośrednictwo wizowe i opłatę konsularną
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera
 

 

Zobacz także

© Szerokie Tory 2013 | All Rights Reserved
Designed & Developed insidedreams